Катерина Лисенко довго не могла знайти зручний ліф для себе, тому створила власний бренд fem.bra. Катерина розповіла, чому зробила у ліфах застібку спереду та як створила навкруги сторінки в інстаграмі класну жіночу спільноту.

Про заснування бренда

До появи бренда я п’ять років працювала в ІТ-галузі, тестувала програмне забезпечення. У мене непогано виходило, але я не «горіла» цим. Зараз же відчуваю, що роблю дещо справді важливе і цінне для мене – розвиваю fem.bra.


Історія появи бренда може здатися банальною – я не могла знайти для себе комфортний бюстгальтер. Я відчувала дискомфорт у грудях, і мамолог рекомендував не носити той ліф, у якому я була на прийомі. Та відшукати білизну за рекомендаціями, які мені дали, – без резинки під грудьми, із широким поясом, із тканинними бретелями та м’якою чашкою без поролону – не вдавалося.

Був період, коли зовсім не носила бюстгальтери, але й без них було незручно. Я хотіла навчитися шити, щоби створити той самий, і якось усвідомила, що необов’язково вміти шити: можна ж знайти ту, яка пошиє так, як я уявляю.
Пошук кравчині не був легким завданням, але зараз я задоволена. Було дуже багато спроб та помилок, заспокоювалася тим, що якщо не вдасться побудувати бізнес, то принаймні в мене буде зручний ліф. Здається, зараз все непогано розвивається, навіть швидше, ніж я встигаю осягнути.

Наша білизна – для жінок, які дуже чутливі до свого тіла, люблять, коли їм вільно та м’яко в одязі, готові пробувати щось нове. Наші клієнтки дуже різні, я сама все ще в пошуку тих чарівних речей, які нас об’єднують.

Про матеріали та моделі

Принцип моделей, які зараз є в асортименті, я тримала в голові вже давно, ще задовго до того, як насмілилася собі сказати пошепки, що хочу таку справу. Малювати добре не вмію, тому зображала як могла, жестами якось доносила своє бачення кравчині. Вона також вносила свої корективи, які покращували зразок.

Найголовніше, що нас вирізняє з-поміж інших, – у всіх наших ліфах немає резинки під грудьми. Крім того, у fem.bra широка та деталізована розмірна сітка – більшість представленої на ринку безкаркасної білизни пропонує розміри від XS до XL із фіксованими комбінаціями обхвату грудей та під грудьми, натомість ми можемо запропонувати модель ліфа для будь-яких комбінацій параметрів. Кожну модель я тестую на собі, вношу правки, доки вона не стане максимально наближеною до ідеалу.
Бренд починався із двох моделей ліфа та двох моделей трусиків. Вони сильно еволюціонували за рік: ми покращили застібки, зробили ліфи двосторонніми, замінили деяку фурнітуру на кращу. Я постійно складаю списки того, що можна ще більше і більше покращити, і постійно пробую це втілити. Зараз у нас три моделі двосторонніх ліфів, чотири моделі трусиків і також з’явилися панталони, кюлоти, кофтинка, піжама, купальники.

Матеріал вибирали, спираючись на такі критерії: максимальний вміст натуральної тканини (95% бавовни), достатня еластичність для зручності, щоб ліф довго тримав форму. Радилася з різними людьми, пробувала шити з різних тканин, прала їх, тестувала, відбирала і таки знайшла. Зараз мені подобається тканина, яку використовуємо: після кожного прання ліф відновлює форму і стає мов новенький.
Ми не використовуємо мереживо. Насамперед тому, що для пошиття білизни потрібне еластичне мереживо, а воно завжди синтетичне. Це, скажімо, не супердобре для шкіри. Я знаю, що багато жінок носять мереживну білизну, і їм підходить. Але в мене з’являється подразнення, не можу ж я створювати те, що сама би не вдягнула.

Мереживна білизна в моїй уяві – це щось особливе, урочисте, на якийсь спеціальний інтимний вечір. Якось незручно носити весь день мереживо, в очікуванні того вечора. На щодень хочеться максимально зручну та натуральну білизну, яку можна носити 10-14 годин поспіль, яка не натиратиме та дозволятиме шкірі дихати. Саме над такою білизною ми і працюємо.

Про застібку спереду

У гардеробі чоловіків немає жодного елементу одягу, який застібається ззаду. Тоді чому жінки мають щоранку заламувати руки назад? Застібка спереду – це мій спосіб протесту проти виставлення краси на перший план перед зручністю.

Зараз, коли я вже працюю над ліфами із застібкою спереду, добре розумію, чому вона ззаду. Це зручно виробникам – не потрібно паритися, як її вшити делікатніше, непомітно, а ще застібка ззаду сильно спрощує конструкцію ліфа.

Застібка, яка стала візитівкою fem.bra, коштувала мені дуже багато сил, часу, нервів, перебраних невдалих варіантів. Але воно того вартувало! Я відчуваю це, коли сама вдягаю ліф, щоразу, коли клієнки пишуть, як їм зручно застібати спереду, щоразу, коли мами пишуть, як їм зручно спереду напіврозстебнути ліф, щоб погодувати маля. Радію, що не здалася і таки добила цю застібку спереду.

Про появу нових моделей в асортименті бренда

Перші моделі з’являлися більше з моїх власних бажань, наступні – більше з побажань клієнток. Ми приділяємо багато уваги відгукам та побажанням, які пишуть жінки.

