«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

від | 27.04.2022 | Фемкульт, Війна в Україні

Час читання: ( Кількість слів: )

В амстердамському камерному театрі De Toneelmakerij відбулася прем’єра вистави Witnessing U, яка є колаборацією запорізького муніципального театру-лабораторії VIE та De Toneelmakerij.

Над створенням вистави працювали українські режисерки Яша Гудзенко та Богдана Орлеанова, актриса театру-лабораторії VIE Олеся Андрушевська, які у березні евакуювалися до Нідерландів.

Проект Witnessing U є компіляцією документальних текстів і драматургічних історій, які були зібрані й адаптовані українською драматургинею Ніною Захоженко. У спектаклі використані свідчення маріупольців, які пережили бомбардування міста, солдатів ЗСУ, підлітків, жертв сексуального насильства з боку російських військових.

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

драматургиня Ніна Захоженко

«На 2022 рік у мене було заплановано багато роботи. Навесні мала бути прем’єра за моїм текстом у Новому театрі на Печерську. Були заявки УКФ (Український культурний фонд), замовлення на п’єси і вже готові переклади, які от-от мали побачити сцену. Зараз усі ці проєкти заморожені на багато років, якщо не назавжди.

24 лютого чоловік розбудив мене о 5-й ранку. Дико вила сирена. Дмитро сказав, що почалася війна. Я зі сну не все розуміла: де, як. Він сказав, що скрізь. Я боялася подивитись на вулицю і побачити танки на вулицях Львова. Потім ще кілька днів забувала уві сні і, прокидаючись, знову переживала розуміння, що це правда. Війна вже йде, і ми — в ній.

Евакуюватися я зовсім не хотіла. Наполягали рідні. Казали, що я маю «рятувати дітей», що в цьому мій материнський обов’язок. Потім почала помічати таку тенденцію: усі їдуть неохоче, але завзято вмовляють інших. Кожного дня для мене знаходили якісь варіанти евакуації, через тиждень я здалась і поїхала у Кишинів до родичів. Чи це справді потрібно було? Хтозна, як могла розвиватися ситуація.

У перші дні війни я нічого не писала. Мені здавалося, що насильство, яке відбувається зараз у моїй країні, не може вмістити жоден художній твір і жодна сцена. Але завдяки роботі над цією виставою згадала, що я — драматургиня і мушу у словах і сценах оповідати історії, які бачу поруч із собою. Я почала виокремлювати різні обличчя війни. Помічати вчинки і вибори, які роблять наші люди у цій новій реальності. І тоді до мене звернулась Яша Гудзенко, з якою ми колись вже працювали разом. Спитала, чи я маю свіжі тексти. Якісь вже були, інші написала спеціально для цієї постановки», — розповідає драматургиня Ніна Захоженко.

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

Вистава створювалася дуже швидко — лише за 14 днів. За цей час був зібраний документальний матеріал, текст перекладений на англійську мову. Виконавиці мали лише три репетиційні дні — у мирні часи на постановку відводиться щонайменше два-три місяці. Костюми і реквізит підбиралися з того, що було у театрі.

Долучилася до проєкту і віцепрезидентка Європейської театральної конвенції (ETC) Паулін Гірлінгс. Саме вона запросила режисерок до співпраці з камерним амстердамським театром De Toneelmakerij.

«Ми створювали виставу Witnessing U у стислі строки, і я вражена тим, що вдалося зробити українським колегам у цих умовах. Спостерігаючи день у день на каналах новин за російським вторгненням в Україну, я почуваюся вкрай безсилою. У скромному сенсі я щаслива, що можу допомогти як на особистому, так і професійному рівні. Створення вистави разом із нідерландськими й українськими театральними діячами дає мені надію у ці чорні часи», — говорить Паулін Гірлінг.

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

Композиційно спектакль складається з окремих епізодів, які пов’язані наскрізною лінією — війною. Текст звучить англійською та українською.

«Чесно кажучи, я до кінця не вірила, що почнеться війна. Я була в Києві і в перші дні до всього ставилася легковажно, до кінця не усвідомлювала небезпеку. Спускатися в бомбосховище почала, лише коли побачила вибухи на КПІ (Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, — прим.ред.). Рішення про евакуацію ухвалила після тривалих умовлянь. Шведські колеги проявили ініціативу і знайшли мені проєкт, тож, маючи конкретну пропозицію, я наважилася поїхати з України, оскільки розуміла, що ані роботи, ані грошей найближчим часом не буде, — розповідає режисерка Яша Гудзенко. — Разом із сестрою та 5-річним племінником діставалися Амстердаму із пригодами: ми загубили валізи і документи у Відні. Але вже під час поїздки я розуміла, що маю робити у Нідерландах виставу. На зустрічі із Паулін Гірлінгс проявила нечувану зухвалість і запропонувала випустити спектакль за 14 днів. У мене вже був досвід роботи у Європі, тож вона погодилась.

