Гендерний баланс у медіа під час війни: кінець «сексистського затишшя» і різке зниження присутності жінок

від | 15.12.2022 | Новини

Час читання: ( Кількість слів: )

В Україні зафіксували падіння показників присутності жінок у медіа з другого кварталу 2022 року. Водночас тематичне наповнення стрічок новин суттєво змінюється.

Як свідчать дані дослідження, проведеного Інститутом масової інформації в четвертому кварталі 2022 року, в середньому онлайн-медіа зараз цитують експерток лише у 12,5% матеріалів. Це найнижчий показник із 2014 року. 

Жінки як героїні зараз згадуються в 33% матеріалів (на 3% більше, ніж у минулому кварталі), тоді як чоловіки — в 67% матеріалів онлайн-медіа.

Найбільше згадок про жінок-героїнь у таких медіа, як УНІАН (51%) та ТСН (44%). Проте дослідники зауважили, що здебільшого ці згадки були стереотипними та сексистськими.

Найнижчий показник залученості жінок-героїнь був у публікаціях НВ (17%), однак сексистських матеріалів дослідники не зафіксували.

Протягом досліджуваного періоду найбільше експерток залучив сайт «Суспільне.Новини» (43%), найменше — «Гордон» (5%). Решта медіа — в середньому до 14%.


Найчастіше жінок запрошували для коментарів на міжнародну тематику (48,4% з усіх коментарів експерток). Значно менше експертки були залучені в матеріалах про війну (лише 10,9% проти 29,3% у минулому кварталі); у темах, які стосувалися виживання, гуманітарної катастрофи й наслідків війни (9,4%); економіки й бізнесу (7,8%) та кримінальної хроніки (6,3%). Також жінки коментували теми прав людини, погоди, здоров’я та науки, однак цих згадок було досить мало.

Найчастіше експерткою з міжнародної тематики була президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Значно менше було коментарів від прем’єр-міністерки Фінляндії Санни Марін, президентки Молдови Маї Санду або пані посла США в Україні Бріджит Брінк.

По коментарі щодо війни найчастіше зверталися до керівниці Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України «Південь» Наталі Гуменюк та речниці Чернігівського прикордонного загону Галини Шеховцової.

Тему кримінальної хроніки чи надзвичайних ситуацій коментували керівниці пресслужби або речниці правоохоронних органів.

Чоловіки-експерти найчастіше коментують тему війни (65,1% з усіх коментарів експертів). Значно менше — міжнародну тематику (17%), тему бізнесу та економіки (6,4%), політичну тематику (4,6%) та кримінальну хроніку (1,8%).

Тему війни (просування ЗСУ, обстріли українських територій російськими військовими, руйнування інфраструктури чи завдана шкода) здебільшого коментували керівники військових адміністрацій, мери міст і представники ОП.


У моніторинговий період найбільше коментарів звучало від мера Мелітополя Івана Федорова, голови Черкаської ОВА Ігоря Табурця, голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, голови Донецької ОВА Павла Кириленка, радника мера міста Петра Андрющенка, голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма, керівника Сумської ОВА Дмитра Живицького, голови Харківської ОДА Олега Синєгубова. Також траплялися коментарі від представників офісу ОП — Кирила Тимошенка, Михайла Подоляка, Андрія Єрмака та Олексія Арестовича. Також тему війни коментували професійні військові: Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та представник ГУР Міноборони Вадим Скібіцький.

Тему бізнесу та економіки коментували бізнесмени, аналітики чи представники підприємств, у матеріалах про політику найчастіше з’являлися коментарі представників міської влади та всеукраїнських політиків, а кримінальну хроніку обговорювали з представниками правоохоронних органів та ДСНС.

Також траплялися експертні коментарі чоловіків на тему культури, погоди та  суспільства, але показник цих матеріалів був досить мізерний.

Відсоток присутності жінок-героїнь зріс на 3%, в порівнянні з попереднім кварталом, і наразі становить 33%. Це рівно вдвічі менше, ніж показник присутності чоловіків. Показник присутності чоловіків-героїв становить 67% в українських медіа.

