Зачем она это сделала: «Основи»

від | Сер 1, 2016 | The Devochki PRO, Кар'єра, Навіщо вона це зробила

Директор одного з найпрогресивніших українських видавництв «Основи» Дана Павличко розповіла про розвиток книжкового бізнесу в Україні, його складнощі та великі плани на майбутнє.

 
IMG_3556

Початок

Моя мама Соломія заснувала «Основи» разом із моїм батьком Богданом в 1992 році. Вони хотіли видавати інтелектуальну літературу українською мовою. Якраз таких книжок дуже не вистачало Україні в часи після розвалу Союзу. Вони взялись за філософію, зарубіжну класику і підручники для університетів. Мрія Соломії була зробити український Penguin.

Я вивчала міжнародні відносини, економіку і державне управління спочатку в італійському Трієсті, а згодом у Брюсселі. Довгий час планувала працювати на державній службі або йти в політику. Скоро буде сім років, як я в приватному секторі. Проте досі цікавлюсь питаннями державного управління в сфері культури та освіти. На жаль, одного життя не достатньо, і я сподіваюсь, що колись в мене все ж таки буде час знову повчитись.

 

Дана і «Основи»

Я повернулась до України в 2010 році в розквіт ери Януковича. Було бажання жити в Україні та впливати на зміни. Так склалось, що «Основи» потребували втручання, тому я досить імпульсивно вирішила дати шанс перезавантажити видавництво. Я тоді уявлення не мала, як буде тяжко вести бізнес і жити в Україні. Видавнича сфера справді дуже складна в будь-якій країні світу. В Україні все складніше, бо умови для бізнесу і культури несприятливі. У мене було мало досвіду, умови були дуже важкі. Наступного року “Основам” буде 25 років, і ми впевнено можемо сказати, що видавництво не планує закриватись.

13769365_783274418474638_1928744873225073052_n

Сьогодні каталог “Основ” налічує понад три сотні найменувань. Ми активно розвиваємо новий напрям – унікальні за змістом та оформленням книжки, задумані й створені молодими українськими авторами.

 

Розвиток

Одним із перших наших проектів в нових “Основах» був іронічний англомовний довідник Awesome Ukraine, зроблений спільно з Аньою Копиловою. В ньому вмістились найрізноманітші факти про нашу країну, однаково цікаві як іноземним гостям, так і самим українцям. Слідом за ним серію продовжують видання Awesome Kyiv, а також Awesome Lviv та Awesome Odesa, що готуються до друку.

У вік електронних книжок «Основи» залишаються вірними первинній ідеї. Ми так само прагнемо дати українському читачеві саме ту літературу, якої вкрай не вистачає на вітчизняному ринку. Тому в найближчих планах «Основ» – неймовірно цікаві дитячі книжки, а також видання, присвячені бізнесу і мотивації, мистецтву, дозвіллю, гастрономії, дизайну. Тобто книги, не скуті жодним форматом, окрім одного: видання світового рівня, задоволення від яких з’являється вже з першого погляду на обкладинку.

13782138_786089008193179_8539921905596650198_n

В Україні мало читають. Українці не цінують освіту і книжки. Це не дивно, якщо в нас наліво і направо купують оцінки і дипломи. Бібліотеки застарілі і не поповнюються новими книжками. Загалом ми на межі катастрофи, бо у нас криза освіти. Напевно, це звучить досить негативно, але краще дивитись правді у вічі.

Складнощі

У першу чергу мені не вистачає кращих економічних умов для бізнесу. Також в Україні досі відсутня довгострокова культурна стратегія, зокрема, з розвитку книговидання. Мова не лише про видавців та поліграфістів. Нам не вистачає всеохопного бачення для бібліотек і книжкових магазинів.

 

Читачі

Ми робимо книжки для любителів інтелектуальної літератури, естетів і лібералів. Наш читач має гарне почуття гумору і весь час шукає щось нове. Це хтось такий, хто удень може працювати в банку, а вночі бути на «Схемі».

13686499_778681325600614_7148578077596878531_n

Плани

Для нас дуже важливо видавати власний контент. Ми хочемо, аби українські книги захоплювали подих. Зараз готуємо до друку два важливі для нас проекти англійською мовою. Книга Decommunised: Ukrainian Soviet Mosaics присвячена українській радянській мозаїці. Ukrainian Erotic Photography, спільно зі Школою Віктора Марущенка, буде про українську еротичну фотографію періоду незалежності. Ми одразу робимо ці видання англійською, бо хочемо, аби вони продавались у найкращих книжкових магазинах світу. У нашому плані на 2016-2017 рік є Апдайка, Пол Остер, перевидання класики, а саме Бертран Рассел, Фуко, Фернан Бродель.

Ми багато зусиль вкладаємо у просування наших книжок. Для «Основ» маркетинг – це в першу чергу наша комунікація зі світом.

Ми хочемо працювати лише над книжками, які відповідають нашій редакторській політиці. Останнім часом майже цілковито відмовились від видання книжок під замовлення. Наша мета вкладати час у власні видання, особливо англомовні, які ми будемо продавати по всьому світу.

Про мотиваційні книги

Книжки про самовдосконалення та історії успіху безумно популярні, адже багато хто хоче змінити своє життя, доклавши мінімум часу та зусиль. Проте будь-яка література може бути корисною. Читаючи такі книжки, людина звісно може стати успішною, проте треба не лише читати, а і виконувати те, що написано. І насамперед потрібно багато працювати.

Для більш глибинного розвитку треба читати філософію, історію, класику та багато художньої літератури. Я нещодавно дивилась запис виступу Євгена Черняка, гуру українського бізнесу, і якраз він радив читати щось більш фундаментальне, а не мотиваційні книги. А відомий бізнес-коуч Радислав Гандапас читає переважно наукову літературу і так само рекомендує читати “художку”.

13606877_784696164999130_7510123894715079618_n

Що читає Дана?

Останнім часом читаю багато книжок, пов’язаних із роботою та розвитком бізнесу. Товариш порадив прочитати From Impossible To Inevitable: How Hyper-Growth Companies Create Predictable Revenue. Книжка орієнтована на будівництво відділу продажів у IT-компаніях, проте видання цінне для будь-яких стартапів, які хочуть потужно продавати та рости. У зв’язку із видавничими планами «Основ» на 2016-2017 рік отримала велике задоволення від прочитання декілька книжок із Harvard Business Review Series, зокрема, Managing Oneself і Managing Your Boss. Рекомендую роман Zero K Дона Делілло.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!