Психологічні книги для підлітків про дорослішання
///

Цікаві книги для підлітків про дорослішання: 13 важливих видань

Почати

«Це те, що я прочитала тільки зараз, у дорослому віці, а хотіла б у 13» — часто бачимо в коментарях, коли йдеться про книжки для підлітків про статеве дозрівання. Сучасні видавництва презентують багато книжок, що легко й відверто розповідають про дорослішання — зміни, котрих варто очікувати в організмі та на емоційному рівні підлітка.

Книжки для підлітків та дітей про дорослішання

Це посібники українських й іноземних авторок, які пишуть про першу менструацію. Головне, що говорити про місячні — це нормально, переживати всі зміни — це теж природно.

У гармонії з тілом, цікаві книги для дівчат про статеве дозрівання

«У гармонії з тілом. Про менструацію та дорослішання». Анна Сальвія Рібера (видавництво Vivat, 2022)

Що ви знаєте про менструацію? Ні, що справді ви знаєте? Одні тільки починають усвідомлювати нові зміни у своєму тілі, інші мають справу з місячними вже кілька років, але книжка «У гармонії з тілом» підійде і тим, і тим. Психологиня з сексуального і репродуктивного здоров’я Анна Сальвія Рібера розповідає, що таке насправді менструальний цикл, як він працює, що відбувається, коли в нас починається менструація, і як виглядають жіночі статеві органи. Наприкінці книжки читачки можуть заповнити мініщоденник підліткового віку. Анна Сальвія Рібера говорить не тільки про зміни організму під час дорослішання, а й наголошує, чому важливо спостерігати й розуміти своє тіло, — тобто як бути в гармонії з собою. Книжку доповнюють ніжні й затишні ілюстрації Крістіни Торрон Віяльти.

Книги для підлітків дівчат, книга для дівчат

«Книга для дівчат. Посібник зі статевого дозрівання від Еллен та Ніни». Ніна Брокманн, Елен Сантеккен Дал (видавництво BookChef, 2020)

«Усе, що з нами відбувається — природно і нормально», — така основна теза «Книги для дівчат» Ніни Брокманн й Елен Сантеккен Дал. Це лікарки-гінекологині, які популярно розповідають про особливості функціонування жіночого організму й зокрема статевої системи. «Посібник зі статевого дозрівання від Еллен та Ніни» — відповідь на масивний блок запитань, котрі можуть виникнути у дівчинки, яка починає дорослішати. Читачки дізнаються детально про першу менструацію і зміни, які її супроводжують: про гормони, як це впливає на зріст і що ми знаємо про пітливість; засоби гігієни; колір виділень і причини, чому місячні можуть припинитися. Авторки пишуть також про сексуальне збудження та мастурбацію, взаємну згоду й сексуальне насильство, розповідають про порнографію та інтимні фото; гендер, гомо-, цис- і транссексуальність. «Книга для дівчат» містить і практичні поради, зокрема щодо профілактики акне чи зменшення болю під час місячних. «Посібник» має відносно небагато ілюстрацій, та стильні зображення від художниці Маниль Вінснес гармонійно доповнюють текст у ключових моментах.

Поговоримо про місячні, книги для підлітків дівчат

«Поговоримо про місячні!». Юмі Стайнз, Мелісса Кан (видавництво «Крокус», 2020)

Відповідно до своєї назви «Поговоримо про місячні» — це посібник про менструацію, авторками якого стали телеведуча Юмі Стайнз і лікарка-гінекологиня Мелісса Кан. Книжка за структурою нагадує колонку молодіжного журналу: авторки ставлять слушні запитання й ґрунтовно відповідають на них. Посібник містить теми, що можуть зацікавити дівчат будь-якого віку: про підготовку до першої менструації; спостереження за своїми місячними та про труднощі, з котрими можна стикнутися; сексуальне життя й контрацепцію. Текст доповнюють спогади чи коментарі авторок та пересічних дівчат і жінок, які діляться досвідом. Кожен розділ-запитання оформлений яскравими й дотепними ілюстраціями.

