Кохання купиш. Як сайти знайомств заробляють на довірливих іноземцях

від | 27.03.2018 | Дівчина говорить, Кар'єра, Стосунки, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Якщо ви зайдете на будь-який сайт із пошуку роботи і спробуєте знайти посаду, для якої необхідне добре володіння англійською мовою, то обов’язково натрапите на багато привабливих вакансій перекладача, копірайтера чи оператора чату. Доволі непогана зарплата (не менше десяти тисяч гривень) і цілковито віддалена робота, часто з абсолютно вільним графіком. На перший погляд, це може здатися абсурдним, проте таких пропозицій безліч.

Сайти знайомств та шлюбні агенції – сюди приходять не тільки з метою знайти справжнє кохання, а й для того, щоби просто пофліртувати з симпатичною жінкою зі Східної Європи. Ці дівчата бездоганно виглядають на фото, завжди раді спілкуванню, вислухають, підбадьорять, запитають, як минув день, та будуть захоплюватися черговими подвигами заморського принца. Щоправда, ці дівчата – симулякри, а спілкування з ними коштує чимало вже реальних грошей.

Так звані перекладачі чи оператори чатів – лише найнижча ланка всієї схеми. Насправді ж перекладом займаються нечасто, зазвичай «перекладачі» просто пишуть від себе. Цілком передбачувано, що більшість працівників – дівчата, проте хлопці також трапляються, щоправда, рідко.

Поруч із ними стоять моделі, чиї фотографії і виставляють на сайті. Їм влаштовують студійні фотосесії з професійним макіяжем та відвертим вбранням. Локації зйомок відповідні – позують на кухнях, у вітальнях та спальнях на фоні пишно оздоблених інтер’єрів. Окрім красивих фото, дівчата отримують щомісячну суму коштів за використання їхніх облич для анкет.

Трохи вище у ієрархії стоїть шлюбне агентство. Як правило, їхні назви співзвучні з поширеними жіночими іменами у Східній Європі або з калькованими фразами на кшталт «щасливі стосунки». Рекрутери шукають потенційних працівників, тому на сайтах пошуку роботи завжди можна знайти такі вакансії у різних містах. Оскільки більшість копірайтерів працюють віддалено, то агенції навіть не завжди винаймають офіс.

На сайтах працюють модератори, які слідкують за перепискою та активністю дівчат. Саме вони контролюють, щоби переписка велася лише на сайті, а тому видаляють будь-яку іншу контактну інформацію з меседжів. На самій верхівці піраміди стоїть материнська компанія, яка й об’єднує декілька сайтів на одній платформі.

«Плюси такої роботи у тому, що працюєш вдома, коли маєш час, – розповідає колишня працівниця сайту знайомств Настя. – Також плюс у тому, що вдосконалюєш іноземну мову, адже вся переписка ведеться англійською. На цьому для мене всі плюси закінчились». Настя одночасно вела 10 анкет, що є нормальною практикою для таких компанії. Із роботодавцем, за її словами, не пощастило: занадто великі вимоги та мала зарплата.

«Мінусів набагато більше, роботодавець за таку платню вимагає дуже багато, перечитує все, що ти пишеш, та ще й зауваження робить, вимагає проводити як мінімум чотири години за комп’ютером і відписувати так, як хоче він. Деколи трапляються «клієнти», які натякають на непристойні речі», – говорить дівчина.

Стати копірайтером/оператором чату/перекладачем, як виявляється, дуже просто. Заради експерименту я відправила резюме студентки з мінімальним досвідом роботи на три вакансії, які легко знайти на сайтах пошуку роботи. Відповідь отримую із двох. У першому випадку мені пропонують роботу не перекладача, а радше комунікатора між агенцією (як виявляється, вона в іншій країні) та дівчатами з анкет. Окрім договору з агенцією не треба нічого підписувати. Мене запевняють, що ніхто не знатиме про мою роботу, відповідно, жодних податків не сплачуватиму. Зарплату пропонують у конверті, який надсилатимуть з-за кордону рекомендованим листом.

