У Кабулі, столиці Афганістану, десятки жінок пройшли маршем на знак протесту проти заборони угруповання «Талібан», яке захопило владу в країні, здобувати вищу освіту.
За даними BBC, жінки у хіджабах влаштували хід вулицями міста та скандували: «Освіта для всіх!». У їхніх руках були транспаранти з написами «Всі чи ніхто», «Свобода і рівність», «Освіта — наше право» та «Освіта, робота, свобода».
Women in Afghanistan are fighting to protect their hard-earned gains. Education has been recorded as a basic human right in international law since 1948, the very fundamental right robbed from them in #Afghanistan. #LetHerLearn pic.twitter.com/z8iRG3Dtyu
— Tahir Qadiry | طاهر قادرى (@tahirqadiry) December 22, 2022
У провінції Тахар таліби заарештували щонайменше п’ятьох жінок, які брали участь в акції протесту та трьох журналістів. Протест жінок підтримали деякі чоловіки. Повідомляється, що приблизно 50 чоловіків-професорів університетів у державних та приватних установах подали у відставку, а деякі студенти-чоловіки відмовилися складати іспити.
Male students in Nangarhar medical university walked out of classes in protest of Taliban’s ban on female university students. Tens of others protested in front of the university against this decision. #Afghanistan pic.twitter.com/66DbNiJvtn
— Malali Bashir (@MalaliBashir) December 21, 2022
Пізніше у міністерстві вищої освіти талібів заявили, що жінкам заборонили вступати до університетів за недотримання дрескоду.
«Вони не дотримувалися вимоги носити хіджаб. Вони були одягнені так, ніби збиралися на весілля», — сказав глава міносвіти Неда Мохаммад Надим.
В ефірі афганського телебачення міністр також запевнив, що рішення ще може бути переглянуте пізніше, а також заявив, що іноземці мають припинити втручатися у внутрішні справи його країни.
Згодом на своїй сторінці у Twitter Неда Мохаммад Надим назвав причини, з яких таліби вирішили заборонити жінкам відвідувати університети: недотримання «повного» хіджабу (довга сукня вільного крою з непрозорої тканини, переважно чорного чи синього кольорів, яка повністю прикриває тіло, окрім рук, обличчя та стоп), переїзди без супроводу з однієї провінції до іншої для навчання та проживання у гуртожитках, нешаріатська навчальна програма та присутність жінок на факультетах, де вони «не повинні навчатися» (інженерний та сільськогосподарський — прим. ред.). Крім того, у багатьох вишах ще залишаються змішані групи, в яких разом навчаються студентки та студенти, що «відкриває дорогу проституції».
«Навіть за Кораном та Хадисом ніхто не може довести необхідність вивчення жінками “сучасних наук”. Нам потрібний чистий іслам, а не як у Туреччині та Саудівській Аравії… В ісламі статус жінки відомий, більше цього не можна надавати», — додав він.
- У серпні 2021 року «Талібан» захопив владу в Афганістані. Після цього права жінок в країні знову опинилися під загрозою. Таліби забороняють жінкам виходити з дому без супроводу чоловіка, займатися спортом, навчатись у змішаних класах, працювати і навіть одягатися за власним бажанням, зокрема, вимагають носити паранджу.
- Міжнародна спільнота піддає критиці обмеження прав жінок в Афганістані й вимагає від талібів змінити свою політику. Водночас у «Талібані» заявляють, що поважають права жінок відповідно до свого тлумачення ісламського права.
- На початку грудня «Талібан» дозволив дівчатам складати випускні іспити в середній школі, попри те, що їм заборонили ходити до школи.
- 20 грудня таліби заборонили жінкам здобувати університетську освіту.
Фото: BBC