«Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки». Уривок із книжки Ланді Бенкрофта

від | 15.02.2023 | Жіноча бібліотека, Топ, Фемкульт, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Автор книжки «Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки» Ланді Бенкрофт понад 25 років займається проблемою насильства, психологічних травм і відновлення. Бенкрофт розв’язав язика тисячі аб’юзерів. Багато працював як експерт із питань опіки, дослідник жорстокого поводження з дітьми, читав публічні лекції в США та за кордоном.

«Він каже, що дуже сильно мене кохає. То чому він так зі мною поводиться?» — запитання, над яким не варто задумуватися. Натомість починайте діяти. З усього видно, що ваш партнер — деспот, який контролює ваше життя насильством. Не пропустіть перші тривожні дзвіночки, вловіть напрям його образливих думок, не міфологізуйте, а класифікуйте кривдників за найпоширенішими типами.

Книжка виходить у видавництві Vivat.

Публікуємо уривок.

ТРАГЕДІЯ НАСИЛЬСТВА

Насильство над жінками у стосунках торкається неймовірної кількості життів. Навіть якщо відкинути випадки чистого вербального та психологічного насильства й зосередитися лише на фізичному, статистика шокує: щороку від 2 до 4 мільйонів жінок у Сполучених Штатах терплять насильство з боку своїх партнерів. Міністр охорони здоров’я США заявив, що агресія партнерів-чоловіків — причина травмування номер один серед жінок у віці від п’ятнадцяти до сорока чотирьох років. Американська медична асоціація доповідає, що одна жінка з трьох стане жертвою насильства з боку чоловіка або хлопця у той чи інший момент свого життя. Емоційні наслідки партнерського насильства є чинником понад чверті спроб жіночих самогубств і головною причиною зловживання речовинами в дорослих жінок. Урядова статистика зазначає, що від 1500 до 2000 жінок на рік гинуть від рук своїх партнерів і колишніх партнерів, що становить понад третину всіх убитих жінок, і що ці вбивства майже завжди наставали після тривалого періоду насильства, погроз або переслідувань.

Насильство над жінками також хвилями поширює шок у житті дітей. За оцінками експертів, 5 мільйонів дітей на рік стають свідками насильства над їхніми матерями, і цей досвід здатен травмувати їх. Діти, які спостерігають насильство вдома, демонструють вищий рівень проблем з поведінкою у школі та увагою, зловживання речовинами, депресії та багатьох інших показників дитячих страждань. Насильство над жінками визнане причиною близько третини розлучень серед пар із дітьми й половини розлучень, в яких опіка оскаржується.

Хай якою тривожною є ця картина, ми знаємо також, що фізична агресія — це лише початок насильства, якого можуть зазнавати жінки. Ще є мільйони жінок, яких ніколи не били, але які живуть в атмосфері регулярного вербального насильства, приниження, примусу до сексу та інших форм психологічного насильства, часто в супроводі економічної експлуатації. Шрами від психологічної жорстокості бувають такими ж глибокими й тривалими, як рани від ударів і стусанів, але часто — не такими очевидними. Власне, навіть серед жінок, які зазнали насильства від партнера, половина або більше повідомляють, що найбільшої шкоди завдає емоційне насильство з боку чоловіка.

Відмінності між вербальним агресором і тим, хто вдається до фізичного насильства, не такі великі, як багато хто вважає. Поведінка тиранів будь-якого типу росте з однакового коріння й керується однаковим мисленням. У будь-якій категорії тиранів чоловіки проходять ті самі процеси змін, долаючи свої насильницькі звички — якщо змінюються, що, на жаль, не є типовим. І ці категорії не завжди чітко різняться. Фізичні агресори вдаються і до вербального насильства над своїми партнерками. Психологічно жорстокі, маніпулятивні чоловіки схильні поступово переходити й до фізичного залякування. У цій книжці ви зустрінете цілий спектр тиранів: від тих, хто ніколи не застосовує сили, до тих, хто викликає жах. Міра спільного між ними здатна приголомшувати.

Одна з перешкод до визнання хронічно жорстокого поводження у стосунках полягає в тому, що більшість тиранів просто не схожі на тиранів. У них багато чеснот, включно з періодичною добротою, теплом і гумором, особливо на ранніх етапах стосунків. Друзі тирана можуть бути дуже схвальної думки про нього. Він може мати успішне професійне життя й не мати проблем з наркотиками або алкоголем. Він може просто не відповідати чиємусь уявленню про жорстоку або загрозливу людину. Тож коли жінка відчуває, що її стосунки виходять з-під контролю, їй навряд чи спаде на думку, що її партнер — тиран.

Симптоми насильства наявні, і зазвичай жінка їх бачить: частота принижень зростає. Початкова щедрість усе більше перетворюється на егоїзм. Трапляються словесні вибухи, коли він роздратований або не отримує бажаного. Її скарги постійно обертаються проти неї, так, ніби в усьому винна вона сама. Він усе частіше поводиться так, наче краще за неї знає, що для неї добре. І в багатьох стосунках зростає почуття страху або загрози. Але жінка бачить також, що її партнер — людина, яка вміє час від часу бути турботливою та приязною, і вона його кохає. Вона хоче розібратись, чому він так нервується, щоб допомогти зламати цю закономірність підйомів та спадів. Її затягує у складнощі його внутрішнього світу, вона намагається знайти підказки, пересуваючи часточки хитромудрої мозаїки в намаганні скласти її.