Із іншої вакансії надіслали відповідь із проханням контактувати з ними телефоном. Набираю один із вказаних номерів, кажу, що отримала відгук на свою вакансію. Моя співрозмовниця одразу запитує, чи є в мене досвід роботи на подібних сайтах. Я наївно відповідаю, що ні. Тоді вона мені, абсолютно незнайомій особі, починає розповідати схему: компанія надає анкету дівчини, від імені якої треба спілкуватися з іноземцями, працювати треба уночі, віддалено, анкета дівчат та повна інформація про них надається, оплата залежить від прибутковості анкети, зарплата виплачується на банківську карту.

На моє питання, а чи треба мені перед початком роботи поспілкуватися зі своєю героїнею, жінка з того боку телефонної лінії каже, що в цьому немає потреби, а комунікувати треба лише з нею. Після мого наступного питання про офіційне працевлаштування вона з нотками збентеження у голосі відповідає, що нікого компанія не оформлює, працівники не підписують навіть звичайного контракту.

За словами рекрутера, реальні зустрічі трапляються вкрай рідко. Проте у таких випадках на побачення із потенційним нареченим іде й дівчина з фото, й перекладачка. Завдання дівчини у цьому випадку – максимально відповідати своїй анкеті, тобто не розмовляти англійською та гарно виглядати. Перекладачка у цьому випадку грає на контрасті – вона повинна виглядати максимально просто поруч із героїнею роману та перекладати розмову. На цих побаченнях агенції теж заробляють, насамперед за організацію та за кожну його годину. Саме тому завдання перекладачів полягає у тому, аби затримати клієнта якнайдовше на романтичній зустрічі.

На сайтах існує ціла система фільтрів, яка дозволяє іноземцям легко знайти пару до вподоби. Наприклад, можна визначити критерії віку, зросту, освіти, релігії, заробітку, країни походження, національності, наявності чи відсутності дітей тощо. Те саме є доступним і для «дівчат». Для чого? Насамперед, для того, щоби вибирати клієнтів із багатших країн та з більшими статками. Також рекрутери радять обирати чоловіків категорії 45+, бо вони більш відкриті для спілкування та, зрештою, багатші, ніж 20-річні.

Користувачів із терен колишнього СНД блокують, щоби ті випадково не натрапили на анкети чи просто фото знайомих жінок. Обов’язковим кроком у процесі реєстрації є згода з умовами використання. Якщо в них уважно вчитатися, то можна з’ясувати, що сайт не несе жодної відповідальності за заподіяну шкоду чи помилки, навіть якщо вони трапилися з їхньої вини. Цілком передбачувано, що за цей час знайшлися іноземці, які здогадалися, як насправді працюють такі сайти знайомств. Дехто навіть створює «чорні списки» задля попередження інших.

Юристи Axon Partners Кирило Король та Олександр Кожухар дійшли висновку, що такі сайти працюють легально, бо фактично надаються лише інформаційні послуги чоловікам, але не можуть гарантувати, що вся інформація є достовірною. Крім цього, у своїх правилах користування прописується, що сайти не відповідають за дії своїх користувачів.

«Фактично агентства заперечують факт того, що вони пов’язані з дівчатами, які створюють анкети. Тому притягнути особу, що організувала таку схему, дуже складно, оскільки в публічній оферті агентство захищає себе від будь-яких позовів, що стосуються шахрайської та незаконної діяльності користувачів. Натомість, за наявності складу правопорушення, прийнято говорити про шахрайство (стаття 190 Кримінального кодексу України) окремо взятих осіб, які створюють фейкові акаунти з метою одержання матеріальної вигоди. За загальною практикою, такими особами, відомими як дейтінг скаммери, займаються спеціальні підрозділи внутрішніх справ, що борються з онлайн-шахрайством. У США чи Великобританії є практика подання скарг через хостинг-провайдера (що надає послуги з розміщення сайту) або адміністрацію сайту з проханням заблокувати особу, що порушує правила користування сайтом», – розповідають юристи.

Якщо ж мова йде про цілі платформи, що створюють фейкові акаунти, то притягнути до відповідальності їх теж практично неможливо, адже вони у правилах користування прописують, що не можуть перевірити правдивість інформації про дівчат.

