Європейський суд із прав людини зобов’язав Румунію визнати одностатеві шлюби та цивільні партнерства

Почати
3 хв на читанння

Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) засудив Румунію за порушення прав одностатевих пар через відмову визнавати їхні шлюби та цивільні партнерства.

Вищий європейський суд п’ятьма голосами проти двох постановив, що Румунія порушує статтю 8 Європейської конвенції з прав людини, яка передбачає право на повагу до приватного та сімейного життя, повідомляє Le Monde.

Це рішення було ухвалене під час розгляду позову 21 одностатевої пари. ЄСПЛ наголосив, що «дозвіл на визнання одностатевих союзів не підриває інститут шлюбу, оскільки гетеросексуальні пари все ще можуть одружуватися».

Окрім цього, ЄСПЛ у відповідь на ствердження представника Румунії, що більшість румунів не схвалюють одностатеві союзи, дійшов висновку, що це «не можна поставити проти інтересів заявників у тому, щоб їхні стосунки були належним чином визнані та захищені законом».

«Румунія повинна припинити дискримінацію за допомогою закону», — вважають позивачі Флорін Бухучану та Віктор Чоботару. Вони також запевнили, що продовжуватимуть свої зусилля, «доки рівність перед законом не стане реальністю в нашій країні».

Позивачі зазначають, що Румунія не визнає їхні сім’ї, що дискримінує їх у різних ситуаціях, зокрема це рішення щодо охорони здоров’я, спільного медичного страхування, права власності та працевлаштування, що надається лише подружнім парам.

«Це історичне рішення. Румунія повинна визнати та захистити одностатеві сім’ї», — заявили в румунській неурядовій організації Accept, яка підтримала ініціативу, розпочату румунською одностатевою парою чотири роки тому.

Судова служба Ради Європи нагадала, що країни-члени Євросоюзу зобов’язані забезпечити правову базу, яка б дозволяла адекватне визнання та захист стосунків між одностатевими парами.

 

  • Україна наразі також не визнає одностатеві шлюби. У червні 2022 року на сайті президента України з’явилась петиція про легалізацію таких шлюбів. Менш ніж за місяць вона зібрала понад 25 тисяч голосів, необхідних для розгляду главою держави. Президент Володимир Зеленський відповів на петицію, пояснивши, що в умовах воєнного стану зміна Конституції, в якій закріплені права на шлюб, неможлива. Проте, за його словами, уряд вже розробив варіанти рішень щодо легалізації в Україні зареєстрованого цивільного партнерства.
  • 13 березня 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9103 «Про інститут реєстрованих партнерств», мета якого — створити в Україні інститут реєстрованих партнерств, що буде доступний як для одностатевих, так і для різностатевих пар. Це має допомогти парам визначити взаємні права та обов’язки, питання володіння майном, спадку, соціального захисту тощо у разі неможливості укласти шлюб.
  • Православна церква України виступила проти законопроєкту, який назвала «категорично неприйнятним», і закликала зняти його з розгляду. Згодом проєкт закону про запровадження реєстрованих партнерств розкритикували в Міністерстві оборони. Тим часом понад 25 тисяч українців підписали петицію на підтримку законопроєкту. Тепер президент України Володимир Зеленський має відреагувати на звернення.

Фото: Marius Vasilica