Бесплатное образование за границей: Швеция

від | 12.12.2016 | Дівчина говорить, Подорожі

Час читання: ( Кількість слів: )

Альона Мельник розповідає, як отримала стипендію та вступила до університету в Швеції, де зараз отримує другу вищу освіту. Безкоштовно.

photo-on-12-9-16-at-12-43-pm-2

За освітою я журналіст, працювала у цій галузі кілька років, пізніше – у діджитал-маркетингу. Останні півтора року працювала над проектами Програми розвитку ООН в Україні з відновлення Донбасу, відповідала за комунікації, моніторинг та звітність.

Ще у часи роботи журналістом випала нагода з’їздити у Швецію на запрошення шведського уряду – у прес-тур, присвячений боротьбі з торгівлею людьми і проституцією. На той момент я писала про соціалку, тож було дуже цікаво подивитися, як шведи вирішують такі питання і як вони обговорюються у суспільстві. Нескладно зрозуміти, що я була дуже вражена і захотіла повернутися туди знову. Правда, у мене пішло аж три роки на те, щоб зібратися з силами і думками, підготувати всі документи і таки поїхати врешті до Швеції.

imag2048

Стипендія

Знайти грант було нескладно, спеціально для України та інших держав регіону існує стипендія Шведського інституту – Swedish Institute Visby Scholarship Programme. Її дають майбутнім студентам, які хочуть отримати магістерський диплом за одним із перспективних напрямків. Список таких навчальних програм публікують щороку.

Я написала детальну інструкцію про те, як отримати цю стипендію. Багатьом здається, що у них купа причин її не отримати: «Я застарий», «У мене неперспективна професія», «Я не знаю англійську». Звісно, якщо хочеться знайти причини, щоб не їхати – їх не бракуватиме. Але, по-перше, у Шведському інституті немає обмежень за віком. По-друге, не обов’язково шукати магістерську програму, яка точно відповідатиме вашій попередній освіті. Ви можете знайти цікавий напрямок у списку Шведського інституту, який буде просто дотичним до вашого попереднього досвіду та інтересів. Головне – показати, як ваші знання допоможуть вам успішно навчатися у Швеції. У моєму випадку попередня освіта була зовсім іншою, ніж те, що я тепер вивчаю у Швеції, але це не завадило мені. Раніше я була журналістом, тепер вивчаю Peace and Development Work, роботу з примирення і розвитку. Ну і останнє – англійську доведеться вивчити так чи інакше, надворі глобалізація і ХХІ століття.

imag1765

Звісно, можна спробувати навчатися у Швеції і без стипендії, але це досить дорого. Навчання безкоштовне тільки для громадян Європейського Союзу, для іноземців воно платне. При цьому питання не лише в платі за університет, але й у вартості життя. Щоб отримати студентський дозвіл на проживання, треба продемонструвати міграційній агенції, що у вас на рахунку достатньо грошей на базові витрати на час навчання. Арифметика проста: прожитковий мінімум – це орієнтовно вісім тисяч крон на місяць, курс крони до гривні – близько трьох до одного, а навчальний рік триває дев’ять місяців.

Підготовка

Про те, що я хочу повчитися у Швеції, уже досить давно знали всі близькі мені люди, тому сюрпризом це не було. Усі мене підтримували і мною пишалися, коли я отримала стипендію. Далі залишалося подати документи до міграційної агенції, це було не складно – базова інформація, паспорти, документ від Шведського інституту про надання стипендії. Усе це відбувається онлайн, у посольство треба сходити тільки, щоб здати відбитки пальців і сфотографуватися. Уряд також надає спеціальну страховку для стипендіатів, тому про це турбуватися не доводиться.