Одна наша клієнтка всередині літа написала, що їй дуже хотілося би, щоб ми виробляли панталони: довгі шортики типу велосипедок, які носять під спіднички, аби під час спеки нога не натирала об ногу.

Я думала, що ринок уже пропонує подібні варіанти, але після певного ресерчу зрозуміла, що більшість панталон – повністю синтетичні. А ті, що вироблені з натуральної тканини, мали знизу резинки, які перетискали ногу.
Проекспериментувавши, ми розробили панталони з натуральної тканини (95% бавовна, 5% еластан), в міру еластичні. Знизу, щоб не пришивати резинку, яка сильно стискає ногу і щоб якось зафіксувати панталон, аби не задирався, використали мереживо. Так, це єдине місце у нашій білизні, де є мереживо – знизу на панталонах – і воно виконує свою важливу функцію.

Про поняття «феміністична білизна»

Для мене це така білизна, яка пошита на жінок і саме для жінок. Можливо, ця відповідь звучить трохи дивно, але я думаю, що не вся жіноча білизна пошита винятково для жінок. Здається, що ринок пропонує те, що подобається чоловікам, хоча її носять жінки. Не бачу нічого поганого, якщо чоловікам подобається білизна на жінках, а жінкам – білизна на чоловіках. Я вважаю це додатковим, зовсім не обов’язковим бонусом, а на перше місце ставлю зручність тієї людини, яка буде носити білизну.

Про соціальні мережі та моделей

Я починала вести сторінку бренда в інстаграмі сама, тоді в мене зовсім не було досвіду у веденні соцмереж, тож все робила інтуїтивно. Просто розповідала про себе та про те, чому зробила fem.bra, показувала на собі білизну, відповідала на запитання, розповідала про особливості. Також писала про те, що для мене важливо, – про фемінізм, любов до свого тіла, чутливість до себе, самоприйняття.

Чесно кажучи, я все ще здивована та вражена тим, що зібралася така крута, тепла спільнота, яка підтримує. Кілька місяців тому я змогла делегувати ведення сторінки класній смм-ниці. Сподіваюся, цей вайб спільноти однодумниць зберігатиметься у нас і надалі, я від нього кайфую.

Дівчата, які демонструють нашу білизну на фото, – це наші клієнтки. Прокручую в голові це речення, і аж руки тремтять. З останньої фотосесії пам’ятаю момент, коли дівчата повиходили з-за ширми в білизні fem.bra, – мене пробрало до мурашок. Такі різні та неймовірно гарні тіла, для мене це велика честь – одягати їх. У цьому питанні нічого змінювати не збираюся. Коли планую фотосесію, роблю сторіз, запитую, хто хоче на зйомку, й отримую багато відповідей.

Ми навколо себе зібрали нашу бульбашку жінок зі схожими цінностями, тому більшість реагують на наші фото позитивно. Іноді хтось приходить та закидає, що я заважаю жінкам ставати кращими версіями себе, показуючи їм інших неідеальних жінок.

Від того і трохи смішно, і трохи сумно. Мені здається, що ті, хто таке пише, самі сильно намагаються стати «кращими версіями себе», і це нелегко! Тому може бути неприємно спостерігати за іншими, які не «працюють над покращенням свого тіла», ще й почуваються щасливими та задоволеними собою. Я думаю, що тіло – це дім, який дозволяє нам жити в ньому. Тому насамперед круто порадіти за те, що тіло просто є.

Про негативні фідбеки

Дуже рідко, але все ж таки отримуємо негативні фідбеки. Сказати, що я засмучуюся – це нічого не сказати. Основна причина того, що так стається, – це різне розуміння однакових слів. Наприклад, коли ми кажемо «зручна білизна», уявляємо безкаркасну білизну, без кісточок, без резинки під грудьми, м’яку, одним словом – нашу. Ми безперервно доносимо, що наші ліфи не притискають груди, не піднімають їх вгору, не зводять груди до центру, м’яко підтримують, зберігають анатомічне положення.

Ті рідкісні негативні відгуки, які ми отримуємо, описують ті ж самі характеристики, але називають їх «незручними»: не піднімає груди, недостатньо притискає, не фіксує, не безшовна. Хоча в нас ніде не сказано, що білизна безшовна чи фіксує, наприклад, тож я не знаю, звідки взялося таке очікування.

Раніше я надто сильно засмучувалась від такого фідбеку, вилітала з робочого режиму на кілька днів і хотіла все закрити, лежати і плакати. Зараз навчилася з цим жити: почала збирати детальні відгуки щодо кожного замовлення, зберігати детальну статистику.

Спираюся на позитивні відгуки. В одному з останніх дівчина написала, що з сумом зняла свій ліф і поклала в машинку, щоб попрати, бо не знає, як тепер без нього провести пів дня, доки висохне, та замовила ще два таких самих, але інших кольорів.

Намагаюся більш конструктивно підходити: враховувати зауваження і покращувати моделі або ж ще конкретніше висвітлювати у мережі характеристики нашої білизни – мінімум загальних слів «зручна»/«комфортна» і максимум опису деталей та особливостей.

Про плани та розвиток

Цього року ми плануємо запустити сайт та випустити пару нових моделей ліфів. Працюємо над новою моделлю трусиків, будемо експериментувати з ластовицею. Цей рік дуже хочу провести інтуїтивно: я лише вчуся розвивати бізнес, намагаюся довіряти собі, читаю та дивлюся різні навчальні матеріали. План на цей рік: навчитися почуватися впевненіше та скласти круті плани на наступні роки. Маленькими кроками, щоб все було в задоволення.