Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE – на хайпі музичних сцен

від | 18.09.2019 | Дівчина говорить

Час читання: ( Кількість слів: )

OPEN OPERA UKRAINE – музичний стартап, який ставить барокові опери в Україні, дає концерти із запрошеними зірками та навчає молодих українських виконавців. Генеральна продюсерка Галина Григоренко, програмна директорка Анна Гадецька та артистична директорка Наталія Хмілевська розповіли, як це просувати оперу в сучасному світі.

Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE - на хайпі музичних сцен

Наталія, Анна, Галина

Про створення проєкту

Галина: Офіційно все сталося 2017 року – тоді народилося наше ГО Open Opera Ukraine. Проте ми вже жили оперою від 2016 року. У повітрі вібрував запит – з боку музикантів, з боку культурного менеджменту, з боку глядачів врешті-решт. У кожної з нас були свої причини створити щось, але все сталося само собою.
Наталія: Якось 2016 року в Національній музичній академії України ім. П.І. Чайковського зібралася група людей, відчайдушно закоханих в старовинну музику. У нас все горіло всередині, і ми спробували виконати одну з перших відомих у світі опер Еміліо Кавальєрі «Уявлення про душу та тіло». Ми хотіли робити щось класне, відповідно до традицій історичного виконавства. Це і стало точкою відліку. Тоді від Анни Гадецької прозвучала назва Open Opera – як щось відкрите для слухачів і розуміння. А далі Галя Григоренко об’єднала нас усіх, бо побачила в цій ідеї потенціал і новизну.
Галина: Насправді, це цілий ланцюжок подій, які зробили проєкт. По-перше, є довга історія співпраці між Анною і Наталею в галузі старовинної музики, є Культурний проєкт, де я з ними познайомилась. По-друге, в рамках Культурного проєкту ми якраз і спробували самостійно поставити напівсценічну версію опери Еміліо Кавальєрі. Через рік я запропонувала об’єднатись і працювати над подальшими проєктами разом, а ще через рік, восени 2017-го, ми вже зробили першу в Україні повномасштабну постановку барокової опери Генрі Перселла «Дідона та Еней» із новоствореним оркестром історичних інструментів.
Анна: Наш досвід із постановкою Еміліо Кавальєрі 2015 року, про яку згадували дівчата, довів, що українські музиканти готові й можуть робити оперні постановки барокових творів. А це, повірте, потребує специфічного досвіду та ресурсів. Як виявилося, у нас уже були музиканти, готові до цього, і глядачі-слухачі, які хотіли бачити щось дійсно круте.
Галина: Кожна з нас відповідає за свою сферу, і цей розподіл виник природним чином із наших особистих історій, досвіду, спроможностей. Я жонглюю задачами, відповідаю за стратегічний розвиток проєкту, шукаю – як же ми це все зробимо? Анна – та людина, яка знає, що зараз на хайпі музичних сцен, що відбувається у світі, вона відповідає за контент, за програмний розвиток. Наталя — прекрасний хормейстр, талановита вокалістка, працює над художньою якістю наших проєктів.
Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE - на хайпі музичних сцен
Наталія: Не секрет, що творчість – це дуже складний процес. А коли в ньому бере участь велика кількість людей, труднощів не уникнути. Якщо говорити про постановку опери, то не обійтися без розумної творчої ієрархії: ключові рішення приймає старший. У нашому ж «тріо засновниць» усі дуже гнучкі та лояльні одна до одної. Нас об’єднують спільні ідеї, ми бачимо спільну мету, довіряємо одна одній.
Анна: Від початку нас було троє і кожна мала свою, так би мовити, експертну галузь. Із Наталією ми маємо давню творчу співпрацю і дуже подібні естетичні вподобання. Із Галиною я також знайома кілька років завдяки Культурному проєкту, її менеджерський досвід вважаю чи не найкращим у середовищі українських менеджерів культурно-освітньої галузі. Але головне – ми всі фанатки старовинної музики. А наші обговорення радше нагадують обмін доволі різним досвідом і поглядом із різних кутів. Ця наша різноманітність спонукає постійно шукати нових способів осмислення академічної музики – таких, які би викликали бажання зробити її частиною сучасного життя. І це класний челендж!