Щодо витрат, то мені пощастило жити в невеликому місті, де все поруч і витрачати гроші на транспорт не доводиться, та й житло дешевше. Якщо чесно, то я не орієнтувалася на міста чи університети, коли подавалася на стипендію.  Орієнтувалася на цікаві мені програми, які входили б до списку стипендії Шведського інституту, незалежно від університету. Врешті-решт потрапила у доволі молодий виш – університет Ліннея у місті Векше. Тут все дуже демократично, велика і сучасна бібліотека, купа проектів поза навчальною програмою. У викладачів величезний практичний досвід, здобутий у різних країнах по всьому світу (є, наприклад, чинні консультанти шведського уряду), до того ж деякі заняття проводять запрошені «зірки».

imag2099

Перші враження

Взагалі, перше і найсильніше враження від Швеції – це спокій. Звісно, не можна узагальнювати, але зі свого досвіду можу сказати, що тут спокій і уникнення стресів – це лейтмотив будь-якої активності. Якщо не склав іспит, то можна безкоштовно перескладати його п’ять разів. Поза навчанням теж: якщо щось не вийшло, не встигаєш, не знаєш – жодної вселенської трагедії, можна просто так і пояснити колегам, всі зрозуміють. Звісно, іноді через це затягуються якісь процеси, які ти хотів би прискорити, на зразок бюрократичних рішень. Але загалом оце відчуття спокою дуже приємне.

Перед початком навчання у шведських університетах влаштовують «вступний тиждень». Це кілька зустрічей із працівниками університету, отримання різних карток, ключів, організовані виїзди в магазин, щоб студенти купили речі для своїх нових квартир чи кімнат у гуртожитку. І ще чимало вечірок і пікніків: тут багато уваги приділяють налагодженню контактів – networking, і це починається з перших днів.

Нам, звісно, розказали про базові шведські поняття типу fika (традиційне чаювання) і logom («у міру», «якраз достатньо»), але все одно були кумедні історії. Наприклад, я з місяць думала, що у мого викладача астма – він весь час шумно і якось судомно вдихав повітря, наче задихається. Виявилося, що у шведів прийнято дуже уважно слухати співрозмовника і весь час реагувати на його слова – казати «Так», «Точно», «Я теж так думаю». А скорочена версія – це просто шумно вдихнути, як і робив мій викладач.

imag1832

Побут

Загалом до життя у Швеції, до побуту звикати було легко – все зручне, нове, працює, навколо багато простих і гарних речей (дуже часто з IKEA, звісно). Усе продумано так, щоб був доступ для людей на візках, це спочатку дуже кидалося в очі. Особливо у такі моменти, коли помічаєш людину в інвалідному візку посеред дискотеки, на другому поверсі пабу – у закладі спеціально для таких випадків є ліфт. Про університет, бібліотеку, транспорт можна навіть не говорити – доступність усюди. Ще одна важлива річ – екологія, тут про неї дбають майже фанатично. Довелося навчитися сортувати сміття, читати різні позначки на етикетках і їсти менше м’яса. Кожен десятий швед – вегетаріанець, у кожному ресторані знайдуться страви без м’яса, на більшості конференцій чи подібних подій на ланч теж подають лише вегетаріанську їжу. Це пов’язано не тільки з турботою про тварин, але й з намаганням зупинити зміни клімату. Мабуть, кожен швед знає, що при виробництві м’яса утворюється дуже багато парникових газів, тому його варто уникати.

У мене попереду ще один семестр у Швеції. Поки намагаюся не робити жодних планів, просто спостерігаю і намагаюся бути відкритою для нових можливостей. Знаю, що в будь-якому випадку досвід навчання за кордоном, у міжнародному середовищі (тільки у моїй групі понад 15 різних національностей) – це плюс для будь-якого роботодавця і важливий досвід для мене самої.

Для тих, хто хоче поїхати на навчання до Швеції, у мене лише одна порада – закривайте вікно з цією статтею у браузері, відкривайте Google і набирайте Study in Sweden. Далі все буде легко і зрозуміло.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Три історії про шкарпетки, ключі та перукарські ножиці

Три історії про шкарпетки, ключі та перукарські ножиці

Війна, будьмо відвертими, час не лише героїчних історій, зразкової витримки та залізобетонної стійкості. Насправді великою мірою війна про емоційні гойдалки, коли водномить зриваєшся з піку ледве набутої рівноваги і...

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та лідерка проєкту «Where Are Our People?», керівниця з комунікацій в «Ukraїner» — протитрувати Анастасію...

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та...