Газлайтинг — це психологічне маніпулювання, яке змушує постраждалу або постраждалого сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності.
//

«Ти все неправильно зрозуміла»: що таке газлайтинг та як він проявляється?

Почати

Газлайтинг — слово 2022 року за версією американського словника Merriam Webster. Газлайтинг — це психологічне маніпулювання, яке змушує постраждалу або постраждалого сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності. Це призводить до плутанини, втрати впевненості та самооцінки, а також до емоційної невизначеності. 

Згідно з визначенням Merriam Webster, термін набув ширшого значення в останні роки та поєднується з сучасними формами обману та маніпуляцій, такими як фейкові новини або deepfake (методика синтезу зображення людини, яка базується на штучному інтелекті).

Що таке газлайтинг?

«Газлайтинг — це жорстока маніпуляція, яка зрештою розмиває здатність людини довіряти самій собі. Маніпулятор постійно представляє жертву душевнохворою, інтелектуально немічною, нестабільною та неадекватною, заперечує почуття та факти, які справді важливі для його жертви», — говорить Оксана Філонова, психотерапевтка в гештальт-підході. 

Термін «газлайтинг» з’явився в 1938 році, після того як письменник і драматург Патрік Гамільтон написав п’єсу під назвою Gas light (газове світло). У 1944 році за мотивами п’єси вийшов однойменний фільм з Інгрід Бергман у головній ролі. 

Події картини відбувались у Вікторіанську епоху, коли будинки освітлювались за допомогою газових ламп. Щоб заволодіти багатством дружини, чоловік намагається маніпуляціями довести її до божевілля, піддаючи сумніву її адекватне сприйняття реальності. Наприклад, він перекладав її речі в будинку, а потім говорив, що вона просто не пам’ятає, що сама їх переклала в інше місце. 

Чоловік ходив у порожній кімнаті, де ніхто не жив, а коли дружина казала, що чула там чиїсь кроки, говорив, що цього не може бути, тож їй почулось. Також він вмикав газову лампу в іншій частині будинку, від чого світло лампи в кімнаті дружини тьмяніло, а коли вона говорила йому про те, що лампа гірше світить, він знову запевняв, що нічого подібного не помічає. 

«Врешті-решт від таких витончених маніпуляцій у дружини майже розвивається психоз, вона вже не довіряє собі й починає сумніватися у своїй адекватності», — каже Оксана Філонова.

У 1960-х роках шотландський психотерапевт і психіатр Рональд Лейнг вивчав цей спосіб маніпуляції і дійшов висновку, що систематичний газлайтинг може призвести до важких психологічних наслідків: розвитку тривожних та депресивних розладів, зниження самооцінки, неможливості ухвалення самостійних рішень, навіть шизофренії. 

Газлайтинг
Газлайтинг спрямований на породження сумнівів у власній адекватності.

Тактики газлайтерів

Газлайтери часто використовують схожі моделі поведінки та спілкування. Ось деякі з них:

 • Спотворювати правду: навіть попри конкретні факти газлайтери можуть продовжувати далі брехати. Вони часто кажуть, що ситуації, про яку ви говорите, не було, або вони цього «не пам’ятають».
 • Звинувачувати вас у тому, що роблять вони самі. 
 • Наголошувати на неадекватності сприйняття: газлайтери неодноразово заявляють, що у них немає жодних проблем, а причина всіх бід — ви. Вони можуть сказати вашим друзям і родині, що ви емоційно неврівноважені, щоб позбавити вас джерел підтримки. 
 • Підривати вашу психіку витонченими способами: газлайтери контролюють вас, зосереджуючись на ваших недоліках. Під виглядом допомоги вони змушують вас сумніватися у власній компетентності й адекватності. Вони можуть публічно критикувати і висміювати, а потім сказати, що це «лише жарт». 
 • Заперечувати і перекладати відповідальність на інших: коли ви говорите газлайтерам про їхню поведінку, вони змінюють тему або йдуть у контратаку, кажучи вам, що це все ваша провина і що ви змусили їх діяти так. 

