Видавництво «Основи» спільно з дослідницею з культурології та медіаторкою Олесею Геращенко (Шамбур) випустили книгу «(Не)свідоме мистецтво. Художні рефлексії. Україна після 2013».
Ця книга — спроба осмислити через творчість українських митців події, що сталися в Україні після 2013 року. Всередині видання більше 50 інтерв’ю з художниками, мистецтвознавцями та кураторами, які рефлексують на сучасність, соціальну функцію мистецтва та його потенціал до консолідації суспільства, а також визначають місце українського мистецтва у світі – яким воно є натепер, і яким може бути.
До видання увійшли інтерв’ю з художниками та художницями серед яких Павло Маков, Жанна Кадирова, Анна Звягінцева, Олександр Ройтбурд, Давид Чичкан, Анатолій Криволап, Євгенія Бєлорусець, Матвій Вайсберг, Влада Ралко, Роман Мінін, а також з кураторами Олександром Соловйовим, Лізаветою Герман, Павлом Гудімовим, Мариною Щербенко та іншими.
Авторка видання — Олеся Геращенко (Шамбур) — медіаторка та дослідниця з культурології. У березні 2014 року Олеся заснувала громадську організацію «Український Центр Злагоди» — платформу для розбудови порозуміння між громадами України і підвищення компетентності людей з конфліктної трансформації.
Герої книги обговорюють поляризованість українського суспільства внаслідок низки конфліктів, революцій та війни, і пропонують своє бачення значення цих подій. Герої видання також обговорюють, чи може мистецтво допомогти суспільству пропрацьовувати травми, які ці конфлікти спричиняють. водночас, ця непересічна книга розповідає про сприйняття сучасного мистецтва в Україні, його потенціал до спонукання соціальних змін та інші актуальні для нашого суспільства теми, які потребують уваги, рефлексії та, найголовніше, діалогу.