/

В Ірані невідомі труять дівчат газом, намагаючись домогтися закриття шкіл. Влада запевняє, що розслідує напади

Почати
/
5 хв на читанння

В Ірані невідомі нападають на школи для дівчат та труять учениць газом. Влада запевняє, що розслідує масові випадки отруєння школярок, які, ймовірно, були «помстою» за їхню участь у протестах проти обов’язкового носіння хіджаба.

Як розповів журналістам заступник міністра освіти Ірану Юнес Панахі, «деякі люди хотіли, щоб усі школи, особливо школи для дівчат, були закриті», пише The Guardian.

«Було виявлено, що хімічні сполуки, які використовуються для отруєння студенток, не є бойовими хімікатами… Отруєні студентки не потребують посиленого лікування, і великий відсоток використаних хімічних речовин піддається лікуванню», — додав він.

Член парламентської комісії з охорони здоров’я, доктор Хомаюн Самея Наджафабаді також підтвердив, що отруєння школярок «у ​​таких містах, як Кум і Боруджерд, було зроблено навмисно».

За словами лікаря, який анонімно дав коментар виданню, найімовірніше, що дівчат отруїли «слабким фосфорорганічним агентом».

«Я ніколи раніше не лікував отруєних фосфорорганічними речовинами. Єдиними випадками, яких я лікував, були працівники, які зазнали впливу цих речовин у сільськогосподарських пестицидах. Якщо деякі з отруєних мають ознаки сильного потовиділення, надмірного слиновиділення, блювоти, гіпермоторики кишечника та діареї, тоді напад було здійснено за допомогою цього агента», — сказав він.

На думку лікаря, мотивом було залякати протестувальників, для цього були залучені екстремістські угруповання всередині країни та за межами: «Вони хочуть помститися школяркам, які стоять біля витоків останніх протестів».

Водночас одна з постраждалих під час зустрічі з губернатором Куму запевнила, що заяви влади є оманливими.

«Вони [посадовці] нам кажуть: “Все добре, ми провели розслідування”. Але коли мій батько запитав у моїй школі, йому сказали: “Вибачте, система відеоспостереження не працює вже тиждень, і ми не можемо це розслідувати”. І коли в неділю мене отруїли вдруге, директор школи сказав: “У неї хворе серце, тому вона в лікарні”. Але в мене не хворе серце!» — наголосила вона, цитує BBC.

Наразі напади призвели до того, що дівчата майже не відвідують школи. За словами вчителя з міста Кум, із 250 учениць лише 50 відвідували заняття. Декілька шкіл зачинилися, поки не буде завершено розслідування.

«Оскільки іранський режим “Ісламської держави” ненавидить дівчат і жінок, я закликаю жінок у всьому світі — особливо школярок — бути голосом іранських студентів і закликаю лідерів демократичних країн засудити цю серію отруєнь та ізолювати режим Хаменеї. Я називаю це біологічним тероризмом, і це має бути розслідувано ООН. Нам потрібна зовнішня організація, яка проведе розслідування якнайшвидше», — заявила іранська правозахисниця з Нью-Йорка Масіх Алінеджад.

За даними BBC, перше отруєння сталося 30 листопада, тоді до лікарні були доправлені 18 учениць технічної школи Нур у місті Кум. Після цього у провінції мішенню зловмисників стали дівчата ще понад 10 шкіл. У чотирьох школах міста Боруджерд за минулий тиждень були отруєні щонайменше 194 дівчинки, лише за один день у школі для дівчат Хайям у Пардісі отруїли 37 дівчат. Загалом відомо про щонайменше 650 дівчат, які були отруєні в Ірані.

 

  • В Ірані від середини вересня тривають масові антиурядові протести. Причиною стала смерть 22-річної Махси Аміні, яку госпіталізували в стані коми після затримання поліцією моралі через «неправильне носіння хіджаба» — з-під нього нібито виглядало волосся. Влада спробувала придушити мітинги силою, проте це лише розлютило протестувальників. Люди підпалюють машини та влаштовують сутички з силовиками, жінки також демонстративно спалюють хіджаби. Опозиція Ірану вимагає скасувати закон про обов’язкове носіння хіджаба.
  • За даними правозахисної організації Iran Human Rights, силовики в Ірані вже вбили щонайменше 488 людину, зокрема 64 дитини та 39 жінок, намагаючись розігнати протестувальників. На протестах в Ірані затримали рекордну кількість журналісток, щонайменше двом загрожує смертна кара.
  • Згодом журналісти CNN провели розслідування та з’ясували, що силовики в Ірані ґвалтують затриманих жінок для придушення протестів. Жорстокого насильства зазнають також і чоловіки, які беруть участь у мітингах.
  • 24 листопада Рада ООН з прав людини створила місію з розслідування фактів насильства проти протестувальників у Ірані. Проте у МЗС Ірану заявили, що вважають місію непотрібною, не збираються співпрацювати з нею і назвали її створення «порушенням національного суверенітету країни».
  • На початку грудня генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що нібито поліцію моралі закрили і збираються переглянути вимогу про обов’язкове носіння хіджабів. Проте державний канал новин Ірану спростував цю інформацію.
  • 14 грудня Іран виключили зі складу Комісії ООН зі становища жінок.
Фото: Twitter Alpan Evan