У Великій Британії активізували діяльність американські організації, які виступають проти абортів: про що йдеться

Почати
7 хв на читанння

У Великій Британії активізували зусилля групи, які виступають проти абортів та поширюють наративи щодо абортів, які використовували в США.

Ці групи застосовують знайомі тактики, включаючи публічні протести та демонстрації, консультаційні центри проти абортів або так звані «кризові центри вагітності» та культивування зв’язків з духовними лідерами, пише The Guardian.

«Те, що правохристиянські групи США та групи проти абортів засновують бази у Великій Британії, означає, що питання абортів — і пов’язаних із ними сексуальних і репродуктивних прав — ставатиме все більш оскаржуваним у публічних дебатах і на політичному рівні, навіть якщо існує широке суспільне визнання британської моделі абортів. Ми можемо очікувати, що успіхи, яких американські правохристиянські групи й організації проти абортів досягли в США в цій царині, будуть адаптовані до контексту Великої Британії в найближчі роки», — говорить Ніл Датта, виконавчий директор Європейського парламентського форуму з питань сексуального та репродуктивного здоров’я.

Зокрема, у лютому в Бірмінгемі провели семінар «Переосмислити день абортів», який мав на меті спонукати десятки присутніх до активної діяльності проти абортів. Активісти поширювали брошури з доповідями проти абортів і спростуванням позицій своїх опонентів. Окрім католицьких організацій, які були співорганізаторами заходу (католицька семінарія Коледж святої Марії в Оскотті), чотири групи, які головним чином брали участь у презентаціях, були британськими філіями американських організацій, а деякі доповідачі мали глибокі зв’язки з іншими основними групами християнського націоналістичного руху США. Наприклад, ведуча Ізабель Вон-Спрус, яка допомагає керувати британським підрозділом американської організації 40 Days for Life, що є техаською групою, яка спеціалізується на навчанні протестувальників і організацій проводити демонстрації у клініках проти абортів. Наразі група стверджує, що має понад 1000 представництв у 65 країнах.

40 Days for Life розпочала свою діяльність у Великій Британії з кампаній у Північній Ірландії у 2009 році, і зараз має щонайменше 15 відділень у Великій Британії. Її керівник Роберт Колкухун отримав підтримку у своїй роботі, коли вступив до Міжнародної школи фандрейзингу Інституту лідерства. Інститут лідерства, організація зі штату Вірджинія, пропонує різноманітні форми навчання та можливості спілкування для правих політиків і активістів у США та в усьому світі. У 2019 фінансовому році, згідно з загальнодоступними податковими документами, організація витратила 92 494 долари на «освітні семінари» та 25 871 долар на надання грантів у Європі, а також значні суми на Близькому Сході, у Східній Азії, Африці, Центральній Америці та інших країнах.

Американська правозахисна консервативна організація Alliance Defending Freedom (ADF), яка виступає проти абортів і прав ЛГБТК+ людей та нав’язує консервативні християнські ідеї населенню через правову систему, має офіси у Відні, Брюсселі, Страсбурзі, Лондоні та Женеві. Бюджет організації у 2021–2022 фінансовому році перевищив 102 мільйони доларів, у 2018-му ця цифра становила приблизно 60 мільйонів доларів. Згідно з загальнодоступними податковими даними ADF за 2020 рік (останній рік, який є в архіві), витрати організації за кордоном, за її підрахунками, становили близько 10 мільйонів доларів. Ще п’ять років тому ця цифра становила трохи більш як 3 мільйони доларів. Згідно з даними Реєстру прозорості ЄС, на лобіювання своїх поглядів у європейських країнах організація у 2021–2022 фінансовому році витратила 636 тисяч доларів.

На додаток до тактики протесту та повідомлень американські організації сприяють напливу консультаційних центрів проти абортів або так званих «кризових центрів вагітності». У США існує близько 4000 таких центрів, більшість із них пов’язані з такими великими мережами, як Heartbeat International, що має чотири філії у Британії. Згідно з розслідуванням BBC Panorama, у Великій Британії працює щонайменше 57 таких центрів, понад третина з них надають оманливі або неетичні поради. Одна американська організація Stanton Healthcare, якій підпорядковується клініка в Белфасті, нещодавно розширила свою діяльність у Шотландії. У 2018 році в цій клініці репортерці Times сказали, що аборт призведе до того, що її груди «наповняться раком», а також лякали, що «вона може залишитися стерильною».

Зусилля американських організацій та активістів зустрічають значний опір у Британії, де доступ до абортів широко підтримується і зазвичай доступний до 24 тижнів, але групи захисту репродуктивних прав насторожено спостерігають за поширенням руху.

«Ми знаємо, що групи, які виступають проти абортів, добре фінансуються, добре організовані та добре пов’язані з впливовими парламентаріями. Вони ходять до шкіл, університетів і мають справжнє бажання залучити “наступне покоління” активістів до боротьби проти абортів. Вони знають, що грають у довгу, і вірять, що переможуть, навіть якщо на це знадобляться десятиліття», — наголосила речниця некомерційної організації British Pregnancy Advisory Services (Британська консультативна служба з питань вагітності) Кетрін О’Браєн.

 

Фото: Brett Sayles: Pexels