/

В Україну вперше приїхала іракська правозахисниця, Нобелівська лауреатка Надія Мурад

Почати
/
3 хв на читанння

Іракська правозахисниця та Нобелівська лауреатка Надія Мурад відвідала Україну на запрошення першої леді Олени Зеленської.

«Я вдячна Олені Зеленській за запрошення зустрітися з моїми сестрами, які вижили в Україні. Вважається, що тисячі жінок і дівчат пережили невимовні жахи сексуального насильства під час цього конфлікту. Я молюся, щоб страждання їхньої країни швидше закінчилися, і вони могли почати будувати своє життя заново», — написала вона на своїй сторінці в Twitter.

За словами Мурад, яка також пережила війну, вона відчуває зв’язок з українським народом. Також правозахисниця висловила сподівання, що її досвід постраждалої від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, допоможе допомогти українкам.

«Разом із моїми колегами з Global Survivors Fund ми виступаємо за проміжні репарації українським жінкам, які зазнали сексуального насильства, щоб допомогти їм негайно впоратися з травмою», — додала Мурад.

Під час свого першого візиту до України правозахисниця відвідала Бородянку.

«Бородянка була окупована лише місяць, але наслідки приголомшують. Тут було знайдено понад сотню тіл загиблих, з яких 80–85% мають ознаки насильницької смерті. Багато з них були зв’язані, мали вогнепальні поранення або перерізані горла. Крім того, під час окупації місцеве населення стикалося з сексуальним насильством від окупантів», — розповіла заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.

 

  • Колишня полонянка терористичного угрупування «Ісламська держава» Надія Мурад, якій вдалося врятуватися з сексуального рабства, створила Кодекс Мурад — стандарти безпечного, ефективного й етичного збирання та використання інформації, отриманої від жертви або особи, яка зазнала системного сексуального насильства. Українські правоохоронці також застосовують Кодекс під час документування і розслідування злочинів.
  • Станом на 23 травня правоохоронні органи України зафіксували понад 88 тисяч воєнних злочинів від початку повномасштабного вторгнення (знищення цивільної та критичної інфраструктури, об’єктів культурної спадщини, розстріли евакуаційних колон, депортація, злочини проти журналістів, убивства й катування цивільного населення, зокрема жінок і дітей, а також випадки сексуального насильства). Зокрема, зафіксовано 190 фактів сексуального насильства: проти жінок — 136, проти чоловіків — 54. Найстаршій постраждалій — 82 роки, наймолодшій — 4 роки. Загалом відомо про 13 неповнолітніх постраждалих — 12 дівчат та 1 хлопець. Найбільша кількість випадків сексуального насильства зафіксована в Херсонській області — 67, у Київській — 52, у Донецькій — 34, у Харківській — 18, у Запорізькій — 7, у Чернігівській — 4, у Луганській — 3, у Миколаївській області — 5 випадків.
  • Російське військове керівництво під час окупації українських територій віддає накази ґвалтувати українців або пропонує солдатам «піти розслабитися», використовуючи сексуальні злочини як зброю війни. Численні докази чіткої моделі поведінки російських військових на захоплених землях виявили українські та міжнародні слідчі, хоча кремлівські чиновники неодноразово заперечували звинувачення в порушеннях прав.
  • 7 березня Європейський Союз запровадив санкції проти російських військових через сексуальне насильство щодо жінок в Україні.
  • Раніше в Україні запустили кампанію з юридичної підтримки постраждалих від домашнього і сексуального насильства під час війни «Поруч, щоб допомогти».

Фото: пресслужба Офісу президента України