Булінг та фейки. Навіщо говорити з дітьми про менструацію 

від | 17.11.2021 | Статті

Час читання: ( Кількість слів: )

Лише 47% дітей може вільно говорити з батьками про менструацію. Такі дані отримав проєкт «Здоров’я без сорому», яким опікується ГО «Дівчата».

«Нашим дітям ще зарано знати про менструацію! Навіщо ви розбещуєте їх такими відвертими лекціями?» – так досі вважають і говорять багато батьків і навіть вчителів в Україні під час зустрічей із нашими лекторами в середніх школах», – говорить засновиця ГО «Дівчата» Юлія Спориш. 

Менструація – природний процес, характерний майже для всіх жінок репродуктивного віку. Втім, далеко не всі в Україні готові говорити про неї відкрито.  Щоб зламати стигму навкруги менструації, ГО «Дівчата» разом з ЮНІСЕФ запустили проєкт «Здоров’я без сорому», в рамках якого лектори/ки проводить уроки для учнів 5–11 класів у всіх регіонах України.

Матеріали уроків «Здоров’я без сорому» були розроблені на базі глобальних рекомендацій ЮНІСЕФ і спільно з гінекологинею, яка також навчає та консультує лекторів. На уроках розказують про все, що стосується менструації: про її норми, можливий біль, заняття спортом під час неї, різні засоби менструальної гігієни.

30% школярів говорять про булінг через менструацію

За даними, які зібрала ГО «Дівчата» (загалом були опитані майже 6000 дітей), типова вербалізація менструації серед школярів – «місячні» (35%) та «ці дні» (26%). «Менструація» кажуть лише 4% опитаних школярів. 

Про булінг через менструацію говорять 30% опитаних школярів. Кожна десята дівчина, у якої почалася менструація, зізналася, що насміхалися з неї,  та кожна третя (35%) бачила, як насміхалися зі знайомих дівчат.

Приблизно кожна четверта дівчина, у якої ще не почалася менструація (24%), бачила, як глузували з інших дівчат. У малих містах та селах показник спостережень глузувань значно більший, ніж в обласних центрах. Захід України, у порівнянні з іншими регіонами, має вищий показник насмішок.

«Правила користування тампонами, менструальними чашами, щоденними прокладками – традиційно в топі того, про що питають наших лекторів. Тобто дітям не надають елементарної інформації про засоби менструальної гігієни. Все, що вони бачать на цю тему, – наші «улюблені» реклами прокладок із синьою рідиною, – розповідає Юлія Спориш, засновниця ГО «Дівчата». Елементарний курс анатомії людини, який діти проходять на уроках біології у восьмому класі, мав би розвінчувати більшість із міфів і давати відповіді на деякі поширені запитання (наприклад, із чого складаються менструальні виділення та звідки й чому вони йдуть). Однак діти зізнаються, що тему репродуктивного здоров’я та вивчення репродуктивних органів найчастіше залишають для самостійного опанування або просто оминають. Тому я б сказала, що найбільше проблем у сучасних підлітків – через стигму теми менструації у дорослих і їхнє небажання відверто поговорити про неї. Команда «Здоров’я без сорому» працює, щоби змінити це. Показати, що є дорослі, до яких можна звернутися за інформацією або порадами, і вони не боятимуться говорити про менструацію спокійно й відверто»

74% хлопців хотіли б більше знати про менструацію

Зворотний зв’язок від батьків, вчителів та самих дітей показує, що розповідати про менструацію важливо не тільки дівчатам, а й хлопцям, бо з ними так само не говорять про їхню фізіологію та гігієну. Згідно з опитуванням, майже 74% хлопців висловлює бажання отримувати більше інформації про менструацію у дівчат, про це помітно і без опитування, говорять у ГО «Дівчата». 

«У проєкті «Здоров’я без сорому» є блок інформації і про хлопців: лектори розповідають про природу й особливості полюцій. Але основна мета залучення хлопців – виховання толерантного ставлення до менструації з розумінням її аспектів, адже це про базову емпатію і розуміння природних фізіологічних процесів. Найголовніше, щоб дівчата проживали її з гідністю, не пропускаючи школу через можливі насмішки чи незручні ситуації, а хлопці підтримували і допомагали тим, хто опинилися у складній ситуації через менструацію, – розповідає Юлія Спориш. – Деякі дорослі проти того, щоби хлопці були присутніми на уроках, – мовляв, це може травмувати їх, їм ця інформація ні до чого. Але присутність та залучення хлопців говорить інакше: вони чудово реагують на подану інформацію».

Міфи та менструація

«Якими б прогресивними не були сучасні діти, скільки інформації не було б їм доступно в інтернеті, вони теж чують різноманітні міфи та фейки про менструацію. Відповідно, потребують актуальної, достовірної інформації. І довіряють при цьому знайомим дорослим, а не інстаграм-інфлюенсерам», – продовжує Юлія Спориш. 

В анкеті для школярів були додаткові запитання щодо міфів про менструацію. Наприклад наводилися такі фейки: «Під час менструації потрібно митися тільки господарським милом» або «За одну менструацію дівчина втрачає склянку чистої крові, тому потрібно після неї активно пити залізо та інші біодобавки». 

Відповіді лише підтвердили існування стигми навколо менструації та страх підлітків говорити про неї відкрито через глузування. «У таких умовах, не знаючи, що є нормальним, не обмінюючись досвідом, багато хто вірить у різні міфи, вважаючи, що кровотечу треба компенсувати БАДами та залізом, митися можна тільки господарським милом тощо», – розповіла гінекологиня проєкту.

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Вагітність і пологи: Що має змінитися після війни

Вагітність і пологи: Що має змінитися після війни

За час повномасштабної війни майбутні матері та батьки навчилися долати нові виклики. Адже потрібно подбати про план «Б» на випадок пологів в екстрених умовах, наприклад поза медзакладом, і мати список контактів...

Що таке психологічне насильство та як йому протистояти

Що таке психологічне насильство та як йому протистояти

Коли ми говоримо про гендерно зумовлене або домашнє насильство, то найчастіше згадуємо про випадки фізичного чи сексуального насильства. Та зазвичай все починається з психологічного насильства, коли людина може словесно...

Жінка заслуговує на комфорт: Як війна відкрила очі на проблему з формою для військовослужбовиць і чи вдалося її вирішити 

Жінка заслуговує на комфорт: Як війна відкрила очі на проблему з формою для військовослужбовиць і чи вдалося її вирішити 

Сьогодні у Збройних силах України служить близько 40 тисяч жінок. Понад п’ять тисяч із них в умовах повномасштабної війни...