Парламент Ірану схвалив законопроєкт про посилення покарання за насильство щодо жінок

Почати
5 хв на читанння

Депутати парламенту Ірану схвалили законопроєкт про захист жіночої гідності та посилення покарання за насильство та жорстоке поводження щодо жінок.

Загальні положення законопроєкту «Захист, гідність та убезпечення жінок від насильства» розглядали на відкритому засіданні парламенту 9 квітня, за проєкт закону проголосували 190 депутатів меджлісу, 45 були проти і ще дев’ять утрималися, повідомляє державне інформаційне агентство Ірану IRNA.

За словами голови жіночої та сімейної фракції Фатеме Гасемпур, проєкт закону має тристоронній підхід до захисту жінок від насильства та жорстокого поводження: «У цьому законопроєкті враховано всі три аспекти питання: превентивний, охоронний і кримінально-правовий».

Вона додала, що законопроєкт криміналізує будь-які дії чи поведінку, які завдають «фізичної чи психічної шкоди» жінкам «як вразливій статі» або «позбавляють їх законних прав і свобод».

Згідно з текстом проєкту закону, чоловіка, визнаного винним у вбивстві своєї дружини, можуть засудити до 15 років ув’язнення, якщо сім’я жертви відхилить вирок qesas (в Ірані за вбивство можуть призначити покарання у вигляді відплати — смертну кару, якщо цього вимагають представники вбитої людини). Це на п’ять років більше, ніж максимальне покарання зараз.

Публікація порнографічних зображень без згоди жінки та примушування до шлюбу проти її волі також будуть вважатися злочинами.

До того ж законопроєкт дозволяє судам надавати заміжній жінці дозвіл на виїзд із країни, навіть якщо її чоловік перешкоджає їй виїжджати за кордон. Дискусія навколо цього питання виникла в 2015 році, коли чоловік капітана жіночої збірної з футболу не допустив її до участі в Кубку Азії.

Законопроєкт про посилення покарання за насильство щодо жінок розроблявся з 2011 року. Водночас AFP зауважує, що в текст законопроєкту ще можуть внести правки.

У січні Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї закликав посилити закон для захисту жінок.

«У нашому суспільстві жінки в деяких сім’ях пригноблені. Якщо закон не захищає жінку, чоловік може зловживати цим. Рішення полягає в тому, щоб закони, пов’язані з сім’єю, були настільки сильними, щоб жоден чоловік не міг гнобити жінок», — сказав верховний лідер.

 

  • В Ірані від середини вересня минулого року тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 488 людину, зокрема 64 дитини та 39 жінок, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
  • На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію. 14 грудня Іран виключили зі складу Комісії ООН зі становища жінок.
  • Наприкінці березня в Ірані у магазині чоловік облив жінок йогуртом через те, що вони були з непокритими головами. Згодом дві жінки, які виявилися матір’ю та донькою, були заарештовані за недотримання правила про носіння хіджаба, а чоловік — за порушення громадського порядку. Власнику магазину, де це сталося, були надані «необхідні повідомлення» щодо дотримання шаріату та законодавства.
  • Напередодні Іранське державне телебачення повідомило, що в метро Тегерану жінок без хіджабів не пускатимуть.

Фото: Sima Ghaffarzadeh: Pexels