У ПАРЄ показали проєкт The Red Dress, присвячений дотриманню прав людини: до соціально-мистецької ініціативи долучилися українки

Почати
4 хв на читанння

У Страсбурзі на відкритті зимової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), що триватиме 23–27 січня, презентували проєкт The Red Dress, присвячений дотриманню рівності та прав людини в усьому світі. Над червоною вишитою сукнею з 2009 року працювали 363 жінки, сім чоловіків і два небінарні художники — загалом 372 людини — з 50 країн світу.

Авторкою соціальної ініціативи є британська художниця Кірсті Маклеод, яка вирішила створити своєрідну мистецьку платформу, щоб жінки змогли розповіли про свій негативний досвід за допомогою вишивки.

Спочатку проєкт мав на меті створити діалог ідентичності через вишивку, об’єднавши людей у ​​всьому світі без кордонів. Однак за 13 років сукня також стала платформою для самовираження та можливістю для того, щоб голоси жінок були посилені та почуті.

Сукня зшита з численних відрізків шовкової тканини, які побували у найвіддаленіших куточках світу, вона вкрита мільйонами стібків та важить майже сім кілограмів.

У ПАРЄ показали проєкт The Red Dress, присвячений дотриманню прав людини: до соціально-мистецької ініціативи долучилися українки
Проєкт The Red Dress є платформою для жінок з усього світу, які можуть поділитися своїми історіями за допомогою вишивки. Фото: The Red Dress /Facebook

Серед вишивальниць — біженки з України, Палестини та Сирії, жінки з Ірану, Іраку, Китаю, Нігерії та Намібії, які шукають притулку у Великій Британії, жінки, які пережили війну в Косово, Боснії та Герцеговині, Руанді та Республіці Конго, бідні жінки з Південної Африки, Мексики та Єгипту, а також десятків інших країн.

На відкритті сесії виступила ініціаторка проєкту, яка серед іншого повідомила, що на вже готовій сукні найближчими днями з’явиться орнамент від імені всіх жінок в Асамблеї. Його створять дві біженки з України — чотирирічна Адель Боряк, яка розробила образ «Зіркової сім’ї», що уособлює 12 зірочок з європейського прапора, та майстриня-вишивальниця Марія Залізняк, яка і додасть вишивку на сукню. Зірки, які вишиють на сукні, будуть різного розміру, що уособлює «все розмаїття наших країн та їхніх народів».

Українки Адель Боряк та Марія Залізняк беруть участь у проєкті The Red Dress
До проєкту долучилися українки Адель Боряк та Марія Залізняк. Фото: The Red Dress /Facebook

На сукні вже є декілька українських орнаментів: жовтий соняшник із блакитною пелюсткою, вишиті бісером китиця калини та прапор України, які створили переселенки, що нині живуть у Польщі. До того ж на ліфі сукні вишите блакитно-жовте серце.

Червона сукня виставлялася в різних галереях і музеях у всьому світі, включаючи Галерею сучасного мистецтва в Парижі, міжнародну виставка мистецтва Art Dubai, Музей народного мистецтва і поп-арту в Мехіко, Національну бібліотеку Косова, Національний набережний музей в Уельсі, Музей моди та текстилю в Лондоні тощо.

Фото: Facebook The Red Dress