Рада пропонує надати батькам-військовослужбовцям рівні права на догляд за дитиною

від | Лип 19, 2022 | Війна в Україні, Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо рівних можливостей матері і батька, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період».

Законопроєкт  №7464 підтримав 301 депутат.

Законопроєктом пропонується забезпечити рівні можливості військовослужбовців – матері та батька на догляд за дитиною та поєднання військової служби із сімейними обов’язками та усунути законодавчі прогалини, які обмежують права чоловіка на відпустку для догляду за дитиною.

Цим законопроєктом пропонується внести зміни до частини 19 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якими встановити норму щодо надання відпусток для догляду за дитиною не лише жінкам, а й чоловікам, у разі якщо обоє є військовослужбовцями, на рівних умовах у мирний час та в особливий період чи воєнний стан.

Авторками документа стали нардепки Софія Федина, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Ірина Фріз, Ірина Геращенко, Ірина Констанкевич, Соломія Бобровська, Наталія Піпа, Оксана Савчук та нардеп Олексій Гончаренко.

Від травня минулого року чоловіки в Україні отримали право брати відпустку у зв’язку з народженням дитини тривалістю до 14 днів, проте дія відповідного закону не поширюється на військовослужбовців, – пише Zmina.info.

Також, хоча законодавчі акти з питань трудових відносин й містять норми, що формально закріплюють право жінки й чоловіка на відпустку для догляду за дитиною, на практиці чоловіки-військовослужбовці зіштовхуються з перешкодами.

До прикладу, в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію, або ж в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовці не можуть використовувати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

Але й у мирний час таким правом можуть скористатися лише чоловіки, які виховують дитину самостійно. При цьому військові повинні обирати між вихованням дитини та кар’єрою, водночас військовослужбовиці, як вказують авторки законопроєкту, не постають перед таким вибором, адже мають можливість скористатися декретною відпусткою. З 2020 року таку відпустку зараховують як вислугу у званні.

«Батьки дитини повинні самостійно вирішувати, хто з них піде у відпустку для догляду за дитиною, зважаючи на їхні особливі сімейні обставини, а також фінансовий дохід кожного. Більшість країн НАТО надають відпустку для догляду за дитиною військовослужбовцям-чоловікам на однакових умовах із жінками, до того ж із можливістю використовувати її частинами батьку та матері по черзі, наприклад, Австралія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Канада, Хорватія, Німеччина, Греція, Угорщина, Литва, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія», – пояснюють нардепки.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!