В Іспанії закон про посилення покарання за сексуальне насильство використовують для пом’якшення вироків

Почати
3 хв на читанння

В Іспанії набув чинності новий закон про посилення покарання за злочини на сексуальному ґрунті, проте адвокати у низці справ навпаки домоглися пом’якшення вироків для своїх раніше засуджених підзахисних.

Як повідомляє BBC, завдяки законодавчим змінам щонайменше четверо злочинців можуть достроково вийти з в’язниці. Ще щонайменше вісьмом ґвалтівникам можуть скоротити терміни ув’язнення.

Так, чоловіку, ув’язненому на вісім років за сексуальне насильство над 13-річною падчеркою, суд Мадрида скоротив термін на два роки, на Майорці двоє ґвалтівників, засуджених на три роки, тепер можуть вийти на свободу, оскільки вони вже відсиділи два роки. До того ж суд Барселони ухвалив, що чоловіку, який був засуджений до трьох років і 10 місяців в’язниці за зґвалтування 67-річної жінки в її власному будинку, можуть скоротити термін відбування покарання до двох років.

Це пов’язано з тим, що Кримінальний кодекс Іспанії дозволяє застосовувати нові норми заднім числом. Тому в деяких випадках адвокати стверджували, що новий закон встановлює нижчі мінімальні терміни покарання, а отже, початкові вироки повинні бути зменшені.

Міністерка з питань рівності Іспанії Ірен Монтеро, яка ініціювала ухвалення нового закону, виступила на його захист, заявивши, що «мачизм може змусити деяких суддів застосовувати закон неправильно».

За словами професора-правника Університету Валенсії Карлоса Флореса, цей коментар «викликав обурення серед юристів», які вважають, що Монтеро «вирішила покласти всю провину на суддів і не визнавати помилок».

«Зараз 55% іспанських суддів — жінки, тому звинувачувати їх у “мачизмі” є образою. А правова освіта суддів з гендерних питань триває вже давно», — заявив він.

У зв’язку зі скандалом міністерка фінансів Марія Хесус Монтеро заявила, що це питання необхідно переглянути, «бо, очевидно, мета… не полягала у пом’якшенні вироків за жорстоке поводження з неповнолітніми, а зовсім навпаки».

    • Закон, відомий за назвою «Тільки “так” означає “так”», був ухвалений в Іспанії в серпні цього року, а набув чинності в жовтні. Він передбачає, що жертвам більше не потрібно доводити, що вони зазнали насильства або залякування, або що вони намагалися опиратися, щоб показати, що щодо них було вчинене сексуальне насильство. Відтепер будь-який статевий акт без згоди вважатиметься зґвалтуванням. Водночас закон скорочує як максимальні, так і мінімальні покарання за злочини, не пов’язані з застосуванням сили або залякуванням.
    • Закон був розроблений після групового зґвалтування 18-річної дівчини п’ятьома чоловіками в іспанському місті Памплона у 2016 році. Кожного з них засудили до дев’яти років в’язниці та п’яти років випробувального терміну сексуальних домаганнях, але не у зґвалтуванні. Сторона обвинувачення вимагала набагато більшого терміну — 22 роки в’язниці. Вирок обурив громадськість, і люди вийшли на масові акції протесту. Після цього чоловікам посилили покарання, їх засудили до 15 років позбавлення волі.
    • Наразі адвокат одного з засуджених чоловіків також намагається пом’якшити вирок для свого підзахисного за новим законом.

Фото: Twitter José L. Ruiz Espejo