Іранські журналістки отримали Всесвітню премію ЮНЕСКО за свободу преси

Почати
4 хв на читанння

Ув’язнені іранські журналістки — Нілуфар Хамеді, Елахе Мохаммаді та Наргес Мохаммаді — отримали Всесвітню премію ЮНЕСКО за свободу преси імені Гільєрмо Кано.

Про це повідомили в Організації Об’єднаних Націй (ООН).

«Ми прагнемо вшанувати відважну працю іранських журналісток, чиї репортажі призвели до історичної революції під керівництвом жінок. Вони заплатили високу ціну за своє зобов’язання повідомляти та доносити правду. І для цього ми прагнемо вшановувати їх і гарантувати, що їхні голоси лунатимуть у всьому світі, доки вони не будуть у безпеці та вільні», — наголосила очільниця Міжнародного журі медіапрофесіоналів Зайнаб Салбі.

«Зараз, як ніколи, важливо віддати належне всім жінкам-журналісткам, яким заважають виконувати свою роботу і які стикаються з погрозами та зазіханнями на особисту безпеку. Сьогодні ми вшановуємо їхню відданість правді та відповідальності», — сказала генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле.

Однією з лауреаток премії ЮНЕСКО є найвідоміша активістка та журналістка Ірану Наргес Мохаммаді, засуджена до 16 років позбавлення волі. Влада неодноразово затримувала та ув’язнювала її, зокрема, через активну діяльність проти смертної кари в Ірані. Наргес продовжує публікувати репортажі з в’язниці та взяла інтерв’ю в інших жінок-в’язнів, які були включені в її книжку «Білі тортури».

Також премія була присуджена журналісткам Нілуфар Хамеді та Елахе Мохаммаді, які першими звернули увагу світу на справу 22-річної Махси Аміні, котра померла після затримання поліцією через «неправильне носіння хіджаба».

Всі вони перебувають у в’язниці Евін в Ірані.

  • Всесвітню премію ЮНЕСКО за внесок у справу вільної преси було засновано 1997 року і названо на честь колумбійського журналіста Гільєрмо Кано, який загинув 1986-го. Нагорода вручається окремим особам, організаціям або установам.
  • В Ірані від середини вересня минулого року тривають масові антиурядові протести. Влада намагалася придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 488 людину, зокрема 64 дитини та 39 жінок, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
  • На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію. 14 грудня Іран виключили зі складу Комісії ООН зі становища жінок.
  • Наприкінці березня в Ірані у магазині чоловік облив жінок йогуртом через те, що вони були з непокритими головами. Згодом дві жінки, які виявилися матір’ю та донькою, були заарештовані за недотримання правила про носіння хіджаба, а чоловік — за порушення громадського порядку. Власнику магазину, де це сталося, були надані «необхідні повідомлення» щодо дотримання шаріату та законодавства.
  • Іранське державне телебачення повідомило, що в метро Тегерану не пускатимуть жінок без хіджабів.