Доповідь Комісії ООН про злочини російських військових в Україні: навмисно розстрілювали цивільних і ґвалтували жінок, які були самі вдома

від | 17.03.2023 | Війна в Україні, Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

Від початку повномасштабної війни в Україні російські військові скоїли безліч воєнних злочинів, зокрема умисні вбивства, напади на цивільних осіб, незаконне позбавлення волі, тортури, зґвалтування, примусове переміщення та депортацію дітей.

Про це йдеться у доповіді Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні, уповноваженої Радою ООН з прав людини, представники якої провели 610 інтерв’ю із 595 особами (348 жінок та 247 чоловіків).

Комісія вважає, що напади російських військових на цивільне населення на окупованих територіях не були випадковими. Вони відбувалися не тільки під час спроб людей евакуюватися, а також під час повсякденної діяльності.

«Деякі випадки, вочевидь, були навмисними, наприклад, коли солдати відкривали вогонь по цивільних автомобілях, які не становили небезпеки, бо ці автомобілі зупинялися або від’їжджали в протилежну від них сторону. Жертвами стали чоловіки та жінки різного віку і діти», — вказано у доповіді.

Також комісія зафіксувала систематичність повсюдного позбавлення волі, спрямовану проти різних категорій осіб в районах, контрольованих російськими збройними силами. Умови утримання були невідповідними у всіх таких місцях.

«Камери були переповнені, тому люди були вимушені спати на підлозі або по черзі. Тривалий час чоловіків, жінок і дітей тримали разом. Повідомлялося про відсутність світла та вентиляції, труднощі з диханням, відсутність опалення за низької температури. Санітарні умови були неадекватними — іноді відро чи пляшка використовувалися для туалету, а можливість помитися була обмежена або взагалі відсутня. В одному випадку десять людей похилого віку загинули внаслідок нелюдських умов у підвалі школи, тоді як інші затримані, зокрема діти, були змушені перебувати в одному місці з тілами померлих», — наголошується в доповіді.

Розслідувачі зауважили, що такі умови тримання під вартою можуть призводити до серйозних інфекційних захворювань і хвороб. Зокрема, деякі жінки самі обмежували споживання води та їжі через почуття сорому, пов’язаного з використанням туалету на очах в інших. Також жінки не могли підтримувати гігієну під час менструації.

У росії ув’язнення часто починалося з жорстокої «процедури прийомки». Жертви повідомили про ураження електрошокерами, побиття кийками, удушення поліетиленовими пакетами та примусове оголення на очах  в інших. Одна жінка розповіла, що кілька разів непритомніла від побоїв, але її повертали до тями, щоб продовжити бити.

Згідно з даними розслідувачів, російські військові вдавалися до сексуального та гендерно зумовленого насильства у дев’яти областях України та на території рф. У доповіді йдеться про 43 жертв — жінки, чоловіки та дівчата, віком від 4 до 82 років.

Також встановлено, що військові вчиняли сексуальне насильство здебільшого у двох ситуаціях: під час обшуків у будинках (Чернігівська, Харківська, Херсонська та Київська області) і щодо затриманих. Більшість жертв — це жінки, які перебували вдома самі.

Зґвалтування відбувалися під загрозою вогнепальної зброї, з особливою жорстокістю та актами катування, такими як побиття та удушення. Нападники іноді погрожували вбити жертву або її родину, якщо вона буде чинити опір. У деяких випадках кілька солдатів ґвалтували одну й ту саму жертву або зґвалтування тієї самої жертви відбувалося кілька разів. В одному випадку жертва була вагітна і благала солдатів не чіпати її, через кілька днів у неї стався викидень. Нападники також у деяких випадках страчували або катували чоловіків та інших родичів чоловічої статі. Члени сім’ї, включаючи дітей, іноді змушені були спостерігати, як нападники ґвалтують їхніх близьких.

У місцях, де незаконно утримували затриманих, більшість випадків сексуального та гендерно зумовленого насильства сталося щодо чоловіків — як цивільних, так і військових. Намагаючись отримати потрібну інформацію або зізнання, змусити співпрацювати, покарати, залякати або принизити затриманих, росіяни вдавалися до зґвалтувань та катувань, зокрема ударів електричним струмом по статевих органах, витягування пеніса за допомогою мотузки та кастрації.

Дві окремо опитані жінки, яких російські військові утримували у двох різних місцях Харківської області, описали, як солдати наказали їм повністю роздягнутися, торкалися усюди їхніх тіл та зґвалтували їх.

Також росіяни змушували людей роздягатися під час затримання, на блокпостах та у фільтраційних пунктах. В одному селі військові затримали священника, повністю його роздягли, побили та наказали йому годину голим маршувати вулицями.

 

  • За даними ООН, від початку повномасштабного вторгнення станом на 15 лютого 2023 року зафіксовано 8006 загиблих і 13 287 поранених цивільних людей в Україні. З них серед дорослих жертв, стать яких була відома, 61,1% становлять чоловіки та 39,9% — жінки. Проте в ООН вважають, що реальні цифри значно вищі.
  • Раніше американський журнал Time розмістив на своїй обкладинці фото з підвалу школи села Ягідне у Чернігівській області, де росіяни місяць тримали сотні людей у полоні. Розповідь про окупацію села опублікована не тільки англійською, а й українською мовою. Текст зайняв п’ять сторінок у журналі.
  • Численні докази чіткої моделі поведінки російських військових на захоплених землях виявили українські та міжнародні слідчі, хоча кремлівські чиновники неодноразово заперечували звинувачення в порушеннях прав. Зокрема, з’ясували, що російське військове керівництво під час окупації українських територій віддає накази ґвалтувати українців або пропонує солдатам «піти розслабитися», використовуючи сексуальні злочини як зброю війни.
  • 7 березня Європейський Союз запровадив санкції проти російських військових через сексуальне насильство щодо жінок в Україні.

Фото: Wendelin Jacober: Pixabay

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» про воєнні злочини росії покажуть у Гаазі

Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» про воєнні злочини росії покажуть у Гаазі

Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» представлять країну в конкурсній програмі Міжнародного фестивалю про права людини Movies That Matter у Гаазі та нагадають про російсько-українську війну. Фільми...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських пісень на відомій американській радіостанції KEXP у програмі Drive Time. «Вже багато місяців поспіль я...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...