///

Змінити професію в дорослому віці. Як профтех допомагає дорослим віднайти свій шлях

Почати
///
7 хв на читанння

У часи війни питання освіти та перекваліфікації дорослих стоїть особливо гостро: за різними оцінками, роботу втратили від 2,5 до 4,5 мільйона українців. Чому зміна професії може лякати? Як мотивувати й підтримати себе на цьому шляху? Як швидко можна опанувати нову галузь? Й чому для цієї мети варто розглянути профтех?

Змінити професію в дорослому віці завжди було непросто. Від рішення знову сісти за парту стримують різні обставини: фінансова відповідальність перед родиною, брак досвіду в новій галузі, небажання розпочинати все спочатку, страх перед невідомістю, неприйняття чи навіть осуд із боку близьких або суспільства.

«Якщо ви вирішили змінити професію і йти кардинально новим шляхом, потрібна потужна мотивація — внутрішнє паливо, яке наближає нас до нашої мети, — коментує коучиня Анастасія Паньковецька. — Відповідь на запитання “Чому це важливо? Чому я роблю цей крок?” і буде стимулом рухатися далі, нагадуванням про те, чому ви обрали цей шлях та на що спиралися. Для новачка у професії, знову студента, який вже мав певний фах чи навіть був успішним у своїй галузі, а тепер знову навчається, “підживлювати” мотивацію вкрай важливо».

Юристка чи візажистка?

Світлана Окладна закінчила Національну академію управління у Києві 2014 року, навчалася на юридичному факультеті. Здобувши вищу освіту, отримала пропозиції роботи в суді та податковій службі — з мінімальною заробітною платнею. Щоб винаймати квартиру та жити у столиці, коштів не вистачало.  Світлана відхилила пропозицію й повернулася до рідної Житомирщини, де впродовж року працювала не за професією.

Ідею перекваліфікуватися та піти навчатися вдруге їй підказала сестра — викладачка Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва. Так через рік після закінчення вишу Світлана здобула ще одну професію — візажиста: хист до малювання мала з дитинства.

«Навчання було на високому рівні. Я склала іспити на відмінно, й мені запропонували роботу в училищі. Спочатку вагалася, та все ж вирішила спробувати. Тричі на тиждень викладала, в інші дні — працювала за новим фахом. У такому темпі мій професійний рівень почав помітно зростати, я бачила результати й дуже раділа», — розповідає Світлана.

Профтехосвіта для дорослих

В училищі Світлана Окладна викладає спецдисципліни «Основи макіяжу» й «Декоративна косметика та грим». У пригоді стала й перша, правнича, освіта: в училищі Світлана також викладала правознавство, історію, етику, суспільні науки. За п’ять  років педагогічної діяльності вона випустила сім груп візажистів — не лише колишніх школярів, але й дорослих, які приходили до училища з центру зайнятості. 

Змінити професію в дорослому віці. Як профтех допомагає дорослим віднайти свій шлях
Світлана Окладна зі студентками

До слова, дорослі можуть вступати до профтеху впродовж навчального року, а не лише в період вступної кампанії. Навчання триватиме від 6 місяців до 3 років. Вартість і термін навчання може залежати від оцінювання наявних знань, умінь та навичок. 

Оплачувати навчання можна власним коштом, а також коштом роботодавця. Завдяки системі дуальної освіти навчання у профтеху передбачає практику і стажування на українських підприємствах, а це, своєю чергою, гарантія подальшого працевлаштування. 

Зі своїми студентами Світлана досі на зв’язку.  

«Дехто й нині працює. А хтось робить макіяж лише собі або подругам. Попри це, ніхто з моїх студентів жодного разу не пошкодував про навчання, адже можливості та перспективи у професії візажиста дуже широкі», — переконана Світлана.

Обирати професію до душі

Сфера візажу постійно вдосконалюється: з’являються нові технології та якісна косметика. 

«З війною клієнтська база візажистів суттєво зменшилася. Та насправді ця проблема розпочалася раніше, ще 2020-го, коли у зв’язку з пандемією люди почали скасовувати святкування та економити на макіяжах. Нині веселитися також хочеться не всім відкладають на потім. Водночас люди змінюються, втілюють свої мрії, бо зрозуміли, що життя дуже швидкоплинне. Це стосується і професії: намагаються знайти щось до душі, а не лише прибуткове чи популярне», — ділиться спостереженнями Світлана.

Світлана Окладна зі студентками

Нині Світлана Окладна в декреті: її молодшому сину півтора року, старший ходить до садочка. Попри те, що родина й дім потребують чимало зусиль та уваги, жінка продовжує розвиватися творчо та підвищувати кваліфікацію на онлайн-курсах, а коли є змога — працювати з клієнтами.

«Думаю, я реалізована у своїй професії. Працювала викладачем, професійно навчалася, зростала, в училищі постійно тривав творчий процес: різні події, конкурси. Працювала і приватно. Пам’ятаю, бувало, що всі вихідні розписані, зайняті макіяжами. Це не лише приносило кошти, це дуже надихало. Мабуть, я ніколи не покину свою професію: для мене вона дуже цікава і творча», — зізнається Світлана.

Поради на шляху зміни професії від коучині Анастасії Паньковецької

  • Сформуйте коло однодумців

Підтримка людей, з якими ви на одній хвилі, допоможе почуватися впевненіше на шляху опанування нового фаху. Однодумцями можуть бути колеги з навчання чи професійної спільноти, з якими ви маєте спільні цінності.

  • Оберіть ментора або вчителя

Він чи вона зможе надати зворотний зв’язок, у цієї людини ви зможете навчатися, надихатися, спостерігаючи за її результатами. Найкраще шукати менторів у певній галузі через «треті руки» та у соціальних мережах. Звертайте увагу на свої відчуття: важливо почуватися з ментором вільно.

  • Спирайтеся на внутрішні опори

Оцініть свої сильні сторони, знання та навички, які допомогли вам обрати цей шлях. Знайти внутрішні опори допоможуть рефлексії набутого досвіду: згадайте свої перемоги, досягнення і проаналізуйте ті якості, завдяки яким ви змогли досягнути результатів.

  • Віднайдіть власні сенси

Для чого вам це насправді? Особисті сенси в новій діяльності, професії будуть вас підтримувати та мотивувати. Запитайте себе: чому це для мене важливо? Що я здобуду? Як цей крок змінить моє життя? Чому важливо зробити його саме зараз? Якщо відчуваєте хвилювання, помічаєте реакцію тіла й готові спробувати попри страх — ваші сенси справжні.

Партнерська публікація

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програма має на меті надати підтримку у впровадженні реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Європейського Союзу, його держав-членів та програми.