Сама винувата. Комікс про зґвалтування за реальними подіями

від | Січ 19, 2022 | Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

У червні 2021 року в Кривому Розі вчитель зґвалтував ученицю під час шкільного випускного. Попри свідчення дівчини та речові докази ґвалтівнику  так і не вручили підозру й лише раз викликали на допит.  Справа набула розголосу, проте її вже втретє хочуть закрити.

Уперше слідчий закрив справу наприкінці серпня, але за рішенням прокурора її відкрили знову. Слідство призначило дівчині психіатричну експертизу, за скаргою адвокатки Тамари Бугаєць прокурор скасував рішення слідчого й призначив психологічну експертизу.  Вже у кінці вересня слідчий знову закрив справу, не дочекавшись результатів експертизи. За рішенням прокурора справу знову відкрили.

«Складається враження, ніби все слідство зосереджене на тому, щоб довести, що вчитель отримав добровільну згоду на секс із неповнолітньою дівчиною. Адже вчитель не заперечує факт сексу з ученицею. І слідство не запитує його, як це — у 29 років, маючи вагітну дружину, займатися сексом із 17-річною дівчиною», – пише депутатка Інна Совсун. 

«Ніхто не звертає уваги на те, що Оля чітко казала: «Я цього робити не буду». І на те, що вона була в стані алкогольного сп’яніння і що ґвалтівник — її вчитель, старший більш ніж на 10 років, і що він зачинив двері зсередини», — обурюється адвокатка Тамара Бугаєць.

Зараз слідчий Ніколаєнко Геннадій Леонідович втретє закриває справу. Адвокатка готує скаргу на постанову слідчого.

Історію про те, як наше суспільство знецінює подібні випадки та стигматизує жертв сексуального насильства, розповів медіапроєкт Inker, що спеціалізується на графічній журналістиці, – пише reporters.media.

Над проєктом працювали авторка Марія Бліндюк, редактори Самуїл Проскуряков, Олександр Дьомін та художниця Анна Коваль.

В коментарі Читомо Марія Бліндюк розповіла про історію створення мальопису: «До мене звернувся Inker із пропозицією поговорити з жертвою, її мамою, адвокаткою та директором ліцею — та зробити на основі інтерв’ю та попередньо опублікованих матеріалів синопсис, який стане сценарієм до коміксу. Я погодилася, тому що це історія, якій зараз необхідно якомога більше розголосу. Окрім цього, мені подобається комікс як медіум. Він легше сприймається, ніж самостійний текст. Але поєднанням візуалу та тексту можна передати складні, страшні історії. Наприклад, та ж Маржан Сатрапі в коміксі розповідає про війну в Ірані, Джо Сакко — про Палестину, Арт Шпіґельман — про Голокост. Я вірю, що комікс про історію зґвалтування на шкільному випускному зможе побачити та сприйняти більше людей, ніж великий журналістський матеріал, хоча обидва можуть бути якісно зроблені».

Марія Бліндюк також розповіла про досвід під час збору інформації для майбутнього коміксу: «Найскладніше почути від жертви зґвалтування те, що вона відчуває емоційно та психологічно після пережитого. Її зневіра в людях через те, що однокласники й однокласниці її не підтримали й зацькували. Зневіра в системі, яка теж відразу поставилася до її свідчень зі скепсисом і зневагою. Коли читаєш про це в тексті, героїню не бачиш. А тут перед тобою сидить дитина, в якої весь світ руйнується. Треба було нагадувати собі, що я тут в ролі журналістки. Знову ж, в цьому сила візуальності коміксу — ми бачимо, що жертвою сексуального насильства стала неповнолітня підлітка, в якої є емоції».

Читати українською

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!