Попри війну 55% жінок-підприємиць продовжують діяльність — дослідження

Почати
7 хв на читанння

У 2022 році через війну бізнес в Україні постав перед великою кількістю викликів та перешкод, проте жінки-підприємиці позитивно оцінюють стан українського бізнесу — 55% продовжують діяльність, попри погіршення ситуації в підприємництві, а 16% ще й відчувають позитивні перспективи.

Про це йдеться у дослідженні «Портрет українських жінок-підприємиць», проведеному громадською організацією «Український центр сприяння інвестиціям та торгівлі» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Майже всі респондентки (95%) відчули вплив війни на своїй підприємницькій діяльності. Прямих збитків зазнали 19% опитаних, а непрямих — 78%. Переважна більшість збитків від війни — від 100 тисяч гривень до 5 мільйонів гривень. До того ж підприємиці зіткнулись із потрійною загрозою: вразливість малого бізнесу, вплив на відкриття бізнесів у галузі важкої промисловості (переважна більшість із них — на тимчасово окупованих територіях) та додатковий тягар турботи про сім’ю на додаток до волонтерських ініціатив.

У 2021 та 2022 роках серед основних видів діяльності жінок-підприємиць переважає сфера послуг (34% та 44% відповідно), що пов’язано з меншими затратами на відкриття власної справи — зокрема, на закупівлю обладнання та оплату праці співробітників. Вдвічі (з 5% до 10%) зросла зацікавленість до сфери освіти, що, ймовірно, спричинено актуальністю дистанційного навчання та додатковими запитами на вивчення іноземних мов (через релокацію за кордон).

Водночас частка бізнесів у сфері торгівлі в 2022 році зменшилася (21% проти 34% минулого року), що частково пов’язують із необхідністю встановлення реєстраторів розрахункових операцій. Також жінки-підприємиці, що працюють у галузі торгівлі, говорять про меншу успішність жіночого бізнесу, оскільки мають запит на більшу фінансову підтримку та нестачу часу «на себе», через складнощі в дотриманні балансу «бізнес-родина».

Загалом однією з ключових причин відкриття бізнесу жінки називають неможливість знайти роботу після того, як з’являються діти. Також підприємиці прагнуть поєднувати кар’єру, сім’ю та відпочинок (15% проти 9% у 2021 році). Вони відкривають мікробізнеси, що орієнтовані на місцеві ринки та не потребують значних затрат часу і найму робочої сили (онлайн-торгівля через соціальні мережі, крафт, в’язання, вишивка, домашня кулінарія тощо).

У 2022 році, як і в минулорічному дослідженні, найвищий рівень участі у підприємництві серед жінок спостерігається у віці 30–40 років (54% проти 48% у 2021-му), проте зменшилась кількість власниць бізнесу віком від 40 років (23% та 31% відповідно). Причинами дослідники називають те, що більшість підприємиць цієї вікової категорії працювали у постраждалих внаслідок війни регіонах України, а також виїзд великої кількості жінок за кордон.

Лише 10% жінок-підприємиць здійснюють свою діяльність на всій території України — переважна більшість працюють винятково у своєму регіоні. Водночас зросла кількість жінок, які займаються експортом (з 7% минулого року до 16%): ЄС, США, Канада — 12%, Близький Схід — 10%, Африка — 5%. Кожна третя жінка-підприємиця розглядає для себе можливість експорту в майбутньому.

Дослідники встановили, що у 2022 році більша кількість жінок почала стежити за трендами в галузі, під впливом зовнішніх факторів та нових викликів у власниць бізнесу виникла потреба в отриманні нових знань та навичок, розвитку нетворкінгу для масштабування діяльності, обміні досвідом та особистісному розвитку — 60% респонденток відвідують бізнес-події (семінари / лекції, воркшопи, вебінари, конференції / форуми, виставки, бізнес-школи).

Основними недоліками жіночого підприємництва власниці бізнесу як у 2021-му, так і у 2022 роках визначають упереджене ставлення оточення (18% та 17% відповідно), складність масштабування (9% та 10%) та розвитку власної справи (по 6%). Не можуть прогнозувати перспективи розвитку або не бачать їх взагалі 19% жінок-підприємиць.

Дев’ять із десяти власниць бізнесу в Україні стверджують, що для розвитку жіночого підприємництва в країні є всі можливості, 6% підприємиць вважають державу та організації перспективними союзниками, що підтримують (минулого року було лише 2%).

Жінки-підприємиці запевняють, що розпочинати діяльність в Україні стає легше з кожним роком. Зокрема, понад 50% опитаних жінок стверджують, що вони відкрили та зареєстрували підприємства в онлайн-форматі через платформу «Дія».

Попри обнадійливі цифри перспектив жіночого бізнесу, підприємиці, як і раніше, стикаються зі значними перешкодами на шляху відкриття та зростання бізнесу, особливо в умовах невизначеності, війни та гендерних упереджень — 54%. Зокрема, у 2022 році українські жінки стикалися з такими стереотипами: «бізнес — не жіноча справа» (28%), «жінки — слабка стать» (22%), «це щось несерйозне та короткострокове» (17%), «молода жінка нічого не розуміє» (13%) та «ця сфера не для жінки», «місце жінки на кухні / має сидіти вдома» — по 9%.

На підприємствах також спостерігається негативне співвідношення: що більше підприємство, то менша частка жінок-співробітниць. Так, якщо у компанії працюють до 50 працівників, жінки становитимуть 50%; якщо у компанії 50–250 співробітників, 42% — жінки, а на підприємстві, де працюють понад 250 людей, частка жінок становитиме лише 5%.

«Акселератори та інші організації, які підтримують підприємництво повинні зосереджуватись на гендерно збалансованому списку претендентів на фінансування і для цього активно залучати перспективних жінок-підприємиць. Крім того, акселератори повинні переконатися, що в них є достатня кількість жінок, які є експертами в різних галузях і можуть бути прикладом для наслідування та наставниками», — заявили автори дослідження.

Фото: Anete Lusina: Pexels