«Навіть якщо у поодиноких випадках і довести зв’язок “третя особа – платформа”, ми стикнемося з іншою проблемою – відсутністю складу злочину “Шахрайство”. Обов’язковою ознакою шахрайства є добровільна передача потерпілим майна чи права на нього. Фактично шахраями тут є самі дівчата, оскільки передача майна здійснюється через їхнє недобросовісне використання довіри. Проте навіть тут передача майна здійснюється не їм, а агентству, яке потім платить таким дівчатам заробітну плату. З іншого боку, ми можемо все ж говорити про неналежне надання самих інформаційних послуг із боку ресурсу, якщо останній а) створює фейкові акаунти, б) бере на себе зобов’язання надати саме певний вид інформації певними особами», – зазначають юристи.

Особливими є випадки, коли дівчата намагалися видурити кошти з іноземців на начебто лікування чи подарунки. Як зазначають Кирило Король та Олександр Кожухар, у такому випадку можна говорити про притягнення до кримінальної відповідальності за шахрайство і певний сервіс як організатора, і потенційних наречених як безпосередніх виконавців.

«Можна навіть звернутися до поліції для відкриття кримінального провадження. У практиці Дзержинського районного суду м. Харків від 2013 року перебувала справа іноземця проти дівчини, яка “виманила” у нього понад 150 000 доларів США за час спілкування через один із таких сайтів. Проте це чи не єдина справа. Та й у ній із причин процесуальних, не пов’язаних із діянням за ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу, вироку суду так і не було. Зважаючи на згадані обставини, довести факт вчинення злочинних дій дуже складно. Тож, найкраща порада – взагалі уникати сумнівних ресурсів», – резюмують юристи.

Реєстрація для чоловіків надзвичайно проста. Потрібно вказати країну та місто, нікнейм, пошту та вигадати пароль для реєстрації. Для того щоби відкрити перший лист, достатньо лише кліку мишкою, а за всі наступні доведеться заплатити. Платить клієнт із своїх кредитів, які треба купувати на сайті. Що більше кредитів, то нижча їхня ціна. Наприклад, якщо купити пакет із 100 кредитів, то ціна одного дорівнює одному долару. Якщо ж купити лише 20, то ціна одного уже два долари. Ціна відкриття одного листа коливається від 0,5 до 20 доларів, залежно від «якості анкети»: фото дівчини, розкрученості анкети, відкритості та відвертості «дівчини».

Філософиня Наталя Чех, яка має досвід роботи з такими сайтами, говорить про те, що вони не стільки підтримують стереотипи про доступність жінок із Східної Європи, скільки їх використовують собі на користь.

«Гарно працює пояснення, що там, де жінка економічно більш вивільнена (а це країни умовно центру щодо нашої периферії), традиційна сім’я, що тримається на залежності жінки від чоловіка, модифікується в інші види партнерства. При цьому не всі чоловіки згодні на таке партнерство чи мають шанси виграти увагу самодостатніх жінок. Зате їхнє становище щодо українських жінок суттєво виграшне. Мені здається, велика частина жінок на наших теренах так соціалізована, що вже виглядає ввічливою служанкою для білого колоніального пана. Звісно, є окремі постулати на сайтах, що клієнта не можна ображати, але в цілому це і так рідко трапляється, бо виховані. Сюди ж належить і те, що дівчата виглядають як моделі, яких сотні і тисячі, але колоніальна свідомість і тут чоловікам не дає запідозрити, що щось не так, і що в реальності таким дівчатам він був би нецікавий, або чому взагалі всі вони аж настільки гарні. Тут грає на руку екзотизація української краси, яка нібито все пояснює», – вважає Наталя Чех.

Діяльність подібних сайтів знайомств сміливо спростовує приказку про те, що кохання не можна купити. Виявляється, можна за кілька доларів отримати невелику порцію віртуальної любові від симпатичної дівчини з України. Навіть якщо вона – не більше, ніж пакет інформації на сайті.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та лідерка проєкту «Where Are Our People?», керівниця з комунікацій в «Ukraїner» — протитрувати Анастасію...

It’s a Match? Як не натрапити на аферистів у мережі 

It’s a Match? Як не натрапити на аферистів у мережі 

Заводити знайомства у мережі — звична річ для нашого часу. Романтичні історії про знайомства онлайн, які закінчилися якщо не казковим «жили вони довго та щасливо», то приємними емоціями від зустрічей, межують в інтернеті з...

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та...