 

Найчастіше в онлайн-медіа жінки як героїні згадувалися в матеріалах про шоубізнес — 34%. Майже п’ята частина згадок про жінок стосувалася кримінальної хроніки (19,4%). Жінки як героїні публікацій траплялися в 10,4%, аналогічну кількість публікацій мають героїні в міжнародній тематиці. Згадки про жінок-спортсменок — в 6,9% публікацій в українських медіа.

У темі шоубізнесу кількість згадок про жінок у четвертому кварталі зросла більш ніж удвічі (з 16% у попередньому кварталі до 34%).

Традиційно найбільше сексистських та принизливих новин публікували ТСН та УНІАН. На цих сайтах просуваються стереотипи про «справжню господиньку» та оціночні й сексистські судження про «фатальну жінку, здатну підкорити будь-якого чоловіка».

За даними ІМІ, протягом кількох місяців від початку повномасштабної війни в українських медіа тривало «сексистське затишшя» — редакції майже не публікували принизливих текстів та заголовків про жінок. Проте нині видання поступово повертаються до «жовтих» практик.

У 19,4% випадків жінки були героїнями публікацій кримінальної хроніки — жертви наслідків війни, нещасних випадків або колаборантки.

У 10,4% матеріалів жінки були героїнями матеріалів у міжнародній тематиці, у деяких з них теж виявили лукізм та сексизм щодо відомих жінок. Наприклад, редакція ТСН вирішила детально розповісти про зовнішній вигляд спікерки палати представників США Ненсі Пелосі, яка відвідала вручення премії Центру Кеннеді, натомість немає жодної згадки ні про досягнення Пелосі, ні про саму нагороду.

Згадки про жінок як героїнь у матеріалах про спорт траплялись у 6,9% публікаціях. Значно менше героїнь у матеріалах про політику, права людини, суспільство, культуру та здоров’я.

Про чоловіків як героїв публікацій найбільше згадували в матеріалах про кримінал (26,1%), у міжнародних новинах (23,3%), у матеріалах про спорт (15,3%), війну (13,6%) та шоубізнес (9,4%).


Здебільшого героями матеріалів кримінальної хроніки були учасники  ДТП, нещасних випадків, крадії та колаборанти, героями міжнародної тематики —  представники російської влади та інші іноземні політики.

У матеріалах про війну — найчастіше як загиблі герої та жертви обстрілів росіян.

У матеріалах українських медіа про шоубізнес традиційно сексистського чи принизливого контенту щодо чоловіків не зафіксували.

Також траплялися поодинокі публікації про чоловіків як героїв на теми прав людини, політики та суспільства.

Окремо дослідники наголосили, що 40% онлайн-медіа систематично не вживають фемінітиви. Зокрема, цим зловживають сайти «РБК-Україна», «Корреспондент» та «Цензор».

Наприклад, замість фемінітиву «синоптикиня» медіа вживають слово «синоптик», замість «директорка» — «директор», також цураються слів «прем’єр-міністерка», «президентка» тощо.

 

Дослідження контенту проводилось у листопаді-грудні 2022 року в 10 загальнонаціональних інтернет-медіа: ТСН, УП, НВ, Цензор, Главком, РБК Україна, Корреспондент, УНІАН, Гордон, Суспільне. Вибірка становила 1000 новин (по 100 новин з кожного досліджуваного ЗМІ).

Фото: Tim Mossholder: Pexels

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році у світі вбили найбільшу кількість журналісток за п’ять років — звіт Коаліції жінок у журналістиці

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років, Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на...

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок, на яких знущалися з дівчат, взяли під варту на два місяці без альтернативи внесення застави

Організаторів вечірок у Києві, на яких знущалися з дівчат, Андрія Ярину та його товариша Ярослава Домбровського взяли під варту до 1 квітня без можливості звільнення під заставу. Про це з зали Шевченківського райсуду Києва...

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі лікарі відмовлялися робити аборт зґвалтованій підлітці «з міркувань моралі». Від МОЗ вимагають покарати лікарні, які не надають послуги

У Польщі стався черговий скандал через відмову лікарів робити аборт постраждалій від зґвалтування. Ситуацію погіршує те, що...