Українські поетки відмовилися брати участь в естонському літературному фестивалі Prima Vista через російську письменницю

Почати
6 хв на читанння

Українські поетки Олена Гусейнова та Анна Грувер відмовилися брати участь в естонському літературному фестивалі Prima Vista у Тарту через запрошення російської письменниці Лінор Горалік.

Про це вони повідомили на своїх сторінках у Facebook.

«Людина, через участь якої я відмовилась, — письменниця і редакторка журналу ROAR (Russian Oppositional Arts Review / Resistance and Opposition Arts Review) Лінор Горалік. […] Передайте Лінор Горалік: ви так завзято захищаєте Україну, що кілька українських авторок і серед них особисто я через ваш “захист” були вимушені відмовитися, і українська мова не звучатиме в цей час у цьому місті. Проте звучатиме російська. І знову і знову окуповуватимуть позицію жертви і страждатимуть ті, хто займається цим професійно. […] І хай мене більше “нікуди не кличуть”, все одно всі мають усвідомлювати, що під час повномасштабної війни росії проти України кожен російський виступ як мінімум відбирає голос у сучасної України», — написала Анна Грувер.

Олена Гусейнова зазначила, що написала організаторам фестивалю есей, в якому пояснила свою відмову від участі, а також розповіла про реакцію самої Горалік на це рішення.

«Після мого есею організатори звернулися до Горалік з питанням, чи не вважає вона, що, з огляду на нашу з Анною відмову і на мій текст, їй краще не приїжджати на фестиваль, і отримали відповідь, що вона з цим цілком ок. Додам, що організатори були шоковані й не могли повірити, що так буває. Але, сподіваюсь, це був їх останній шок. І що буває — і не так — вони дізнаватимуться з новин», — зауважила вона.

Сама Горалік запевняє, що «це абсурд, ніхто не звертався до мене з подібним питанням», і запевняє, що «чує про це вперше».

«Цього ніколи не було. Мені ніхто, ніколи, жодного разу, у жодній формі не ставив подібне запитання. Я хотіла б подивитися в обличчя тим із організаторів, які розпустили цю чутку, і знати їхні імена. Я чую про відмову українських авторок брати участь зараз уперше. Це огидна історія. Я говорю зараз абсолютно прямо: якби мені було поставлене таке запитання, я б негайно відмовилася від участі у фестивалі на користь українок. Мене можна цитувати де і скільки завгодно», — написала вона у коментарі під своїм постом у соцмережі.

Есей Олени Гусейнової опублікували на сайті літературного фестивалю, повний текст можна прочитати тут. У ньому вона пояснює, що Лінор Горалік «російська поетка, редакторка сайту, де інші російські поети діляться своїм переживання війни, яку веде їхня країна проти моєї, у поетки і редакторки немає російського паспорта, втім, є книжки, видані російськими видавництвами».

«Уже рік як запрошення на міжнародний літературний фестиваль для мене передбачає запитання, чи будуть на ньому російські учасники. Я завжди перед цим питанням вибачаюся, бо наче ображаю організаторів самою підозрою, що в 2022 чи 2023 році вони вирішили оздобити свою програму російською поезією чи прозою. І справді, ті кілька фестивалів, які запрошували мене, були вільні від російського художнього слова. Тож побачивши російські імена в Prima Vista, я виявила, що я не маю простої і прозорої мови для відмови. Простої, а отже, зрозумілої. Прозорої, а отже, такої, після якої нікому не схочеться поплескати мене по плечі чи принести склянку води як емоційно нестабільній людині. У мене пішло кілька днів і кілька розмов з друзями, щоби написати холодний, формальний і відсторонений лист, в якому я нічого не пояснювала, а тільки зауважила, що, поки триває російська агресія, я не можу бути в одній програмі з російськими письменниками, і що рішення це ще березня 2022 року, яке з того часу не змінилося», — наголосила українська поетка.

Згодом організатори скасували виступи Лінор Горалік «через суперечливу інформацію про її діяльність, яка викликала напругу серед інших іноземних гостей фестивалю».

«Prima Vista має давню традицію запрошувати на фестиваль російських опозиціонерів та дисидентів, яких тепло зустрічає місцева російськомовна аудиторія та широке коло ентузіастів літератури. Це також призвело до запрошення Лінор Горалік на фестиваль. Організаційна команда Prima Vista не мала підстав сумніватися в опозиції Лінор Горалік путіну та підтримці України, але, враховуючи напруженість і реакцію, що виникла, ми наразі не бачимо іншого рішення, окрім як скасувати її виступи. Ми все ще вважаємо важливим запропонувати свободу слова та можливості для дискусій, але для того, щоб послабити напругу, ми повинні зробити важкий вибір. Насамперед ми повинні продемонструвати сильну підтримку Україні в цій війні», — прокоментувала голова правління фестивалю Кріста Ару.

Міжнародний літературний фестиваль Prima Vista у Тарту розпочався 8 травня, тема фестивалю — «Бажати неможливого».

 

Фото: ERR