Ось деякі з фраз, які можна почути від газлайтера:

 • Я такого не говорив/-ла!
 • Я не пам’ятаю, щоб таке було.
 • Ти все плутаєш!
 • Ти помітив/-ла, у тебе на все неадекватна реакція?
 • Ти дуже гостро реагуєш на звичайні слова.
 • Останнім часом із тобою відбуваються дивні речі тощо.

Як розпізнати газлайтінг

«Про газлайтинг я дізналася у стосунках зі своїм першим хлопцем. Нам було по 17 років. Тоді я навіть не знала про це поняття, але якесь “шосте чуття” мені підказувало, що в нашому спілкуванні щось іде не так, — розповідає 23-річна Валентина Мізюк. — Хлопець часто повторював: “Ти щось собі вигадала”, “Ти перекручуєш”, а найчастіше — “Ти все не так зрозуміла”. Коли я нагадувала про якісь факти (наприклад, показувала частини нашого листування, де він писав певні речі), починав казати, що він “не те мав на увазі”, і я “прискіпуюся до дрібниць”. Після цього я чула звинувачення у “дитячій” поведінці й намаганні “зіпсувати наше спілкування”. Я розуміла, що мною маніпулюють, бо вже не вперше ловила людину на відвертій брехні й перекручуванні фактів. Проте через юний вік і відсутність досвіду вважала, що це я щось розумію “неправильно”. У якийсь момент мені почало здаватися, що я втрачаю здоровий глузд і дійсно себе “накручую”. Я була дуже закохана у нього і боялася втратити ці стосунки, але друзі, які були свідками ситуації, намагалися відкрити мені очі на відверті маніпуляції. Завдяки моїм друзям я зрозуміла, що людина дійсно газлайтить мене і насправді їй абсолютно байдуже на те, що я відчуваю, головне — постійно тримати мене біля себе і змушувати сумніватися у своїй правоті. Після цього я ухвалила складне для мене рішення — остаточно завершити спілкування з цим хлопцем. Наступного разу ми поговорили через півтора року, коли він прийшов попросити пробачення за свою поведінку в минулому. Ми поновили спілкування, але вже винятково у дружній манері. Я захопилася психологією і більше не переживала газлайтингу з боку цього хлопця, проте важко сказати, чи не вчиняв він так з іншими. І, як казала моя терапевтка, “він просто не вмів інакше”. Мабуть, це чудова загальна характеристика для газлайтерів — це єдине спілкування, якого вони навчилися». 

Як протистояти газлайтингу

Психотерапевтка Оксана Філонова радить декілька стратегій, які мають допомогти протистояти цій формі маніпуляції. 

Довіряйте своїм відчуттям і почуттям

Частіше прислухайтеся до себе. Якщо ви засмучені, значить, так і є. Ніхто не повинен переконувати вас у протилежному. Ви знаєте себе набагато краще за інших, а ваші судження про себе набагато точніші, ніж думка газлайтера. Під час суперечок не намагайтеся переконати маніпулятора, це не має сенсу. Дотримуйтесь власної версії подій та фактів.

Заручіться підтримкою друзів

Попросіть людей, яким ви довіряєте, поглянути на ситуацію збоку. Чи справді ви маєте такі проблеми, про які постійно говорить газлайтер? Чи помічають вони ваші «дивацтва»?

Не дозволяйте себе звинувачувати

Коли наступного разу газлайтер почне спотворювати факти і намагатиметься змусити вас сумніватися у власній адекватності, прямо говоріть йому, що ви не готові миритися з його поведінкою. Дайте маніпулятору зрозуміти, що ви розгадали його тактику. Чітко позначте свої кордони і спокійно поясніть, що його слова ображають вас, і надалі ви не будете цього терпіти. Будьте готові мінімізувати або повністю припинити спілкування з ним — шанси, що агресор змінить свою поведінку, дорівнюють нулю.

Зверніться по допомогу

Часто людина піддається на маніпуляції лише тому, що їй важливо залишатися у відносинах із маніпулятором, а не розірвати їх. Найкраще звернутися по допомогу до кваліфікованого фахівця. Психотерапевт допоможе впоратися з тривогою та страхами, розібратися у сумнівах та вийти із ситуації з найменшими втратами.

Читайте також: Що таке психологічне насильство та як йому протистояти