Курс на жіноче лідерство. Рада ЄС опублікувала висновки щодо гендерної нерівності та дискримінації у світі

Почати
5 хв на читанння

Рада Євросоюзу затвердила висновки «Про жінок, мир та безпеку», якими висловила занепокоєність через ситуацію з гендерною рівністю та дотриманням прав людини у світі, а також наголосила на появі нових проблем, які потрібно розв’язувати.

Відповідне рішення ухвалили міністри закордонних справ країн Європейського Союзу під час засідання Ради ЄС 14 листопада, запропонувавши державам-членам ЄС залучати очолювані жінками та орієнтовані на жінок організації громадянського суспільства до політичних дискусій та проєктів, щоб відповідати на складні геополітичні виклики.

«Істотне збільшення лідерства та участі жінок у всіх аспектах миру та безпеки є необхідними не лише заради прав людини та гендерної рівності, інклюзивного управління та соціальної згуртованості, але й для стабільного вирішення конфліктів і криз», — наголошується у заяві.

Водночас у Раді ЄС наголосили, що стурбовані неспівмірним впливом збройних конфліктів на жінок і дівчаток у всьому світі, а також поширеністю сексуального та гендерного насильства, включаючи сексуальне насильство, пов’язане з конфліктами, в офлайні та онлайні.

Зокрема, у Раді ЄС серйозно занепокоєні тим, як війна росії проти України впливає на всіх жінок і дівчаток. До того ж велику тривогу в міністрів викликає зростання кількості доказів сексуального і гендерного насильства, зокрема як тактика ведення війни з боку російських військових.

У зв’язку з цим, Незалежна міжнародна комісія з розслідування подій в Україні визнала, що росіяни вчиняли військові злочини в Україні.

«Рада наголошує на необхідності забезпечення повної відповідальності за злочини на сексуальному та гендерному ґрунті. Надзвичайно важливо гарантувати гендерно-чутливий, орієнтований на тих, хто вижив, та чутливий до травм підхід у всіх зусиллях з реагування на агресивну війну росії проти України, а саме у гуманітарному та кризовому реагуванні довгострокових зусиллях щодо миру, безпеки та відновлення», — йдеться у заяві.

Також на засіданні не оминули увагою ситуацію в Ірані, де майже два місяці тривають масові протести через смерть 22-річної Махси Аміні після арешту поліцією, які силовики намагаються придушити силою. У Євросоюзі закликали іранську владу дотримуватиметься принципів, закріплених у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права, учасником якого є Іран, зокрема, права на недискримінацію та рівності прав чоловіків і жінок.

Крім того, Рада закликала владу Ірану звільнити всіх мирних протестувальників, забезпечити належну судову процедуру для всіх затриманих і надати ясність щодо кількості смертей і арештів.

Ще однією підставою для серйозного занепокоєння Євросоюзу є погіршення становища жінок і дівчаток в Афганістані. Міністри засудили систематичне порушення талібами прав людини й основних свобод жінок і дівчаток та закликали Високого представника, Комісію та держави-члени докласти цілеспрямованих та суттєвих зусиль для врегулювання ситуації та забезпечення участі афганських жінок у політичних питаннях, що стосуються Афганістану.

Рада ЄС засудила посилення репресій, насильства, погроз та нападів на жінок і дівчаток як в офлайні, так і в онлайні, зокрема, спрямованих проти правозахисниць, журналісток, жінок-миротворців, активісток, а також жіночих організацій та профспілок, що змушує жінок переселятися і мігрувати.

У висновках вказується, що ЄС буде застосовувати скоординований підхід для зниження ризиків і запобігання всім формам сексуального та гендерного насильства, а також забезпечить, щоб заходи у відповідь були орієнтовані на жертв і постраждалих та були чутливими до травм, зокрема йдеться про доступ до послуг з охорони сексуального та репродуктивного здоров’я, а також про ментальну та психологічну підтримку.

 

  • В Україні вже дев’ятий місяць триває повномасштабна війна, яку розв’язала рф. Російські військові вдаються до катувань та сексуального насильства відносно українських жінок і чоловіків, дітей і людей похилого віку. За фактами знущань і зґвалтувань жінок та дівчат у низці областей вже відкриті кримінальні справи, які активно висвітлюють у медіа.
  • Українські експертки з гендерних питань — юристка, письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко, головна редакторка DIVOCHE.MEDIA Оксана Павленко та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська — склали порадник для медіа, як писати про сексуальне насильство під час війни.
  • Згодом міжнародна правозахисна організація Human Rights First, що займається захистом прав біженців, переклала рекомендації англійською мовою.

Фото: David Peinado: Pexels