/

Україночки втомилися: Чому нам треба відійти від компліментів про красу

Почати
/
3 хв на читанння

Кожного разу, коли я чую, що «україночки найкрасивіші у світі», мене тригерить.

Один із відомих прикладів — промова Януковича у 2012-му, коли він запрошував людей до України, адже тут красиво, коли «жінки роздягаються». Найсвіжішу ітерацію випадково побачила в інстаграмі коміка та учасника шоу «Холостячка» Олександра Еллерта (далі стиль автора збережено): «короче, вродливих американок не існує! Черлідерш нема… блонд офіціанток з декольте та кавою теж… жодної рятувальниці я не бачив… Помела Андерсон? Nope) Може десь ховають іх, не знаю. Знаю інше. Вкотре переконався. І це константа. Жіночкі, україночки, ви просто🤤 Кожнаааа! І як би ви мене не поливали, все одно ви неповторні». 

Дівчата в коментарях відгукнулися схвально, а мене, якщо чесно, трохи пересмикнуло. Коли ти роками слухала про те, що сила жінок у красі, то сприймати це нейтрально немає сил. Насправді судити такого плану заяви важко. Адже людина явно хотіла сказати щось приємне, і ти відчуваєш себе ніяково, критикуючи сказане. Проте і промовчати не виходить.

По-перше, я навіть не здогадувалася довгі роки, що беру участь (разом з іншими жінками планети) в якомусь підпільному конкурсі краси. Така собі заочна Міс Всесвіт, де в журі сидять гетеросексуальні чоловіки і роздивляються твоє дефіле в купальнику.

І по-друге, найкращий спосіб зробити комплімент жінкам — це принизити інших жінок. Принаймні так здається тим, хто такий комплімент робить. Українки найкрасивіші, а ось американки (шведки, ісландки, малазійки тощо) — поряд не стояли.

Тобто цей псевдокомплімент тільки укріплює доволі сексистський стереотип: цінність жінки — в її привабливості. А ще — всі жінки Землі змагаються за схвалення та увагу чоловіків. Перевірити це на практиці легко. Просто уявімо, як би це звучало для чоловіків. «Шановні, ви всі просто бомба. Ось американські чоловіки — не те. Прокачаних і засмаглих спецагентів на вулицях не зустрінеш, нікого і близько схожого на Бреда Піта  не побачила». Звучить чудернацько, чи не так?

Ну і знову ж таки, з якими ідеалами порівнює жінок автор посту. Офіціантки з декольте і рятувальниці в купальниках. Це такі собі «жінки нафантазовані чоловіками», що не мають жодних власних занять у житті, окрім як бути візуальною цукерочкою з присмаком мейл-гейзу. 

Можливо, чоловікам, які цей комплімент люблять, варто задуматися, а чи встають вони кожного ранку з думкою про те, як би бути красивим сьогодні в очах жінок. Як їхній вигляд оцінять співробітниці в офісі й попутниці в метро. Чи порадує він своїх співгромадянок.

Будь-яке узагальнення людей у масштабах цілої нації не спрацьовує. А компліменти, що базуються на застарілих стереотипах, — тим більше. Україночки варті більшого.