Про напрямки роботи

Галина: Основних напрямків у нас два. Це робота з фаховим середовищем – музикантами – і робота з аудиторією. Ми хочемо створювати якісний музичний продукт. Наші вимоги до якості є внутрішніми, а орієнтири – загальносвітовими. Зараз в Україні взагалі не розвинена сфера музичної критики і здорової рефлексії. Майже всі музичні події у публічній сфері мають винятково позитивні відгуки або взагалі жодних. І це проблема. З цим ми теж працюємо і намагаємось вибудувати здоровий діалог як із музикантами, так і з глядачами. За два роки існування проєкту ми провели близько 30 концертів різного формату і масштабу, реалізували постановку опери Генрі Перселла «Дідона та Еней», показали її в шести містах. А минулого року отримали перемогу Національного фестивалю-премії ГРА в номінації «опера / оперета / мюзикл». Зараз працюємо над другою продукцією – оперою Генделя «Ацис і Галатея», прем’єра якої відбудеться 12 і 13 жовтня на сцені Оперної студії НМАУ ім.П.І.Чайковського.
Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE - на хайпі музичних сцен
Ми хочемо розвивати таланти. Ми не просто шукаємо зірок, щоби зробити з ними той чи інший продукт, ми їх фактично вирощуємо. Це і майстер-класи, і навчання в літніх школах, і постійна робота з фахівцями галузі. Наприклад, сопрано Інна Гусєва, виконавиця партії Дідони, цього року стала фіналісткою престижного вокального конкурсу Cesti Competition в Інсбруці (Австрія).
Плюс нам важливо показати і розказати, що таке музика бароко. Восени 2018 року за підтримки УКФ ми влаштували 15 майстер-класів із барокового музикування у трьох музичних вищих навчальних закладах – в Одесі, Дніпрі та Харкові.
А цього року взагалі взялися досліджувати українську музичну спадщину. Так у нас з’явилася Партесна лабораторія Musica Sacra Ukraina, де вивчаємо багатоголосий спів українського бароко. А перший концерт відбувся 2 червня у Софії Київській, і це було дійсно дуже атмосферно.
Ну і найцікавіше, у нас є Бароковий аматорський хор Б.А.Х. Його учасниками є не професійні музиканти, а люди зовсім різних професій – геологи, метеорологи, інженери, вчителі, журналісти. Усі вони просто хочуть співати. Це надзвичайно успішний колектив під керівництвом Наталі Хмілевської, який за рік свого існування довів, що “неможливе є можливим”. Наступного року ми виряджаємо Б.А.Х. на World Choir Games до Фландрії представляти країну на “олімпійських хорових змаганнях аматорів”.
Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE - на хайпі музичних сцен
Наталія: Ми співпрацюємо з виконавцями, які мають різний творчий досвід і різні школи. Не секрет, що в нас у творчих вишах досі панують старі методики, які мають на увазі уніфікований підхід до музики різних часів. Стилістиці, зокрема барокової, майже не приділяють уваги (хоча бувають і винятки). Тому доводиться компенсувати неповноту знань і вмінь майстер-класами зарубіжних фахівців, їздити на навчання, регулярно зустрічатися за матеріалом опери, розмовами, слухати музику. Іноді співаки чи музиканти оркестру одразу відповідають певним нашим критеріям, і це дуже надихає.

Про те, як пояснити глядачу оперу

Анна: Ми самі обираємо, що хочемо ставити і в який спосіб, можемо в різних проєктах співпрацювати з різними музикантами. Втім, важливо вміло розрахувати енергію між бажаним та можливим. Наприклад, ми із Наталією маємо одну давню сильну спільну мрію — здійснити постановку «Орфея» Клаудіо Монтеверді – першої зрілої опери в світі. Але там необхідна така сила силенна специфічних інструментів, зокрема, володіти стилістикою цього періоду, і ще решта важливих та принципових деталей, що наразі братися за нього зарано.
Щоби глядач зрозумів оперу, необхідно пояснити, чим вона може бути для нього. Як вона взаємодіє із рештою сфер життя? І звісно, потрібні якісні зразки. Я купу разів переконувалася на власному досвіді, що іноді достатньо відвідати одну класну оперну виставу, щоб зацікавитись оперою. У своїх соцмережах та піар-матеріалах ми намагаємося говорити зрозумілою мовою, розповідати те, чим живе світ опери сьогодні, як вона впливає на моду, кіно, рекламу. І це особисто мене страшенно мотивує на подальші роздуми про наявні стереотипи щодо оперного формату, які поки, на жаль, в Україні є дуже стійкими та поширеними.
Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE - на хайпі музичних сцен
Наталія: Мені здається, у нас люди спраглі цікавих постановок. Щороку цей інтерес буде зростати. Якщо постановка сучасна і подана виконавцями не формально, а з щирим ставленням і почуттям, вона не залишить байдужим навіть того, хто вперше прийшов до опери.
Анна: В Україні є купа стереотипів щодо опери. Найбільш розповсюджені: несучасно, нафталін, незрозуміло, задовго. Але наш досвід переконує, що альтернативний погляд на оперу одразу призводить до відлиги у сприйнятті аудиторії. Якщо ви зрозуміло розкажете в буклеті чи на сторінці проєкту в соцмережі певну міфологічну історію, на яких дуже часто базуються оперні сюжети, знайдете влучні аналогії, знімете врешті-решт вірусний ролик і зробите це із бажанням поділитися, публіка відгукнеться моментально. Адже опера — це власне той формат, який моє такі численні точки входу, що люди із різними смаками, зацікавленнями та світоглядними настановами можуть із захопленням перебувати на одній і тій самій виставі, знаходячи кожен своє.

