//

Медики «первинки» зможуть надавати психологічну допомогу — в Україні запускають безоплатний онлайн-курс із ведення поширених психічних розладів

Почати

В Україні запускають безоплатний онлайн-курс із ведення поширених психічних розладів для спеціалістів первинної медичної допомоги — сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медичних сестер та братів, — щоб українці, які мають проблеми з психічним здоровʼям, могли отримати кваліфіковану допомогу.

Про це повідомила перша леді Олена Зеленська, яка є ініціаторкою створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

«Після проходження курсу спеціалісти первинної ланки не стануть психіатрами чи психотерапевтами, але у разі необхідності зможуть надавати допомогу при найбільш поширених психічних розладах, як то депресія або ж ПТСР. А головне — вміння діагностувати такі розлади допоможе їм вчасно перенаправляти пацієнтів до профільних спеціалістів. Це допоможе нам створити власну українську модель послуги з психосоціальної підтримки, коли громадяни матимуть доступ до психологічної допомоги на ранньому етапі», — наголосила Олена Зеленська.

Онлайн-курс розроблений фахівцями Міністерства охорони здоров’я за експертної підтримки ВООЗ і базується на навчальних матеріалах mhGAP (Mental Health Gap Action Programme — стандартизована глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я; медпрацівників загальної практики навчають діагностувати та вести поширені психічні розлади, такі як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, тощо).

Під час проходження курсу лікарі та медичні сестри/брати закладів первинної медичної допомоги (ПМД) зможуть дізнатися про:

  • поняття та види психічних розладів,
  • як пов’язані фізичні та психічні розлади,
  • як оптимально поєднувати послуги у галузі психічного здоров’я,
  • як побудувати ефективну комунікацію з пацієнтом
  • законодавче регулювання надання медичної допомоги пацієнтам з психічними, неврологічними розладами та розладами, пов’язаними з вживанням психоактивних речовин (ПНПР-розладам), на первинному рівні,
  • виявлення та ведення ПНПР-розладів за протоколами mhGAP.

«Фахівці первинної ланки — спеціалісти першого контакту. Саме вони є першими, хто зустрічає людину зі скаргами та можуть оцінити її стан, надати ранню чи радше невідкладну психологічну підтримку. А у разі необхідності передати людину з розладами ментального здоров’я до відповідного “вузького” спеціаліста — психолога, психотерапевта чи психіатра. Нині ми створюємо власну українську модель послуги з психосоціальної підтримки, яка стане ефективною в умовах нової воєнної та післявоєнної реальності. Ми разом долаємо стигми і бар’єри, щоби люди зверталися до фахівців по допомогу, бо це нормально і це допомагає плекати стресостійкість і зберегти здоров’я», — говорить заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак.

Водночас медичні працівники ПМГ можуть пройти очний тренінг від ВООЗ та партнерів, щоб отримати поглиблені знання за програмою mhGAP та відпрацювати навички ведення психічних розладів. Для цього потрібно заповнити онлайн-форму за посиланням.

Онлайн-курс із ведення поширених психічних розладів був розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики — сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. У розробці курсу взяли участь фахівці Академії Сімейної Медицини України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України», ГО «Проліска» та Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Розробку курсу здійснено за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.

  • Від початку російського вторгнення безліч організацій в Україні та деякі незалежні фахівці надають психологічну допомогу через чати підтримки, телеграм-боти, телефонні лінії, індивідуальні консультації та групову терапію. DIVOCHE.MEDIA розпитало психологинь та психотерапевток, як працює перша психологічна допомога під час війни, а також про запити пацієнтів і пацієнток, труднощі та виклики в роботі.
  • Раніше DIVOCHE.MEDIA пояснювало, що таке панічна атака та які її симптоми, а також чим відрізняється панічна атака від тривоги чи серцевого нападу, які прості техніки можна виконати, щоби впоратися з нападом паніки, та що робити, якщо панічна атака сталася у дитини.

Фото: Karolina Grabowska: Pexels