Культура, що не сходить з язиків: 13 жіночих подкастів про літературу і не тільки

від | 27.10.2022 | Фемкульт, Слухати

Час читання: ( Кількість слів: )

Популярність подкастів складно заперечувати, з їхньою допомогою автори та авторки розповідають історії, озвучують власні думки та експериментують з аудіоформатом. У підбірці 13 подкастів, котрі створюють жінки, у яких говорять про літературу, вивчають українських класиків та проводять несподівані паралелі.

Книгосховище

AppleSpotifySoundcloudGoogle PodcastsPodtailАбукYoutubeCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictOwlTailPodBean

Звичні раніше слова набувають сьогодні нового значення. Зокрема і «сховище».

«Суспільне Культура» запустило подкаст «Книгосховище» — безпечний простір, куди можна повертатися за відповідями й наснагою пережити нелегкі воєнні реалії. Ведуча Олена Гусейнова говорить із гостями про те, чому письменників приваблює писати про тиранів або які книжки допоможуть краще розібратися в історії України. У кожному епізоді пропонують короткі списки літератури, щоби збагатити «книгосховища» текстами, що робитимуть слухачів сильнішими.

Культурний трибунал

Apple — SpotifySoundcloudGoogle PodcastsPodtailYoutubeРадіо УкраїниCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictPodBean

Кожен епізод подкасту — фіксація чергових крадіжок росією українського культурного надбання. Разом із журналісткою й авторкою Яною Супоровською слухачка розкриває для себе українські артефакти й постаті, здобутки котрих імперія привласнювала століттями й продовжує це робити. «А поки ми пам’ятаємо і говоримо про своє, у нас є шанс його повернути». Виробництво The Ukrainians Media.

Наразі без назви

AppleSpotifySoundcloudGoogle PodcastsPodtailНВ ПодкастиАбукYoutubeCastboxPodparadiseListen Notes — Podcast AddictOwlTailPodBean

«Наразі без назви» — подкаст, у якому журналістка Богдана Неборак та літературознавиця Анастасія Євдокимова запрошують до своєї аудіовітальні послухати цікаві розмови на навколокультурні теми. У цьому дружньому просторі дівчата говорять про різні види мистецтва, читають книжки і шукають відповіді на складні запитання, наприклад, чим мова є для нас сьогодні, як деколонізувати себе і як українські письменники у творах відтинають будь-які зв’язки з імперією.

Перефарбований Лис

AppleSpotifySoundcloudGoogle PodcastsPodtailНВ ПодкастиАбукYoutubeCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictOwlTailPodBeanPatreon

У подкасті освітянка Валентина Мержиєвська й психологиня Марія Діденко обговорюють твори шкільної програми з освітнього погляду. У випусках авторки аналізують життєві стратегії, сценарії поведінки й мотивації літературних героїв. Так, на прикладі Марфи («Три зозулі з поклоном» Григора Тютюнника) авторки обговорюють поняття закоханості, сімейних стосунків і френдзони. З одного боку, це подкаст про психологію персонажів української літератури. З іншого — про світосприйняття: усвідомлення, що означають для нас ці персонажі, як вони формують чи впливають на наші поведінкові моделі.

Правда і Кривда

AppleSpotifySoundcloudGoogle PodcastsPodtailPodcast AppListen NotesCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictOwlTailPodBeanPatreon

Подкаст «Правда і Кривда» функціонує в межах мультимедійного освітнього проєкту «Пусто». Нещодавно розпочався другий сезон «(ні)коли знову», де літературознавиці Геля та Іра розповідають про воєнну літературу ХХ–ХХІ століття, а саме: як масштабні конфлікти впливають на культуру і як вони зображені у творах. Дізнавайтеся про те, чому у повоєнних текстах українського письменника Осипа Турянського поєднуються дві непоєднувані категорії — реалістичність і краса, — і про особливості вираження травматичного досвіду у текстах.

Псяча буда

Apple — Spotify — Soundcloud — Google Podcasts — Podtail — Listen Notes — Podcaster — Podcast Addict — OwlTail — Castbox — Podparadise — Listen Notes — PodBean

Ось уже два роки авторка Марія веде подкаст «Псяча буда». Колись так називалася одна з культових кав’ярень Львова, де збиралися художники-концептуалісти, поети, галеристи. Тепер подкаст «Псяча буда» — «місце, де говорять про життя і чуть-чуть про мистецтво». У кожному епізоді авторка поєднує несподівані, на перший погляд, теми: новаторство «Таємної вечері» Леонардо да Вінчі й проблему колективів у сучасних компаніях; творчість Маргіт Райх та історію міжвоєнного Львова; Едварда Мунка й кохання.

