Щодня хтось завмирає від того, як ключ повертається у дверях. Проєкт «16 історій жінок»

від | 15.12.2021 | Фемінізм, Підмога

Час читання: ( Кількість слів: )

Протягом року правозахисні організації звертають увагу людей на проблему гендерно зумовленого насильства, нагадуючи про різні дати: 8 березня, Міжнародну акцію «16 днів проти гендерно зумовленого насильства» та інші. Або висвітлюють жахливі випадки насильства, про які ми дізнаємося з новин, що спричиняють хвилі обурення громадськості та співчуття до постраждалих.

ГО «Жіночі перспективи» закликають протидіяти насильству не від випадку до випадку чи від дати до дати, а вимагають  системної щоденної роботи протягом всього року. Саме тому організація запустила онлайн-проєкт «365 днів проти гендерно зумовленого насильства», який може допомогти жінкам у скруті, та відкрила виставку у Львові «16 історій жінок».

На виставці представлені роботи двох львівських авторок – художниці Тетяни Федяй та фотографині Марії Казван. Це світлини та художні портрети жінок, що пережили насильство, як ілюстрації до їхніх 16 історій. Деякі історії розповідаються за допомогою відео, звуків, інші – за допомогою текстів.

 

«Це реальні історії, котрі відбувались або відбуваються досі з цими жінками та дівчатами. Про них мало хто знає лише тому, що у нашому суспільстві ще й досі так заведено – не виносити бруд із дому, – говорить фотографиня Марія Казван. – Саме тому для серії своїх робіт я обрала елементи ґлітчу. Ґлітч (англ. glitch art – мистецтво помилки) – мистецтво, засобами якого є різноманітні цифрові та аналогові помилки. Насильство я бачу як ґлітч, помилку, як, можливо, радіацію, яка вбиває частинки ДНК і руйнує його. Насильство важко переживати, відновлюватись після нього, знаходити себе після того, як була зруйнована». 

Робота Марії Казван

«Що більше ми будемо говорити про те, що насильство реальне, воно відбувається щодня, у багатьох сім’ях, то більше привернемо уваги до цієї проблеми. І з тихої штуки, що не існує, насильство перетвориться на реальність, в якій і так, насправді, проживає багато жінок та дітей. Щодня, щохвилини хтось завмирає від того, як ключ повертається у дверях, а хтось чекає із панікою шість годин – бо це час, коли батько повертається з роботи».

Робота Марії Казван

«Цього року я була у резиденції в Таїланді, провідною темою якої було теж насильство над жінками. На резиденції були мистикині з різних країн, і мене вразило, як насильство над жінками та дітьми в Україні схоже на насильство в Сінгапурі, в Південній Кореї, Франції, Німеччині. Ті самі мотиви пронизують життя жінок у різних куточках світу, дуже схожі сценарії. У резиденції ми не раз піднімали питання – щоб розірвати коло насильства, потрібно розірвати коло мовчання постраждалих». 

 

«У роботі над проєктом було багато випробувань, викликів робити нове, невідоме раніше. Напевно, живопис – це найпростіша для мене частина, найважче було зробити світлі портрети, правдиві. Наче вибороти і вийти з темряви незнань болю, відчаю, це розуміння прийшло із новими знаннями. Прийшла переоцінка того, що лежить на поверхні, але не було очевидним, думаю, не лише для мене. Я бачила, як тема, над якою я працюю, відштовхує від розмови як жінок, так і чоловіків. Насправді більшість засуджують саме жінок, які дозволяють це чинити з собою. Співпрацюючи з кураторкою проєкту, психологинею Мартою Чумало, яка розуміє систему, бачить ситуацію зверху, але не втрачає чуйності і глибини, щоб вивести і допомогти кожній індивідуально, я дізналась про коло насильства. Спілкуючись із різними жінками, зрозуміла, яке воно очевидне. В ньому можна ходити колами все життя і не усвідомлювати цього», – говорить художниця Тетяна Федяй

 

На сайті «365 днів проти гендерно зумовленого насильства» також можна пройти онлайн-тест та оцінити ризики насильства та загрози шкоди для здоров’я. 

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!

Новини

Дівчина говорить