Про унікальність постановки «АЦИС І ГАЛАТЕЯ»

Анна: Опера Генделя стане першою професійною сценічною постановкою опери цього композитора на українській сцені. Наш диригент-німець був шокований, коли почув, що оперних творів Генделя не було в жодному з українських театрів. Дивина, бо Гендель – це топ світової опери, як і Моцарт із Верді, Вагнером та Пуччіні – це мастхев.
Друга важлива річ – ми виконаємо цю оперу в межах історично-поінформованого виконавства — тобто так, як це мало би звучати в часи самого Генделя. У нас буде оркестр із копій історичних інструментів, співаки, які пройшли майстер-класи зі стилістики виконання оперної музики Генделя, хор, який володіє необхідною манерою звуковидобування.
Музичний стартап OPEN OPERA UKRAINE - на хайпі музичних сцен
Та взагалі у нас є чим дивувати: наприклад, диригент – Йорг Халубек входить до десятки найбільш фахових спеціалістів у світі. Він один із лідерів у світовій професійній спільноті. Диригентів-постановників подібного рівня, на жаль, в українських оперних театрах почуєш не часто.
А ще костюми – дизайнерами стали дует Finch. Наша ідея полягала в тому, щоби створити одяг, який в буквальному сенсі можна носити на вулиці та водночас використовувати для оперних героїв. Це цікавий експеримент, адже, якщо на сцені люди так само вбрані, як і ті, хто в залі, це створює додатковий комунікаційний простір. Дует Finch розробив, на мою думку, прекрасну колекцію. Я сама мрію про вбрання Галатеї і сподіваюсь, буде можливість побути нею у звичному житті.
Але крім сучасних костюмів у нас ще й сучасна режисура. Ми вже вдруге співпрацюємо з Тамарою Труновою – вона може розповідати вкрай зрозуміло історії, не спрощуючи їхній багатий змістовний потенціал. Думаю, її трактування «Ациса та Галатеї» здивує.
Окрім того, цього разу вирішили зробити пряму онлайн-трансляцію просто з Майдану. Ми співпрацюємо із платформою «Відкритий театр», тому можливість побачити виставу безкоштовно наживо, у реальному часі, буде у всіх, хто матиме 12 жовтня інтернет та відповідний гаджет. І це також дуже-дуже важливо, адже ймовірно хтось із тих міст, де немає оперного театру, але є театральна спільнота, закохається в оперу, забажає зробити постановку, зрозумівши, що це цілком можливо. Ми у це віримо.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Мене також зґвалтували на вечірці, підсипавши речовину в напій

Мене також зґвалтували на вечірці, підсипавши речовину в напій

У мережі набула розголосу історія про групу хлопців з Івано-Франківська, що влаштовують вечірки, обпоюють дівчат, а потім знімають їх непритомними та публікують ці фото й відео у своїх соціальних мережах. Після публікації у...

«Зараз ніхто не займається собою. Всі займаються тільки війною». Як працює «Жіночий ветеранський рух»

«Зараз ніхто не займається собою. Всі займаються тільки війною». Як працює «Жіночий ветеранський рух»

На «Шостому українському жіночому конгресі» міністр оборони України Олексій Резніков сказав, що в українському війську наразі служать 59 тисяч 786 жінок, 18 тисяч із них є цивільними працівницями у ЗСУ, 41 тисяча жінок...

«Зараз ніхто не займається собою. Всі займаються тільки війною». Як працює «Жіночий ветеранський рух»

«Зараз ніхто не займається собою. Всі займаються тільки війною». Як працює «Жіночий ветеранський рух»

На «Шостому українському жіночому конгресі» міністр оборони України Олексій Резніков сказав, що в українському війську...