Районна бібліотека ім. Клариси Ліспектор

AppleSpotifyGoogle PodcastsPodtailCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictOwlTail — PodBeanPatreon

«Це подкаст про письменниць — сучасних, олдових, знаменитих, забутих. І про їхні твори — скандальні, суперечливі, шалені, сміливі», — пише про свій подкаст авторка. Виконуючи обов’язок старшої бібліотекарки, Марина Гекторівна духовно готує своїх слухачів. Тобто прочиняє дверцята до гроб… шафи зі скелетами творчості письменниць і радить додаткову літературу відповідно до обраної теми випусків.

Сноби

AppleSpotifyGoogle PodcastsPodtailНВ ПодкастиPodBeanPlayer FmPodcasterCastboxPodparadiseListen NotesOwlTailRadio PublicPatreon

«Сноби» — подкаст, у якому життя і творчість відомих художників розглядають крізь призму мистецтва й психології. У новому сезоні авторки Тетяна Тадай і Ксенія Лацвієва зосереджуються саме на українських постатях, котрих підло привласнила собі росія. Разом із мистецтвознавицею Марією Дячук дізнаємося, які конотопські міські легенди існують про Казимира Малевича і як Олександра Екстер надихалася й надихала дітей на творчість у власній художній школі в Києві.

Три сторінки на день

AppleSpotifyAnchorSoundcloudGoogle PodcastsPodtailНВ ПодкастиPodcasterCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictOwlTailPodBean

«Три сторінки на день» — це легка, коротка й цікава розмова про книжки. У подкасті Христина Дрогомирецька ділиться враженнями про твори, написані або перекладені українською мовою. Окрім власних коментарів авторки в епізодах звучать і відгуки письменників та перекладачів. Що діялося на внутрішньовидавничій кухні після появи книжки «Матера вам не наймичка» і який епізод із саги п’яти сімей став найулюбленішим для Катерини Бабкіної — слухайте в подкасті. І читайте — три сторінки на день, а то й більше.

Шева, Леся і Франко

AppleSpotifyAnchorSoundcloudGoogle PodcastsPodtailYoutubeChartableCastboxPodparadiseListen NotesPodcast AddictOwlTailPodBeanPatreon

Журналістка й авторка Дарина Романська не дарма вибирає для назви подкасту тріаду канону української літератури. «Усе почалося з потреби перевідкрити видатних письменників і письменниць, струсити з них бронзовий наліт». У подкасті Дарина зі співведучим Андрієм Богдановичем діляться враженнями про цікаві факти з життя українських класиків й обговорюють їхню творчість.

Подкаст передусім спрямований на людей, які тільки-тільки відкривають українську літературу. Як Франко зібрав свого часу найкрутішу бібліотеку і що зробило Марко Вовчок жінкою-вамп української літтусівки — дізнавайтеся у подкасті.

Чому вони співають?

AppleSpotifyAnchorGoogle PodcastsPodtailНВ ПодкастиYoutubeOvercastOwlTailТиДивиCastboxPodparadisePocket CastsListen NotesPodBean

Vertigo спільно з ютуб-каналом «На пошуки грамоти» створили подкаст, у якому ведучі Аліна Нікуліна та Саша Поворозник легко і з гумором розмовляють про мюзикли, Бродвей і музичний театр.

Read and Drink Club

AppleSpotifySoundcloudGoogle PodcastsPodtailНВ ПодкастиYoutubeCastboxListen NotesPodcast AddictPodparadiseOwlTailPodBeanPatreon

Кожного місяця чотири подруги — Оксана, Таня, Іра й Оксанка — збираються затишною компанією, щоб обговорити добротне читво за келихом не менш добротного напою. На слухачів — ріденддрінкерів — чекають обговорення сюжетів й улюблених моментів із творів зарубіжної та української класики, цікаві факти про письменників і письменниць.

Дефіляда: Київ

Apple SpotifyAnchor Google Podcasts PodtailНВ ПодкастиYoutube Castbox — Listen NotesPodcast Addict Pocket CastsOwlTail Radio PublicPodparadise

«Струснути літературний шкільний канон», — таку мету поставили собі Юлія Мурашова та Катерина Кіщинська, молоді авторки художнього подкасту «Дефіляда: Київ». Перший сезон містить вісім псевдодокументальних історій про життя українських письменників і письменниць у столиці. Кожен епізод по-своєму оригінальний: ви то потрапляєте на екскурсію Києвом попід руку з Валер’яном Підмогильним, то опиняєтеся на вечорі танців, де ваша партнерка — Олена Пчілка. «Будьте обережні, подкасти можуть містити дуже багато “брехні”», — дефіляда міськими легендами розпочинається.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!

Новини

Дівчина говорить