У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на журналісток з боку державних інституцій.
Про це йдеться в щорічному огляді свободи преси «Рік мужності і революції» Коаліції жінок у журналістиці (The Coalition For Women In Journalism).
У звіті вказується, що у 2022-му CFWIJ задокументувала вбивства 12 журналісток. Це найбільша кількість жінок-журналістів, убитих за один рік, з 2017-го, відколи коаліція почала документувати факти насильства щодо журналісток у всьому світі. Чотири вбивства сталися в Мексиці, три — в Україні (українки Олександра Кувшинова, Віра Гирич та росіянка Оксана Бауліна), два в Палестині та по одному в Іраку, Чилі та Афганістані.
Після початку масових протестів в Ірані, які стали відповіддю на смерть 22-річної Махси Аміні після затримання поліцією моралі, кількість ув’язнених журналісток у світі зросло на 64%. За п’ять років це найбільша кількість ув’язнень, зареєстрована за один рік. Хоча деяких журналісток згодом звільнили, щонайменше 104 медійниці все ще перебувають у в’язницях. З них 64 були заарештовані лише у 2022 році.
В Ірані за рік ув‘язнили 25 журналісток. У результаті цього загальна кількість ув’язнених в країні журналісток зросла від 10 до 35. Щонайменше п’ятьох із них згодом звільнили.
«Ці арешти тривають досі. Журналісти в Ірані повідомили нам, що до затримання та допиту за ними часто стежать невідомі», — йдеться у звіті.
До того ж журналістки, які висвітлюють події в Ірані, навіть ті, хто перебувають поза межами країни, піддаються організованому інтернет-тролінгу. Минулого року CFWIJ зафіксувала щонайменше 12 таких випадків.
У самому Ірані в багатьох регіонах заблоковано доступ до Інтернету, що унеможливлює отримання правдивої інформації.
В Афганістані через утиски прав жінок угрупованням «Талібан», яке у 2021 році захопило владу в країні, у 2022 році CFWIJ евакуювала та допомогла понад 450 журналістам, жінкам-лідерам та активісткам виїхати з країни в безпечне місце.
Також таліби минулого року депортували з Афганістану двох медійниць — журналістку VICE Ізобель Юнг та фотографку і незалежну репортерку Стефані Глінскі, яким не дозволили працювати в країні. А австралійську журналістку Лінн О’Доннелл допитали та змусили попросити вибачення за свої публікації про примусові шлюби жінок і дівчат із командирами «Талібану», погрожуючи не випустити з Афганістану.
У листопаді таліби заарештували журналістку та правозахисницю Заріфу Якубі. Вони зірвали пресконференцію, на якій було оголошено про створення Афганського жіночого руху за рівність, і довільно заарештували журналісток та активісток, яких потім вивезли у невідоме місце.
У Туреччині впродовж січня-грудня 2022 року коаліція зафіксувала 150 випадків порушень щодо журналісток. Щонайменше 50 жінок зіткнулися з судовим переслідуванням, тоді як 47 зазнали нападу з боку поліції або прихильників держави. Загалом кількість затриманих у країні журналісток за останній рік зросла на 27%.
25 жовтня Туреччина за один день перемістилася з п’ятого на третє місце в рейтингу країн від CFWIJ за кількістю ув’язнених журналісток у 2022 році. Тоді поліція затримала 11 журналісток, влаштувавши рейди після ухвалення владою нового «закону про дезінформацію». Серед затриманих було сім жінок, шістьох ув’язнили. Станом на 31 грудня минулого року в ув’язненні у Туреччині залишаються 17 журналісток.
Також журналістки в Туреччині стають мішенями організованих онлайн-кампаній тролів і державних ЗМІ за критику урядової політики. З січня 2022 року принаймні восьмеро турецьких журналісток отримували погрози, зокрема про вбивство.
Окрім цього, CFWIJ задокументував минулоріч щонайменше 13 великих організованих онлайн-кампаній тролінгу проти журналісток у Канаді, не враховуючи десятки випадків онлайн-домагань, з якими канадські журналістки стикаються щодня.
З-поміж усіх випадків онлайн-переслідування журналісток у світі 25% сталися у Канаді.
- Інститут масової інформації наприкінці 2022 року провів в Україні дослідження щодо показників присутності жінок у медіа. В середньому онлайн-медіа зараз цитують експерток лише у 12,5% матеріалів. Це найнижчий показник із 2014 року.
- За даними дослідження ГО «Жінки в медіа» за підтримки Українського жіночого фонду, повномасштабна війна в Україні посилила ризики для жінок у медіа. Найбільшою та найочевиднішою проблемою стало погіршення безпекової ситуації та посилення робочого навантаження на тлі зниження доходів.
Фото: The Coalition For Women In Journalism