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

режисерка Яша Гудзенко

Перший тиждень ми витратили на пошук матеріалу. Перекладача у нас не було, тож ми взялися робити переклад самостійно. Мені допомагали друзі-митці з Данії та Паулін. На першій читці ми сім годин вносили правки. Театр De Toneelmakerij хотів, щоб це була проста і схематична історія, але я виборола право робити мізансцени, використовувати певні художні прийоми.

Ця вистава — оголений нерв, вона не може залишити байдужим нікого. Показово, що після прем’єри до мене підходили розчулені чоловіки, казали, що їх вразили озвучені історії. Для мене було відкриттям, що люди з іншою ментальністю настільки чутливі до нашого болю».

Реакція європейців на виставу про війну в Україні

Квитки на Witnessing U були розпродані за кілька днів. Захід відвідало близько 100 нідерландців, у залі не було вільних місць. Після вистави європейці були схвильовані й не стримували сліз.

Наступного дня у місцевому виданні Theatrkrant вийшла рецензія. Ось уривок із неї: «Почуття переповнюють, коли жінки все частіше зображують голосами звук сирени повітряної тривоги. Якщо спочатку це ще імітація тривоги, то поступово цей поліфонічний звук набуває іншого ефекту. Вони співають разом, концентруючи силу, приносячи зцілення».

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

Кошти, отримані від продажу квитків, а це близько 1500 євро, будуть переказані у фонд, організований головною режисеркою театру «Особистість» Марією Магою. Зараз вона волонтерка в одній із військових частин.

«Коли я з двома синами евакуювалася до Амстердаму, то одразу вирішила, що маю приносити користь. Спочатку сортувала одяг у гуманітарному хабі, потім мила посуд у готелі, де ми зупинилися. За деякий час до Нідерландів приїхала Яша Гудзенко, і ми почали працювати над виставою Witnessing U.

Найскладнішим було збирати документальний матеріал. Ми цілими днями читали стрічку Facebook і новини, шукаючи історії. В якийсь момент здавалося, що у мене починається панічна атака, бо подробиці звірств, вчинених росіянами, неможливо вкласти у свою свідомість.

Але остаточно розбила мені серце історія жінки з Київщини, яку зґвалтували військові. Вони застрелили її чоловіка, а маленького сина змусили зачинити у підсобному приміщенні, щоб не заважав їм знущатися. Я хотіла, щоб цей монолог почули європейці, і відчувала величезну відповідальність. Врешті-решт прийшло усвідомлення, що мій фронт — мистецтво, я мушу говорити про війну мовою театру і я буду кричати, що війну потрібно зупинити! У цьому епізоді вистави я зриваюся на нестримний плач. Не можу інакше», — говорить актриса Олеся Андрушевська.

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

актриса Олеся Андрушевська

Одним показом життя вистави Witnessing U не обмежується. Українські мисткині вже планують гастролі в інших країнах Європейського Союзу, а після перемоги спектакль увійде до репертуару театру-лабораторії VIE.

«Ця вистава — оголений нерв». Українські мисткині в Амстердамі

«Я вже повернулась додому і дуже сподіваюсь, що скоро більшість із нас матиме таку можливість. Попри трагічні обставини, те, що український театр і культура мали змогу вихлюпнутись в Європі, — великий поступ і цінний досвід. Однак інша дуже важлива робота чекає на всіх нас тут, в Україні», — додає Ніна Захоженко.

Фото: Sanne Peper, Ivanna Leonova, особисті архіви Ніни Захоженко, Яші Гудзенко, Олесі Андрушевської.

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Біженці у власному домі

Біженці у власному домі

«Виїзд із Бахмуту моїм батькам давався найважче… Мені особисто було легше ухвалити рішення про евакуацію, тому що я передусім розуміла загрози для дитини і для себе через мою проукраїнську позицію та журналістську...

Мемуари легендарної співачки та акторки Барбри Стрейзанд вийдуть друком восени

Мемуари легендарної співачки та акторки Барбри Стрейзанд вийдуть друком восени

Одна з найвідоміших співачок та акторок сучасності Барбра Стрейзанд завершила роботу над своїми мемуарами «Мене звати Барбра». Про це вона повідомила на своїй сторінці у Twitter, зауваживши, що її довгоочікувані мемуари...

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Відбулася онлайн-прем’єра другого сезону документальних відео проєкту «НАУКОВИЦІ» — про українських жінок у науці, які...