«Якщо коротко, то більшість із нас збідніє». Фінансові поради від експерток

від | 03.05.2022 | Статті, Війна в Україні

Час читання: ( Кількість слів: )

Усі ми завмерли в очікуванні перемоги. Втратили роботу чи дім, живемо на заощадження чи соціальні виплати, переїхали чи залишаємось вдома — якою би складною не була ситуація, та нас не полишає відчуття, що все це тимчасово. Ще трохи — і буде, як раніше.

Але «як раніше» вже ніколи не буде. Зокрема, і в фінансовому сенсі. Експерти наразі прогнозують Україні економічну кризу: її масштаби залежатимуть від того, скільки триватиме війна. І наголошують, що «завмирати» — це якраз те, чого робити не можна. Так, аналітики компанії S&P Global Market Intelligence припустили, що наша економіка повернеться на довоєнний рівень за п’ять років.

То як жити далі? Що робити зі своїми фінансами, витрачати чи економити, куди вкладати та скільки донейтити? Про це й інше розповіли експертки:

Фінансова директорка Fuelfinance Марина Чиж, @chyzh_maryna
Незалежна фінансова консультантка Галина Тритяк, @halyna.trytyak

Фінансова система та прогнози

«Якщо коротко, то більшість із нас збідніє», — так говорять зараз ті, хто розуміється на фінансах. Попри сильний спротив українців, працелюбність та допомогу від західних партнерів, економіка країни страждає. За прогнозами Світового банку, цього року вона впаде на 40%. Це дуже багато.

росія руйнує підприємства та інфраструктуру, а це призводить до ускладнення логістики та здорожчання товарів (за прогнозом Світового банку, ціни зростуть щонайменше на 15%). Знищений бізнес перестає поповнювати бюджет, сплачуючи податки. Стрімко зростає рівень безробіття, з падінням доходів громадян падає їхня купівельна спроможність: а отже — знизяться і доходи підприємств. Хоч ми отримуємо допомогу і почали рік із профіцитом бюджету, за кілька місяців українці відчують серйозні економічні наслідки — це торкнеться навіть тих, хто зараз не бачить змін у своїх фінансах. Експертки прогнозують також інфляцію 15–25% та падіння ВВП на 45%.

Чи є хороші прогнози? Так. Достеменно невідомо, як буде далі розвиватися війна, і точні передбачення зробити важко. Але наразі все ж прогнозується швидке відновлення економіки після війни. Тут впливає багато факторів: як бажання українців відбудовувати державу та її економіку, так і безпрецедентна допомога країн-партнерів, яку ми отримуємо й будемо отримувати. Український уряд також ухвалює правильні та виважені рішення: підтримує бізнес, надаючи пільгові умови оподаткування.

Що буде з нашими грошима?

Багато хто пророкував падіння банківської системи або роботу лише кількох банків. На щастя, цього не сталося, українська банківська система була дуже стабільною напередодні повномасштабної війни і задовго до цього позбулася ненадійних банків. Такою вона ще може довго залишатися.

Що наразі радять експертки:

  • Зважати на те, що наші гроші все ж знеціняться. Тому розглянути варіант інвестування частини заощаджень. Найдоступніше у гривні — це військові облігації, які одночасно і є підтримкою держави, і дадуть 11% річних дохідності, але інфляцію в гривні повністю це не перекриє.
  • Частину заощаджень тримати в ліквідному вигляді, тобто в грошах та їхніх еквівалентах.
  • Поки утриматися від великих покупок, таких як авто чи житло. Але все ж розглядати кожну витрату індивідуально: якщо вам потрібно, наприклад, поставити зубний імплант, то варто це зробити зараз. За місяць чи пів року це коштуватиме дорожче

Витрачати заощадження на життя чи краще «затягнути пояси» та економити?

Це можна вирішити лише після ретельного планування своїх доходів і витрат з урахуванням ризику втратити джерела доходів та збільшення цін (рівень інфляції в 2022 році складе щонайменше 15%).
Експертки ратують за те, щоби продовжувати витрачати, як і раніше. Це дуже впливає на бізнес, який отримує дохід від ваших купувань: він може сплачувати заробітні плати та податки. Виходить замкнуте коло, а краще сказати — кругообіг фінансів. Потрібно заробляти, відкладати та інвестувати. Якщо навіть є дохід, шукати додаткові джерела, продовжувати навчатися, вдосконалюватись, опановувати нові знання, бо на одне робоче місце буде значна конкуренція.

Проте всім нам доводиться зараз бути більш поміркованими в купівлях, і це теж окей. Варто обачніше ставитись до вибору, що купувати, а що — ні. Обирайте українських виробників, а краще малих. За можливості утримайтеся від імпортних товарів і точно товарів тих виробників, які підтримують російське вторгнення.

Якщо ви ніколи не складали особистий бюджет, то починайте це робити: так вам буде простіше ухвалювати рішення про здійснення витрат і ви зможете підготуватися до різних сценаріїв. Зараз здорожчали продукти й обслуговування авто, восени, найімовірніше, зростуть у вартості комунальні послуги. Ми зараз менше витрачаємо на розваги, але більше перераховуємо на благодійність. Саме тому важливо вести облік, щоб не втрачати зв’язок із реальністю.

Як правильно планувати витрати та заощадження зараз?

Тут все теж виходить з особистого прогнозу та бюджету. Якщо у вас невеликі доходи, є ризик втратити роботу чи бізнес або незначні заощадження, то точно не слід витрачати останні кошти. Краще їх притримати при собі.

Варто порахувати суму витрат на базові потреби. Очевидно, що пріоритетніше купити продукти, ніж, наприклад, меблі чи техніку.

