В Українському музеї в Нью-Йорку відкрились виставки українських художниць Джанет Собель та Лесі Хоменко

Почати
4 хв на читанння

В Українському музеї в Нью-Йорку презентували експозиції українських художниць — «Воєнний час» Джанет Собель та «Зображення і Присутність» Лесі Хоменко. Роботи мисткинь присвячені переосмисленню ідентичності людини в контексті війни.

У своїй новій роботі AJS (After Janet Sobel) Леся Хоменко ініціює діалог із народженою в Україні художницею-абстракціоністкою Джанет Собель (1893–1968), чиї ранні картини також експонуються в Українському Музеї.

Інсталяція символічно — через десятиліття — поєднує різні покоління художників та їхні особисті історії, що пов’язані процесами вимушеної міграції, ресоціалізації у новому суспільстві, історичними розривами та виживання.

«Виставка “Зображення і Присутність” в Українському музеї в Нью-Йорку розкриває мій метод роботи з абстракцією на основі специфіки військової оптики — наближення через снайперський приціл, момент залпу міномета або погляд на землю з дрона. У виставці я поєдную роботи, які пов‘язані з історичними творами післявоєнного періоду — сталінського періоду соцреалізму, де реалістичні батальні картини перетворюю на абстракцію. У своїх найновіших роботах я досліджую, як військові технології формують наше сприйняття реальності, і зокрема ставлення до фігури, людського тіла», — розповіла художниця.

В Українському музеї в Нью-Йорку відкрились виставки українських художниць Джанет Собель та Лесі Хоменко

Мисткиня зауважила, що працює з футаджем з інтернету та використовує відео з найгарячіших точок — з дронів, снайперського тепловізора та мінометників.

«Для мене на цій виставці важливими є низка питань, пов’язаних із моєю власною ідентичністю художниці в евакуації (я поки не називаю себе ані мігранткою, ані діаспорою). Мені важливо зіставити власний культурний бекграунд київської художниці, яка багато років працює з деконструкцією соцреалістичного зображення та міфу, з американським контекстом, де протягом 20-го сторіччя формувалась інша, паралельна українська спільнота, вкорінена в іншу візуальну традицію. Мені дуже цікаво вибудувати діалог між цими двома світами», – додала вона.

Презентація відбулась наприкінці квітня, під час відкриття виставок українська культурна активістка, музична селекторка та продюсерка Дарʼя Коломієць спільно з нью-йоркським колективом Ukrainian Village Voices, який прагне зберегти українську традиційну музику, влаштували спеціальний музичний перформанс. В залі музею відбулася справжня джем-сесія, що поєднала в собі сучасну українську музику та народні пісні, виконані в традиційній манері.

В Українському музеї в Нью-Йорку відкрились виставки українських художниць Джанет Собель та Лесі Хоменко

«Український музей ніколи не влаштовував нічого подібного у своїх стінах, там ніколи не грали диджеї, і їм було цікаво долучитись до такого експерименту. Ми з Ukrainian Village Voices мали підготуватись до цього виступу, але для нас було дуже важливим зробити саме джем-сесію разом, а не просто зіграти за заготовками», — розповіла Дарʼя Коломієць.

За її словами, аудиторія неймовірно щиро сприйняла такий формат.

«Для нас найголовнішим було показати, що українська музика може бути різною: це не тільки народний спів або не тільки вусатий фанк, не тільки естрада або техно. Ми додали живого звучання голосів до електронних та джазових треків, деякі з яких навіть вокалісти вперше чули вже під час виступу. Загалом під час джему пролунали пісні Володимира Івасюка, ВІА “Візерунки Шляхів”, ВІА “Кобза”, Shapoval Sextet, треки українських електронних продюсерів, народні пісні. Це звучало дуже потужно», — додала українська культурна активістка.

В Українському музеї в Нью-Йорку відкрились виставки українських художниць Джанет Собель та Лесі Хоменко

Роботи Джанет Собель і Лесі Хоменко можна буде побачити в Українському музеї в Нью-Йорку до 2 вересня 2023 року.