/

Переповнені камери, відсутність білизни, брак їжі та води. Українки розповіли про умови утримання росіянами у полоні

Почати
/
3 хв на читанння

Російські військові жорстоко поводяться з українськими жінками-військовополоненими та вдаються до катувань і погроз сексуальним насильством.

Про це йдеться у заяві Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) за результатами опитування, проведеного Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні.

Наразі спостерігачами опитали 20 жінок, яких утримували російські військові.

Декілька жінок, які перебували в слідчих ізоляторах в окупованому Донецьку та росії, розповіли, що на допитах їх били, катували струмом і погрожували сексуальним насильством. Деяких жінок-військовополонених змушували роздягатися і перебігати голими з однієї кімнати в іншу, щоб прийняти душ або під час «процедури прийому», в присутності охоронців-чоловіків. Також у цих ізоляторах жінок часто змушували нахилятися майже додолу, коли вони ходили коридорами, а охоронці в цей час били їх кийками.

У колонії біля Оленівки щодо жінок не вчиняли фізичне насильство, проте звільнені з полону розповідають про психологічний тиск — вони чули крики чоловіків-військовополонених, яких катували або піддавали жорстокому поводженню в сусідніх камерах. Такі катування тривали годинами в будь-який час доби.

«Я досі не витримую звуку клейкої стрічки. Охоронці використовували її, щоб знерухомити своїх жертв і почати їх катувати», — розповіла одна зі звільнених жінок.

Військовополонені також страждали від умов утримання — у шестимісній камері могли перебувати до 30 жінок, а прогулянки за межами камер дозволялись в рідкісних випадках. Їм бракувало постільної білизни, предметів гігієни, їжі та води, до того ж харчування було поганої якості, через що жінки мали проблеми з травленням та занадто швидко втрачали вагу.

  • Раніше журналістка Анжела Слободян розповіла, як місяць перебувала у полоні російських військових у Херсоні. За її словами, росіяни перетворили ізолятор тимчасового тримання на катівню.
  • В Україні вже дев’ятий місяць триває повномасштабна війна, яку розв’язала рф. Російські військові вдаються до катувань та сексуального насильства відносно українських жінок і чоловіків, дітей і людей похилого віку. За фактами знущань і зґвалтувань жінок та дівчат у низці областей вже відкриті кримінальні справи, які активно висвітлюють у медіа.
  • Українські експертки з гендерних питань — юристка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, головна редакторка DIVOCHE.MEDIA Оксана Павленко та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська — склали порадник для медіа, як писати про сексуальне насильство під час війни.
  • Згодом міжнародна правозахисна організація Human Rights First, що займається захистом прав біженців, переклала рекомендації англійською мовою.

Фото: АрміяInform