Більшість молодих жінок вважають, що військовий призов має бути гендерно рівноправним — дослідження

від | 16.02.2023 | Новини, Вісник сексизму

Час читання: ( Кількість слів: )

Повномасштабна війна росії проти Україна має неоднозначний вплив на гендерні ролі та стереотипи. З одного боку, вона посилила традиційні ролі чоловіка як захисника та жінки як «берегині», з іншого — спостерігається посилення активної ролі жінки в соціумі та країні — у ЗСУ та у волонтерстві.

Про це свідчать результати дослідження «Гендерні стереотипи та ролі очима молоді: до і після початку повномасштабної російської агресії».

Так, 60% населення загалом вважає, що військовому призову повинні підлягати лише чоловіки. Цю думку поділяють 53% молодих людей (15–25 років), з яких 61% чоловіків і лише 38% жінок. Водночас 58% молодих жінок та 30% молодих чоловіків із таким твердженням не згодні.

Більшість молодих жінок вважають, що військовий призов має бути гендерно рівноправним — дослідження

Дослідники пояснюють це тим, що чоловіки вважають обов’язковий призов необхідністю для захисту та збереження країни, тому ця норма наразі для них є виправданою.

Проте 12% молодих чоловіків поскаржилися на дискримінацію за ознакою статі: упереджене ставлення до тих, хто не воює; заборона виїзду за кордон, зокрема, студентам-чоловікам; осуд у військкоматах тих, хто оформлює документи для виїзду за кордон; осуд чоловіків-ВПО.

Серед молодих жінок про дискримінацію за ознакою статі говорили 27% опитаних.

Ще одним із найпоширеніших стереотипів є думка, що жінка нібито має передусім бути дружиною і матір’ю. Із цим згодні 52% населення, зокрема 27% молодих людей (35% чоловіків і 20% жінок).

«Підтримка деяких стереотипів є сталою у різних вікових групах: наприклад, про те, що чоловіки є кращі політичні лідери, порівняно з жінками, про те, що вони є кращими бізнесменами, про те, що чоловік має повністю забезпечувати сім’ю», — наголосили дослідники.

Так само неоднозначно оцінює вплив повномасштабної війни на сприйняття гендерних ролей і трансспільнота: з одного боку, зросла видимість ЛГБТ, оскільки чимало представників спільноти воюють у лавах ЗСУ, з іншого боку, збільшилася кількість випадків цькування трансжінок, які не воюють, тоді як трансчоловіки навпаки скаржаться, що їх відмовляються брати в армію.

Серед найбільш поширених негативних впливів гендерних стереотипів та норм поведінки дослідники назвали: на чоловіків — неможливість виражати свої емоції, необхідність фінансово забезпечувати родину, бути стійким та сильним у будь-яких ситуаціях, виконувати важку фізичну працю, обмеження, пов’язані з призовом; на жінок — труднощі з працевлаштуванням та професійною реалізацією, побудовою кар’єри, нижчий рівень оплати праці, сексуальна об’єктивація, необхідність коритися чоловіку.

Більшість респондентів/ок переконані в тому, що перемога у війні збільшить рівність між чоловіками та жінками через посилення євроінтеграційних процесів, дистанціювання від росії та радянського спадку, посилення ролі жінки під час війни у ЗСУ та волонтерстві.

Проте існують і побоювання поглиблення нерівності через посилення ролі чоловіка як захисника під час війни та прагнення чоловіків домінувати після перемоги, але це явище радше матиме поодинокі прояви.

За даними опитування, 77% населення ніколи не задумувалися про гендерну нерівність (серед молоді — 65%). У 2009 році було 60%.

«Це може бути результатом як прогресу у відході від гендерних стереотипів, так і результатом того, що актуальність проблеми гендерної нерівності знизилась на фоні повномасштабної війни», — пояснили дослідники.

Дослідження було проведене дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення громадської організації «Інсайт», Центру «Жіночі перспективи» та Українського жіночого фонду в листопаді 2022 року.

Загалом було опитано 1008 респондентів, із яких 408 — молодь віком 15–25 років (225 чоловіків та 183 жінки) та 600 — віком 26 років і старші (224 чоловіків та 356 жінок). Також дослідження включає 20 глибинних інтерв’ю — по 10 представників трансгендерної та цисгендерної молоді (рівномірно чоловіків та жінок) з різних регіонів України.

 

Фото: Matthew Hintz: Pexels

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Бренд Morning Star та UAnimals створили благодійну колекцію одягу, щоб зібрати 500 тисяч гривень на будівництво домівок для тварин

Бренд Morning Star та UAnimals створили благодійну колекцію одягу, щоб зібрати 500 тисяч гривень на будівництво домівок для тварин

Зоозахисний рух UAnimals спільно з брендом молодіжного одягу Morning Star створили унікальну колекцію лімітованих худі й футболок «Твоє худі — їхня домівка» з принтом маленького цуценяти, якого захищає відважний воїн ЗСУ....

Кримська активістка й журналістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування через ненадання медичної допомоги у СІЗО

Кримська активістка й журналістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування через ненадання медичної допомоги у СІЗО

Кримська громадянська журналістка та активістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування через ненадання медичної допомоги. Про це вона повідомила у своїй заяві, повідомляє ZMINA, в розпорядженні якої є копія документа....