Іспанія запровадила «менструальний лікарняний», розширила доступ до абортів і спростила процедуру зміни статі

Почати
3 хв на читанння

Конгрес депутатів Іспанії 16 лютого ухвалив важливі для жінок закони. Зокрема, жінки, які страждають від хворобливих менструацій, зможуть взяти «менструальний лікарняний» на роботі. Також іспанкам дозволили робити аборт з 16 років. Окрім цього, депутати спростили процедуру зміни статі в паспорті.

Щодо «менструального лікарняного» у тексті закону вказано, що йдеться про листок непрацездатності, який надаватиметься у разі порушень менструального циклу, зокрема, таких патологій як ендометріоз та дисменорея, якщо жінка має біль, судоми, нудоту, запаморочення та інші симптоми, що заважають роботі. Тривалість такого лікарняного у законі не вказана. Але відомо, що його оплачуватиме іспанська система соцзабезпечення.

Консервативна Народна партія розкритикувала ухвалений закон, говорячи про ризик «маргіналізації, стигматизації» та «негативних наслідків на ринку праці» для жінок. А у профспілці UGT (Union General de Trabajadores) заявили, що роботодавці можуть припинити наймати жінок, щоб уникнути цих ситуацій.

Закон про «менструальний лікарняний» є частиною ключових змін, які також передбачають розширення доступу до абортів у державних лікарнях Іспанії, де роблять менше 15% абортів у країни, оскільки лікарі відмовляються «з міркувань совісті». Парламент Іспанії скасував норму, встановлену консервативним урядом у 2015 році, згідно з якою неповнолітні могли робити аборт лише в разі дозволу батьків. Тепер іспанки віком від 16 років зможуть вирішувати самі, чи переривати вагітність.

Ухвалений закон також передбачає посилення статевого виховання в школах і розповсюдження безплатних контрацептивів і засобів гігієни для менструального циклу в інститутах.

Для зміни в графі «стать» у паспорті в Іспанії більше непотрібно отримувати медичний висновок із діагнозом «гендерна дисфорія» та два роки проводити гормональну терапію. Єдиною умовою для громадян від 16 років буде їхнє бажання. Для підлітків від 14 до 16 років є додаткова умова — дозвіл батьків, а 12–13-річні зможуть змінити офіційно зареєстровану стать за рішенням суду.

Також Іспанія забороняє конверсійну терапію і буде визнавати батьківство дітей лесбіянок і бісексуалів без необхідності їхнього шлюбу.

«Сьогодні історичний день просування феміністичних прав: новий закон про аборти, закон про транссексуалів та права ЛГТБІ ухвалені», — написала на своїй сторінці у Twitter Міністерка з питань рівності Іспанії Ірен Монтеро.

Фото: Karolina Grabowska: Pexels