Відверта розмова про вас, дівчата, книга

«Відверта розмова про вас, дівчата». Ліззі Кокс (видавництво «КМ-Букс», 2021)

Це посібник для дівчат 8–14 років, що розповідає про зміни в їхньому тілі й свідомості під час статевого дозрівання. Книжка містить відповіді на найрізноманітніші запитання: чому відбувається менструація і як це впливає на організм чи, наприклад, що потрібно знати про кібербулінг і як боротися з сексизмом. Журналістка й авторка посібника Ліззі Кокс пише легко й з гумором, чим і підкуповує увагу читачок. Вона акцентує на тому, що будь-які стани, думки, відчуття під час дорослішання абсолютно нормальні, адже всі дівчата різні, і саме це чудово. Кумедні та прості ілюстрації Дем’єна Вейгіла чудово «перегукуються» з дотепним текстом.
Ліззі Кокс також є авторкою книжки «Відверта розмова про вас, хлопці».

Дорослішання: відкриття та нові запитання, книги для підлітків 13 років про любов

«Поговоримо про любов. Дорослішання: відкриття та нові запитання». Сільві Місслен (видавництво «Каламар», 2022)

Коли ми дорослішаємо, у нас виникають запитання не тільки про своє тіло, але й про наше місце в суспільстві, й те, хто нас оточує. «Поговоримо про любов» — це чудовий варіант для тих, хто шукає цікаві книги для хлопців і дівчат від 13 років. Вона відповість на актуальні запитання, які соромно поставити батькам. Книжка складається з невеликих розділів-запитань, котрі за структурою нагадують конспекти з ілюстраціями. Завдяки посібникові читачі/ки дізнаються, наприклад, чи можна боротися з прищами, що за небезпеки очікують у соцмережах і як цьому запобігти.

Посібник з виживання для дівчат, книга для дівчат підлітків 12-16 років

«Посібник з виживання для дівчат: про тіло, школу, кохання й інші труднощі підліткового віку». Крістіна де Вітте (видавництво «Книголав», 2020)

«Посібник з виживання для дівчат» — це своєрідна відповідь на всі енциклопедії, де йдеться тільки про біологічні зміни у тілі підлітка під час пубертату. Бельгійська художниця Крістіна де Вітте створила щоденник-порадник, завдяки якому читачки разом із мальованим альтер-его авторки Кростін здійснюють мандрівку в емоційний та соціальний світ дорослішання. Як полюбити себе і своє тіло, як протистояти булінгу, як знайти першу роботу і написати резюме — окрім відповідей на ці та схожі запитання посібник містить лайфхаки, наприклад поради щодо макіяжу. Авторка не оминає тем фізіологічних змін у тілі підлітка: вона поверхово згадує про першу менструацію й засоби інтимної гігієни, відповідає на запитання про харчові розлади.

Дуже важлива та цікава книга для дівчат 12–16 років.

Про тебе справжню, книга для дівчат від 12—13 років

«Про тебе справжню. 50 уроків до свого мінливого тіла». Марава Ібрагім (видавництво «Книголав», 2022)

У підлітковому віці Мараву Ібрагім переконували, що через свої фізичні задатки дівчина не зможе виступати на сцені. Та сьогодні вона восьмиразова світова рекордсменка з гімнастики й відома циркова артистка.

«Про тебе справжню» — це 50 уроків, що допоможуть віднайти гармонію з собою і своїм тілом. Книжка оформлена оригінальними фотоілюстраціями Сінем Еркас. Марава підживлює текст і власним досвідом: вона легко й щиро оповідає, наприклад, про ситуації чи неприємні моменти, з якими їй довелося стикнутися під час менструації. Книжка не підійде як перший посібник із біологічних змін у тілі, але все ж це хороший путівник для дівчат віком від 12—13 років у світ дорослого суспільства разом зі старшою порадницею-авторкою.

Цікава книга для дівчат від 10 років, путівник світом дорослішання
Путівник світом дорослішання

«Путівник світом дорослішання для дівчат: зміни в тілі, перші місячні та бодіпозитив». Барбара Петрущак («Видавництво Старого Лева», 2022)

«Знання про тіло — це сила», — зазначає польська журналістка й авторка книжки Барбара Петрущак у передмові. «Путівник світом дорослішання для дівчат» — це дослідження свого організму й тіла від найменшої частинки до врешті усвідомлення й прийняття себе. Читачка довідається про зміни, які на неї чекатимуть, і перші місячні; про засоби гігієни й догляд. Авторка фокусується передусім на бодипозитиві — тобто вмінні берегти і цінувати своє тіло. Оформлення книжки повністю відповідає головній ідеї тексту — це ніжні та казкові ілюстрації Анни Рудак, створені з любов’ю до тіла.

У «Видавництві Старого Лева» цього року також вийшов «Путівник світом дорослішання для хлопців: зміни в тілі, емоції та бодіпозитив» Барбари Петрущак. Обидві книжки розраховані на читачів 10+ років.

