Мурсал Набізада вбита в Кабулі

У Кабулі застрелили колишню депутатку афганського парламенту

Почати
3 хв на читанння

У Кабулі у власному будинку невідомі застрелили колишню афганську депутатку Мурсал Набізаду, яка втратила свою посаду через захоплення влади в Афганістані угрупованням «Талібан». Вона була однією з небагатьох жінок-парламентарок, які залишилися в Кабулі.

Про це на своїй сторінці у Twitter повідомила очільниця делегації Європарламенту в Катарі та інших країнах Аравійського півострова (DARP), німецька євродепутатка від партії «Зелені» Ханна Нойманн.

«Мурсал Набізада, жінка-парламентарка в Афганістані, була жорстоко вбита разом зі своїм охоронцем у своєму будинку в Кабулі. Я засмучена і зла і хочу, щоб світ знав про це. Її вбили в темряві, але “Талібан” будує свою систему гендерного апартеїду при денному світлі», — написала вона.

За словами начальника місцевої поліції Молві Гамідулли Халіда, вбивство сталося у ніч проти суботи, 14 січня, мертвих жінку та чоловіка знайшли в одній кімнаті на першому поверсі будинку, який використовувався також як офіс ексдепутатки, ще один охоронець та брат Набізади були поранені, третій охоронець втік із місця події з грошима та коштовностями, цитує Associated Press.

Наразі мотиви вбивства Мурсал Набізади невідомі, триває розслідування. Це перший випадок після захоплення влади, коли вбито колишнього депутата.

Мурсал Набізада була обрана до парламенту 2019 року. Вона була членкинею парламентської комісії з питань захисту та працювала в приватній неурядовій організації «Інститут розвитку та дослідження людських ресурсів».

Колишня депутатка парламенту Маріам Солайманхіл написала у Twitter, що «ми втратили діамант».

«Справжня першопрохідниця — сильна, відверта жінка, яка відстоювала те, у що вірила, навіть перед обличчям небезпеки. Незважаючи на можливість покинути Афганістан, вона вирішила залишитися і воювати за свій народ», — додала вона.

  • У серпні 2021 року «Талібан» захопив владу в Афганістані. Після цього права жінок в країні знову опинилися під загрозою. Таліби забороняють жінкам виходити з дому без супроводу чоловіка, займатися спортом, навчатись у змішаних класах, працювати і навіть одягатися за власним бажанням, зокрема, вимагають носити паранджу.
  • Міжнародна спільнота піддає критиці обмеження прав жінок в Афганістані й вимагає від талібів змінити свою політику. Водночас у «Талібані» заявляють, що поважають права жінок відповідно до свого тлумачення ісламського права.
  • На початку грудня «Талібан» дозволив дівчатам складати випускні іспити в середній школі, попри те, що їм заборонили ходити до школи.
  • 20 грудня таліби заборонили жінкам здобувати університетську освіту, а за декілька днів наказали всім місцевим і міжнародним неурядовим організаціям припинити співпрацю з жінками, інакше їх можуть позбавити ліцензії на діяльність. Після оголошення рішення талібів щонайменше п’ять міжнародних неурядових організацій, які займаються питаннями у галузях охорони здоров’я, освіти, у питаннях захисту дітей, забезпечення продуктами харчування в умовах різкого погіршення гуманітарної ситуації тощо, призупинили роботу в Афганістані.

Фото: Twitter Mariam Solaimankhil