Марш за право на аборт у США

50-річчя рішення у справі «Ро проти Вейда»: У США тисячі людей пройшли маршами на захист права на аборт

Почати
5 хв на читанння

У США в низці міст 22 січня відбулися багатотисячні марші до 50-х роковин рішення Верховного суду Сполучених Штатів у справі Роу проти Вейда, яке встановило конституційні гарантії права на аборт, доки не було скасовано нинішнім складом Верховного суду влітку 2022 року.

Наймасштабніший марш відбувся у штаті Вісконсин, де аборти недоступні для жінок через юридичну невизначеність, з якою стикаються клініки. Закон, який забороняє аборти, окрім як для порятунку життя пацієнтки, оскаржується в суді.

«Ми розпалилися і готові маршувати за свої права, тому що ця боротьба більше, ніж Роу. Вони думали, що ми залишимося вдома і що це закінчиться з Роу — вони помилялися. Ми піддамо критиці кожного політика — якщо ви прийдете по наші права, ми прийдемо за вами», — йдеться на сторінці організаторів у Twitter.

https://twitter.com/DreagleMan/status/1617366879286493185

На підтримку протестувальників виступила віцепрезидентка США Камала Гарріс, яка заявила, що право на аборт у Сполучених Штатах перебуває під загрозою.

«Право кожної жінки в кожному штаті країни ухвалювати рішення щодо власного тіла стоїть під загрозою. Республіканці в Конгресі зараз закликають заборонити аборти від моменту зачаття. Як вони сміють?» — наголосила вона.

За словами Гарріс, більшість американців проти такої заборони.

«Чи можемо ми справді бути вільними, якщо сім’ї не можуть ухвалювати інтимні рішення щодо перебігу власного життя?» — додала віцепрезидентка США, закликаючи республіканців підтримати закон про захист репродуктивних прав.

Своєю чергою президент США Джо Байден 22 січня оприлюднив меморандум про захист доступу до медикаментозного аборту, згідно з яким, урядовці повинні визначити перешкоди для доступу до ліків, що відпускаються за рецептом, і усунути їх. Щоб лікарі могли законно виписувати рецепти, аптеки могли відпускати ліки, а жінки мали доступ до безпечних та ефективних ліків.

«Представники Республіканської партії MAGA [прихильники колишнього президента Дональда Трампа з його гаслом “Зробимо Америку знову великою” — прим.ред.] ведуть війну проти права жінок ухвалювати власні рішення щодо охорони здоров’я. Але ця боротьба не закінчилася», — написав він на своїй сторінці у Twitter.

Раніше Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США повідомило, що таблетки для переривання вагітності стануть більш доступними в аптеках і поштою. У федеральному суді Техасу триває юридична тяганина, куди противники абортів подали до суду, щоб скасувати схвалення препаратів.

  • У 1973 році Верховний суд США ухвалив рішення у справі «Ро проти Вейда» (Roe v. Wade), що вагітна жінка може самостійно вирішувати: робити аборт чи ні. Попри те, що Конституція США захищає це право, воно не є абсолютним. Тобто жінка може сама ухвалювати таке рішення, доки плід не може самостійно вижити — до 24 тижня вагітності. Надалі влада може встановлювати певні обмеження.
  • Справа «Ро проти Вейда» стосувалася жінки, відомої під псевдонімом Джейн Ро, яка завагітніла третьою дитиною і хотіла зробити аборт. Проте Ро проживала у штаті Техас, де аборт був заборонений, крім випадків, коли плід загрожував життю матері. Тоді вона звернулася до суду, заявляючи, що закони, які забороняють право робити аборт у штаті Техас, є неконституційними.
  • У травні 2019 року губернатор штату Джорджія, республіканець Браян Кемп підписав закон, який забороняє проводити аборти після шостого тижня вагітності, оскільки тоді вже можна чітко почути серцебиття плода. Винятки були зроблені для жінок, які зазнали насильства — якщо постраждала звернулася до поліції, а також у разі загрози життю матері.
  • 24 червня 2022 року Верховний суд США дозволив штатам забороняти аборти, скасувавши рішення у справі «Ро проти Вейда», яке визнавало конституційним право на переривання вагітності. Одразу після оприлюднення рішення Верховного суду генпрокурор штату Міссурі підписав закон про заборону абортів, згодом заборону запровадили у штаті Південна Дакота. Загалом аборти заборонені у понад 10 штатах США.
  • У листопаді суд штату Джорджія скасував заборону на аборти після шостого тижня вагітності. У січні 2023 року Верховний суд Південної Кароліни скасував заборону абортів після шести тижнів вагітності, назвавши її неконституційною, оскільки вона порушує право на приватність.

Фото: Twitter Office of the Public Advocate Jumaane D. Williams