У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

від | 03.02.2023 | Новини, Вісник сексизму

Час читання: ( Кількість слів: )

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на журналісток з боку державних інституцій.

Про це йдеться в щорічному огляді свободи преси «Рік мужності і революції» Коаліції жінок у журналістиці (The Coalition For Women In Journalism).

У звіті вказується, що у 2022-му CFWIJ задокументувала вбивства 12 журналісток. Це найбільша кількість жінок-журналістів, убитих за один рік, з 2017-го, відколи коаліція почала документувати факти насильства щодо журналісток у всьому світі. Чотири вбивства сталися в Мексиці, три — в Україні (українки Олександра Кувшинова, Віра Гирич та росіянка Оксана Бауліна), два в Палестині та по одному в Іраку, Чилі та Афганістані.

Після початку масових протестів в Ірані, які стали відповіддю на смерть 22-річної Махси Аміні після затримання поліцією моралі, кількість ув’язнених журналісток у світі зросло на 64%. За п’ять років це найбільша кількість ув’язнень, зареєстрована за один рік. Хоча деяких журналісток згодом звільнили, щонайменше 104 медійниці все ще перебувають у в’язницях. З них 64 були заарештовані лише у 2022 році.

В Ірані за рік ув‘язнили 25 журналісток. У результаті цього загальна кількість ув’язнених в країні журналісток зросла від 10 до 35. Щонайменше п’ятьох із них згодом звільнили.

«Ці арешти тривають досі. Журналісти в Ірані повідомили нам, що до затримання та допиту за ними часто стежать невідомі», — йдеться у звіті.

До того ж журналістки, які висвітлюють події в Ірані, навіть ті, хто перебувають поза межами країни, піддаються організованому інтернет-тролінгу. Минулого року CFWIJ зафіксувала щонайменше 12 таких випадків.

У самому Ірані в багатьох регіонах заблоковано доступ до Інтернету, що унеможливлює отримання правдивої інформації.

В Афганістані через утиски прав жінок угрупованням «Талібан», яке у 2021 році захопило владу в країні, у 2022 році CFWIJ евакуювала та допомогла понад 450 журналістам, жінкам-лідерам та активісткам виїхати з країни в безпечне місце.

Також таліби минулого року депортували з Афганістану двох медійниць — журналістку VICE Ізобель Юнг та фотографку і незалежну репортерку Стефані Глінскі, яким не дозволили працювати в країні. А австралійську журналістку Лінн О’Доннелл допитали та змусили попросити вибачення за свої публікації про примусові шлюби жінок і дівчат із командирами «Талібану», погрожуючи не випустити з Афганістану.

У листопаді таліби заарештували журналістку та правозахисницю Заріфу Якубі. Вони зірвали пресконференцію, на якій було оголошено про створення Афганського жіночого руху за рівність, і довільно заарештували журналісток та активісток, яких потім вивезли у невідоме місце.

У Туреччині впродовж січня-грудня 2022 року коаліція зафіксувала 150 випадків порушень щодо журналісток. Щонайменше 50 жінок зіткнулися з судовим переслідуванням, тоді як 47 зазнали нападу з боку поліції або прихильників держави. Загалом кількість затриманих у країні журналісток за останній рік зросла на 27%.

25 жовтня Туреччина за один день перемістилася з п’ятого на третє місце в рейтингу країн від CFWIJ за кількістю ув’язнених журналісток у 2022 році. Тоді поліція затримала 11 журналісток, влаштувавши рейди після ухвалення владою нового «закону про дезінформацію». Серед затриманих було сім жінок, шістьох ув’язнили. Станом на 31 грудня минулого року в ув’язненні у Туреччині залишаються 17 журналісток.

Також журналістки в Туреччині стають мішенями організованих онлайн-кампаній тролів і державних ЗМІ за критику урядової політики. З січня 2022 року принаймні восьмеро турецьких журналісток отримували погрози, зокрема про вбивство.

Окрім цього, CFWIJ задокументував минулоріч щонайменше 13 великих організованих онлайн-кампаній тролінгу проти журналісток у Канаді, не враховуючи десятки випадків онлайн-домагань, з якими канадські журналістки стикаються щодня.

З-поміж усіх випадків онлайн-переслідування журналісток у світі 25% сталися у Канаді.

 

  • Інститут масової інформації наприкінці 2022 року провів в Україні дослідження щодо показників присутності жінок у медіа. В середньому онлайн-медіа зараз цитують експерток лише у 12,5% матеріалів. Це найнижчий показник із 2014 року.
  • За даними дослідження ГО «Жінки в медіа» за підтримки Українського жіночого фонду, повномасштабна війна в Україні посилила ризики для жінок у медіа. Найбільшою та найочевиднішою проблемою стало погіршення безпекової ситуації та посилення робочого навантаження на тлі зниження доходів.

Фото: The Coalition For Women In Journalism

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Суд узяв під варту третього фігуранта справи про вечірки, але він може вийти під заставу

Суд узяв під варту третього фігуранта справи про вечірки, але він може вийти під заставу

Шевченківський столичний райсуд відправив під варту до 1 травня з альтернативою застави у 402,6 тисячі гривень третього учасника та організатора вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат. Як повідомляє Watchers.Media,...

Всесвітня організація з легкої атлетики заборонила трансгендерним спортсменам брати участь у змаганнях серед жінок

Всесвітня організація з легкої атлетики заборонила трансгендерним спортсменам брати участь у змаганнях серед жінок

Всесвітня організація легкої атлетики (World Athletics) заборонила трансгендерним жінкам виступати в жіночій категорії на міжнародних змаганнях. У пресслужбі організації уточнили, що така заборона почне діяти з 31 березня...

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська продюсерка і диджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку пісень для знайомства з Україною на відомій радіостанції у США

Українська культурна активістка, музична продюсерка та діджейка Дарʼя Коломієць представила підбірку з трьох українських...