Girls! Про що мають знати класні дівчата, книга для дівчат від 12 років

«GIRLS! Про що мають знати класні дівчата». Ілона Айнвольт (видавництво «Чорні вівці», 2022)

«GIRLS!» — книжка, що допоможе дівчатам 12 років упевнено пізнавати себе і світ навколо. Йдеться не тільки про фізичні зміни. Бути підліткою — це означає ще один етап життя, коли намагаєшся знайти місце в суспільстві. Авторка Ілона Айнвольт зосереджується на емоційних станах, зокрема, ґрунтовно і відкрито пояснює про почуття, сексуальність і нове поняття близькості. «GIRLS!» — це про звичайних дівчат, про читачок і героїнь, зображених на фото в книжці, про тих, що вчаться знову відкривати світ і приймати себе.
Українською мовою видана друга книжка цієї авторки — «BOYS! Про що мають знати круті хлопці».

Віточка-квіточка та її дівочі справи, книга

«Віточка-квіточка та її дівочі справи». Юлія Смаль (видавництво «Моя книжкова полиця», 2020)

Провідницею у світ дорослішання стане однолітка читачок, десятирічна Віточка. Це історія про те, які зміни відбуваються і відбуватимуться у житті дівчинки. Ті чи інші сюжетні повороти наштовхують головну героїню на різні думки, наприклад, чим відрізняються дівчатка від хлопчиків або що таке насильство та як йому зарадити. Пояснення авторки, письменниці Юлії Смаль, не звучать сухо чи повчально, вони доречно вплітаються в історію. Разом із Віточкою читачки дізнаються, що таке місячні, як називаються статеві органи, чому не можна терпіти, коли хочеш до туалету, як доглядати за собою та розібратися з новими емоціями й відчуттями. Чудовим доповненням до тексту слугують колоритні й живі ілюстрації Тетяни Калюжної, що візуалізують ключові моменти історії героїні.

Пишайся своїм тілом, цікаві книги для підлітків

«Пишайся своїм тілом (і його змінами)». Соня Рене Тейлор; Ліза Кляйн, Керрі Лафф (видавництво «Ранок», 2021)

Дві частини серії «Пишайся своїм тілом» розраховані відповідно на дівчаток 8+ і 10+ років. Книжки доступно пояснюють про те, що означає період статевого дозрівання і чого варто очікувати. Перша частина, написана активісткою Сонею Рене Тейлор, зосереджується, зокрема, на змінах, що відбуваються з тілом під час дорослішання: книжка містить інформацію й рекомендації, наприклад, про догляд за шкірою чи вітаміни, яких потребує організм. Друга частина розкриває емоційні зміни й стани підлітка. Лікарки-практики й авторки Ліза Кляйн та Керрі Лафф цікаво й зрозуміло розповідають про гормони, пояснюють різницю між депресією та смутком, зачіпають теми сексу й сексуальності.

Ма, а що таке місячні, книга

«Ма, а що таке “місячні”?». Оллі Скордіна («Видавництво Ростислава Бурлаки», 2022)

«Матусю, а що таке “місячні”?» — саме такими словами у книжці розпочинається запрошення до світу зростання і дорослішання. Легкий, зрозумілий текст та казкові й арттерапевтичні ілюстрації української авторки Оллі Скордіної допоможуть мамі, виховательці або вчительці розповісти дівчаткам 5–10 років про місячні. На простих прикладах юні читачки дізнаються про фізіологічні процеси, що відбуваються у жіночому тілі.

Малечі про інтимні речі, книга

«Малечі про інтимні речі». Юлія Ярмоленко (видавництво «Талант», 2021)

«Малечі про інтимні речі» — це посібник про гігієну й безпеку для дітей 4–10 років. Ми вже маємо багато книжок про сексуальне виховання, та вони мало, а то й абсолютно не пояснюють про безпеку в громадських туалетах чи про повсякденний догляд за статевими органами. Про це йдеться у книжці експертки з сексуальної освіти Юлії Ярмоленко. Окрім цього авторка обережно зачіпає й інші запитання, котрі можуть виникнути в малечі, наприклад, що таке прокладки і «як клітини тата й мами зустрілися». Книжка підійде і допитливим малюкам, і слугуватиме підказкою для їхніх батьків.

Такі цікаві психологічні книги для підлітків допомагають пізнавати себе і світ навколо. Кожна з них розрахована а певний етап дорослішання, проте запевняємо, такі книги корисно читати в будь-якому віці.