Більше не російська: Музей у Штутгарті оновив інформацію про художницю Олександру Екстер

Почати
3 хв на читанння

Художній музей Staatsgalerie у Штутгарті прибрав слово «російська» з біографічної довідки про українську художницю-авангардистку Олександру Екстер.

Про це свідчить опис життя та творчості мисткині під її роботою «Іспанський танцівник» (1926) на сайті музею.

Мистецтвознавиця й кураторка зі Львова Анна Ветцлер-Манюк, яка працює в музеї та проводить екскурсії українською мовою, розповіла «УП.Культура» подробиці.

«Історія почалась ще пів року тому, коли я готувала матеріал для лекції Klassische Moderne в Staatsgalerie Stuttgart. Для українців, українською мовою. Тоді я зауважила, що на сайті Олександра Екстер представлена як “російська художниця” і немає жодної згадки про Україну. Хоча Екстер і не була етнічною українкою, але ми знаємо, що половину свого життя вона провела саме в Україні, і там формувалась як художниця», — наголосила вона.

Анна звернулась до керівництва музею електронним листом і незабаром отримала відповідь, що «планують наступний апдейт найближчим часом».

«І скинули мені новий текст, в якому вже було згадано, що Екстер жила, навчалась і працювала в Києві. Оновлена інформація з’явилась у березні», — зауважила мистецтвознавиця.

За її словами, Staatsgalerie — єдина відома їй галерея Штутгарту, в якій представлене українське мистецтво.

«Але я тримаю цю тему в полі зору і працюю над тим, щоб інформація перевірялась. Не лише у Штутгарті, але і в регіоні. Це надважливо. По-перше, це величезний пласт нашої історії, яка була зручно переписана імперськими фантастами на їхню користь. Через це світ не має уявлення про українське мистецтво. Плюс звідси ми маємо насаджений певним людям “комплекс меншовартості”, твердження про “молодшого брата” і ще гору різних немудрих наративів. Це обов’язково потрібно виправляти», — зазначила кураторка.

Наразі у музеї Staatsgalerie представлені три твори українського мистецтва: робота Олександри Екстер та дві скульптури Олександра Архипенка («Плоский торс» у мармурі та «Плоский торс» у бронзі).

«Іспанського танцівника» Екстер створила на замовлення для фільму данського режисера Пітера Урбана Ґада. Вона виготовила 40 «мобільних скульптур» із дерева, металевих пластин тощо, а шарніри дозволяли їм рухатися. Згодом колекція маріонеток розійшлася по музеях та приватних власниках.

 

Фото: Facebook Музей української діаспори