Громадська організація «КиївПрайд» за підтримки ГО «Український центр соціального прогнозування» сформувала портрет типової гомофобної особи в Україні.
Портрет «намалювали», спираючись на результати соціологічного дослідження щодо людей, які залишали гомофобні або трансфобні коментарі в Facebook, Instagram, Viber-чатах, Telegram-каналах або під статтями на сайтах ЗМІ. Предметом дослідження стали висловлювання 503 людей.
Більшість цих людей — жінки (60,2%). Майже половина коментаторок/ів працюють за наймом (49,8%) за різними спеціальностями, 16,1% — безробітні, 9,9% — на пенсії, 9,3% — студент(к)и. Ще приблизно по 5% — підприєм(и)ці, домогосподарки/і або перебувають у декретній відпустці.
За даними дослідження, більш лояльно ставляться до ЛГБТ-людей ті, хто мають вищу і незакінчену вищу освіту. 11,7% опитаних не зізналися, що писали гомофобні коментарі або дописи, 11,3% стверджують, що інформування про ЛГБТ-спільноту — це «агресивна пропаганда, нав’язування своєї думки і розбещення молоді».
Водночас із твердженням «пропаганда у ЗМІ нетрадиційних цінностей на сьогодні досягла чималих масштабів в Україні» згодні 64,8% респонденток/ів.
З-поміж опитаних 77,1% запевнили, що серед їхніх знайомих немає людей, які належать до ЛГБТ-спільноти. Найбільше у цьому впевнені чоловіки та люди від 25 років, а також жителі західних і центральних областей. Зі збільшенням віку опитаних зростає й негативне ставлення до ЛГБТ+, водночас жителі_ки східних областей більш позитивно ставляться до спільноти, ніж інші регіони.
Понад половина опитаних перестали б спілкуватися зі своїми близькими чи знайомими, якби дізналися, що вони належать до ЛГБТ-спільноти. Водночас кожна п’ята опитана особа зазначила, що стосунки не змінилися б, але вони не хотіли б знати про цю частину життя знайомих.
У суспільстві досі побутує думка, що представники ЛГБТ-спільноти — люди з девіаціями (відхилення від норм поведінки), з таким твердженням згодні 90,9% опитаних. Понад 70% також вважають, що ЛГБТ-люди вразливі до поширення різних хвороб (ВІЛ/СНІДу, мавп’яча віспа), тому що «мають безладні статеві стосунки».
Із опитаними обговорили низку питань, пов’язаних із ЛГБТ-людьми, зокрема петицію до президента України про легалізацію одностатевих шлюбів, яка зібрала більше 25 тисяч підписів. На думку 94,5% респонденток/ів, петицію підписували винятково самі представники ЛГБТ-спільноти та представники/ці міжнародних фондів, неурядових організацій, які надають їм послуги. Переважна більшість (понад 90%) особисто не підтримує ініціативу з легалізації одностатевих шлюбів, але 84,3% опитаних згодні з відповіддю президента України на петицію. Зокрема, він запевнив, що уряд працює над варіантами рішень щодо легалізації в Україні зареєстрованого громадянського партнерства, але поки триває війна, внести зміни до Конституції неможливо.
Так само більшість респонденток/ів (84,5%) згодні з тим, що релігійні організації та лідери релігійних конфесій України не поділяють погляди ЛГБТ-людей та не підтримують діяльність ЛГБТ-організацій.
Проведення Маршу рівності (Прайду ЛГБТ+) в Україні критикують понад 70% осіб, нормою для сучасного українського суспільства подію називають лише 21,5% опитаних. Більш негативно ставляться до Маршу рівності чоловіки.
Понад половина респонденток/ів вважають, що ЛГБТ-люди повинні служити у лавах Збройних Сил України (63,6%), і більше половини з них (53,1%) згодні з твердженням, що деякі ЛГБТ-люди служать у лавах ЗСУ на рівні з іншими військовослужбовцями та захищають Україну. Водночас понад 40% вважають, що ЛГБТ-люди ухиляються від вручення повісток для явки до військкомату, трохи більше недоброзичливо ставляться до ЛГБТ-людей у лавах ЗСУ.
Окремо автори дослідження наголосили, що воно не може свідчити про загальне ставлення до ЛГБТ-спільноти в Україні, адже в ньому брали участь ті, хто від початку були вороже налаштовані проти ЛГБТ-людей та залишали про них неприємні коментарі.
- За даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у 2022 році, українці стали краще ставитися до ЛГБТ-спільноти.
- 13 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про медіа», яким також заборонила публічно дискримінувати ЛГБТ-спільноту.
- Минулого року в Україні скасували заборону для ЛГБТ-людей бути донорами крові.
Фото: Alexander Grey: Pexels