Подумайте, які значні витрати будуть у найближчі кілька місяців (оновлення гардеробу, стоматолог, подарунки), щоб це не було «несподіванкою».

Фінансова подушка має покривати від 3 до 12 місяців базових витрат. Поки немає нормальної подушки, говорити про масштабні заощадження чи інвестиції — рано.

Як планувати донейти/благодійність?

Спочатку треба заробити, а тоді можна вже переказати комусь кошти. Порахуйте власний бюджет у кількох сценаріях, навіть у найгірших. І визначте, що буде тригером того, що час рухатися за цим сценарієм. Поглянувши на свій бюджет, оцініть, скільки можете віддавати на армію.

Експертки розповідають, що жертвують на благодійність ті суми, які не впливають на їхню фінансову безпеку. Це може бути 10% від доходу або та його частина, яку ви зекономили, відмовившись від неважливих для себе речей.

Як правильно зараз провести аудит витрат і визначити, від чого відмовитися?

Проаналізуйте свої витрати за кілька місяців. Якщо щось забули, то візьміть виписки за картками чи рахунками (в деяких банках вже є підготовлена аналітика в додатку). Такий аналіз було важливо і раніше робити, багато інсайтів приходить. Поглянувши на свої статті витрат та їхній розмір, подивіться, від чого ви можете без «болю» відмовитися, а від чого з «болем», але не критично. Лише критично важливі витрати увійдуть до вашого найгіршого сценарію особистого бюджету.

Не варто відмовлятись від нормального покриття базових потреб, безпеки та саморозвитку (це здоров’я, страхування, психолог тощо).

Також важливо не обмежувати себе повністю в емоційних витратах, оскільки це і в мирний час недобре, а зараз — тим більше.

Як планувати витрати за кордоном — від чого відштовхнутися, коли все нове?

Вічна порада, щоб зекономити в магазині й не купувати зайвого, — це складати список закупів і йти в магазин ситим. Складайте меню, продумайте закупівлі. Дотримання заздалегідь складеного списку дуже допомагає, коли живете за кордоном, бо ухвалення рішень у магазині майже стовідсотково вдарить по бюджету. Можна, наприклад, потрапити в психологічну пастку — значно менші цінники, якщо вони в євро. Більшість людей сприймає, що 1,69 євро — це набагато менше, ніж 54 гривні. Але це така ж сама ціна.

Що робити тим, хто залишився без доходу?

На жаль, державної допомоги замало, щоб навіть харчуватися. Тому якщо ви працездатні, то намагайтеся якомога швидше знайти нову роботу. Вона може бути не такою класною, як попередня: спробуйте поставитися до цього, як до чогось тимчасового. Якщо ви завжди мріяли про кращу роботу, але не вистачало певних знань — зараз той час, коли відкладати власний розвиток не можна. Підвищуйте свою конкурентоздатність.

Також зараз є багато компаній і платформ, які займаються працевлаштуванням українців. Чимало міжнародних компаній для посилення свого HR-бренда віддають перевагу саме українцям.

Якщо поки що не виходить повноцінно заробляти, то:

  • користуйтеся соціальними пільгами;
  • приймайте допомогу;
  • приєднайтеся до волонтерів і шукайте там нові зв’язки;
  • розповідайте всім, що ви в пошуках роботи;
  • підготуйте резюме чи соцмережі, щоб розповісти, які маєте навички;
  • підпишіться на телеграм-канали з вакансіями.

Про фінансову незалежність жінки

Щоби зберегти фінансову незалежність у стосунках, потрібно насамперед говорити і домовлятися. Обговоріть із партнером фінансову модель, яка вас обох влаштує. Спробуйте на практиці, чи буде це працювати для вас. Також слід проговорити, як ви будете виходити з кризової ситуації: на жаль, зараз без роботи можуть опинитися з однаковими шансами як жінки, так і чоловіки.

В ідеалі в кожного має бути певна сума, якою можна розпоряджатись на свій розсуд. Тому, якщо жінка наразі не заробляє з якихось причин, то класно домовитись, що кожного місяця якусь суму чоловік дає їй на власні потреби, а не просто на витрати сімʼї. Так само це працює і в інший бік.

Якщо ви зараз у пошуках доходу і залежите від партнера чи партнерки, займіться іншою корисною справою: волонтерте, навчайтесь чи створюйте якісь соціальні проєкти. Так ви позбудетесь відчуття провини та робитимете щось важливе.

Бонус: класний ресурс про фінансову грамотність

Експертки радять підписатися на Любомира Остапів, фахівця з персональних фінансів. На його сайті багато корисного та актуального матеріалу, а також рекомендації до читання.
Канал на YouTube. 
Профіль в Instagram. 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Переважна більшість підлітків бачать своє майбутнє в Україні й хочуть бути корисними під час відбудови країни — опитування

Українська молодь (13–19 років) вірить у перемогу України, планує своє майбутнє після війни на Батьківщині та хоче бути корисною у післявоєнній відбудові країни. Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного...

Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» про воєнні злочини росії покажуть у Гаазі

Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» про воєнні злочини росії покажуть у Гаазі

Українські фільми «Бачення метелика» і «Залізні метелики» представлять країну в конкурсній програмі Міжнародного фестивалю про права людини Movies That Matter у Гаазі та нагадають про російсько-українську війну. Фільми...

Доповідь Комісії ООН про злочини російських військових в Україні: навмисно розстрілювали цивільних і ґвалтували жінок, які були самі вдома

Доповідь Комісії ООН про злочини російських військових в Україні: навмисно розстрілювали цивільних і ґвалтували жінок, які були самі вдома

Від початку повномасштабної війни в Україні російські військові скоїли безліч воєнних злочинів, зокрема умисні вбивства,...