Особливо бентежать перепади настрою тирана. Він може зо дня в день чи навіть з години на годину перетворюватись на іншу людину. Часом він агресивний і загрозливий, говорить різким тоном і сипле образами, глум сочиться з нього, мов олія з діжі. Коли він у цьому режимі, здається, ніби все, що каже жінка, не має на нього жодного впливу, хіба лише більше сердить його. Аргументи з її боку для нього нічого не важать, в усьому винна вона. Він перекручує її слова так, що їй завжди доводиться оборонятися. Як казали мені багато партнерок моїх клієнтів: «Здається, я просто нічого не можу зробити правильно».

В інші моменти він здається ображеним та розгубленим, спраглим за любов’ю й тими, хто про нього подбає. Коли проявляється цей його бік, він здається відкритим і готовим до зцілення. Він ніби втрачає пильність, його суворий вигляд пом’якшується, і він може набувати рис ображеної дитини, складної та дратівної, але вартої любові. Дивлячись на нього у такому спустошеному стані, його партнерка важко уявляє собі, що його внутрішній тиран колись повернеться. Монстр, який оволодіває ним в інші моменти, здається анітрохи не пов’язаним з тією ніжною особою, яку вона бачить зараз.

Однак рано чи пізно його знов накриває тінь, як ніби ця тінь живе власним життям. Мир може тривати тижнями, але зрештою жінка знов опиняється під ударом. І тоді в неї голова йде обертом від напружених старань розплутати численні ниточки його характеру, аж доки вона не починає питати себе, чи це в неї з головою не все гаразд.

І що гірше — кожен, з ким вона говорить, інакшої думки про характер його проблем і про те, що їй з цим робити. Її священник може казати їй: «Любов зцілює будь-які труднощі. Віддай йому своє серце сповна, і він віднайде дух Божий». Її психотерапевт говорить іншою мовою й каже: «Він викликає у вас сильні реакції, бо нагадує вам вашого батька, а ви змушуєте його нервувати через його стосунки з матір’ю. Кожен з вас має навчитись не тиснути на вразливі місця іншого». Подруга, яка лікується від алкоголізму, каже їй: «Він залежний від гніву. Він контролює тебе, бо наляканий власними страхами. Треба вмовити його виконати програму дванадцяти кроків». Її брат може казати їй: «Він добрий хлопець. Я знаю, що він іноді зривається на тебе — він дуже запальний — але й ти сама не подарунок, з твоєю ротякою. Ви обоє маєте розібратися з цим, заради блага своїх дітей». А потім, на довершення плутанини, яка все зростає, вона може почути від матері, від шкільної вчительки своєї дитини або від найкращої подруги: «Він підлий та скажений і ніколи не зміниться. Йому б лише кривдити тебе. Кидай його негайно, доки він чогось гіршого не зробив».

Усі ці люди намагаються допомогти, а ще вони мають на увазі одного й того самого тирана. Але він геть різний з різних кутів.

З досвіду життя з жорстоким чоловіком жінка знає, що простих відповідей не існує. Друзі кажуть: «Він ниций». Але вона знає, що багато в чому він був добрим до неї. Друзі кажуть: «Він так з тобою поводиться, бо це сходить йому з рук. Я от ніколи б не дозволила поводитись так із собою». Але вона знає, що коли найтвердіше стоїть на своєму, він стає розлюченим і страшним як ніколи. Якщо вона повстає проти нього, він змушує її заплатити за це — рано чи пізно. Друзі кажуть: «Кидай його». Але вона знає, що це буде не так легко. Він обіцятиме змінитися. Викликатиме жаль до себе у друзів та родичів і вимагатиме в неї дати йому другий шанс. Впаде в тяжку депресію, змушуючи її хвилюватися, чи буде з ним усе добре. І, залежно від типу цього тирана, вона може знати, що він стане небезпечним, якщо спробувати піти від нього. Вона може навіть непокоїтись, що він забере в неї дітей, як роблять деякі тирани.

То як покривдженій жінці скласти змістовну картину з усієї цієї плутанини? Як отримати достатньо інформації про причини його проблем, щоб знати, яким шляхом піти? Запитання, які постають перед нею, невідкладні.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських пісень на відомій американській радіостанції KEXP у програмі Drive Time. «Вже багато місяців поспіль я...

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та лідерка проєкту «Where Are Our People?», керівниця з комунікацій в «Ukraїner» — протитрувати Анастасію...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

6000 матеріалів для ЗМІ у 78 країнах з охопленням понад 7 млрд: Співзасновниця PR Army Анастасія Марушевська про те, чим займається «армія піарників» під час війни 

Лекторка, консультантка з комунікацій, контенту та креативу, комунікаційниця, авторка статей, співзасновниця PR Army та...