Жінки у Кабулі протестують через заборону відвідувати університети
/

В Афганістані почалися протести через заборону жінкам здобувати вищу освіту

Почати
/
3 хв на читанння

У Кабулі, столиці Афганістану, десятки жінок пройшли маршем на знак протесту проти заборони угруповання «Талібан», яке захопило владу в країні, здобувати вищу освіту.

За даними BBC, жінки у хіджабах влаштували хід вулицями міста та скандували: «Освіта для всіх!». У їхніх руках були транспаранти з написами «Всі чи ніхто», «Свобода і рівність», «Освіта — наше право» та «Освіта, робота, свобода».

У провінції Тахар таліби заарештували щонайменше п’ятьох жінок, які брали участь в акції протесту та трьох журналістів. Протест жінок підтримали деякі чоловіки. Повідомляється, що приблизно 50 чоловіків-професорів університетів у державних та приватних установах подали у відставку, а деякі студенти-чоловіки відмовилися складати іспити.

Пізніше у міністерстві вищої освіти талібів заявили, що жінкам заборонили вступати до університетів за недотримання дрескоду.

«Вони не дотримувалися вимоги носити хіджаб. Вони були одягнені так, ніби збиралися на весілля», — сказав глава міносвіти Неда Мохаммад Надим.

В ефірі афганського телебачення міністр також запевнив, що рішення ще може бути переглянуте пізніше, а також заявив, що іноземці мають припинити втручатися у внутрішні справи його країни.

Згодом на своїй сторінці у Twitter Неда Мохаммад Надим назвав причини, з яких таліби вирішили заборонити жінкам відвідувати університети: недотримання «повного» хіджабу (довга сукня вільного крою з непрозорої тканини, переважно чорного чи синього кольорів, яка повністю прикриває тіло, окрім рук, обличчя та стоп), переїзди без супроводу з однієї провінції до іншої для навчання та проживання у гуртожитках, нешаріатська навчальна програма та присутність жінок на факультетах, де вони «не повинні навчатися» (інженерний та сільськогосподарський — прим. ред.). Крім того, у багатьох вишах ще залишаються змішані групи, в яких разом навчаються студентки та студенти, що «відкриває дорогу проституції».

«Навіть за Кораном та Хадисом ніхто не може довести необхідність вивчення жінками “сучасних наук”. Нам потрібний чистий іслам, а не як у Туреччині та Саудівській Аравії… В ісламі статус жінки відомий, більше цього не можна надавати», — додав він.

 

  • У серпні 2021 року «Талібан» захопив владу в Афганістані. Після цього права жінок в країні знову опинилися під загрозою. Таліби забороняють жінкам виходити з дому без супроводу чоловіка, займатися спортом, навчатись у змішаних класах, працювати і навіть одягатися за власним бажанням, зокрема, вимагають носити паранджу.
  • Міжнародна спільнота піддає критиці обмеження прав жінок в Афганістані й вимагає від талібів змінити свою політику. Водночас у «Талібані» заявляють, що поважають права жінок відповідно до свого тлумачення ісламського права.
  • На початку грудня «Талібан» дозволив дівчатам складати випускні іспити в середній школі, попри те, що їм заборонили ходити до школи.
  • 20 грудня таліби заборонили жінкам здобувати університетську освіту.

Фото: BBC