«У ванні з восьминогом». Як досвід післяпологової депресії став книжкою 

від | 17.09.2021 | Фемкульт, Читати

Час читання: ( Кількість слів: )

Письменниця та журналістка Анна Кіко  пережила післяпологову депресію та опісля написала про це книжку «У ванні з восьминогом». Анна розповідає, що зверталася з рукописом до різних видавництв, проте зрештою обрала шлях самвидаву та зараз відкрила краудфандинг на «Спільнокошті»

Ідея написання

У 33 роки я вперше стала матір’ю. Коли народилася моя донька, відчувала себе суперпідготовленим «бійцем»: пройшла курси для майбутніх батьків, прочитала купу літератури з виховання дітей, спілкувалася з жінками, які мали досвід материнства. Проте щось пішло не так. Фізично я була здорова, а всередині відчувала, ніби помираю. Я не могла підвестися з ліжка, у мене не було сил на те, щоб почистити зуби або прийняти душ. Я майже не виходила на вулицю і не спілкувалася з друзями. Рідні пояснювали мою поведінку «гормональними змінами» і «бейбі блюзом» (так часом називають пригнічений настрій жінки в перші два тижні після пологів). Проте річ була не в тім.   

П’ять місяців я провела у пригніченому стані. Одного разу прокинулася і почала планувати власне самогубство. Я думала про це так само, як ми з вами плануємо похід за продуктами в магазин. Ці думки здавалися мені логічним виходом із нескінченного кола мого внутрішнього пекла, в якому я ненавиділа саму себе і свою дитину. Проте якась здорова частина моєї психіки почала бити на сполох: хотіти померти – це ненормально!

Пам’ятаю, як віддала доньку чоловіку, а сама закрилася з ноутбуком у туалеті. Мені було так важко сконцентруватися, що я хвилин десять сиділа перед пустим монітором. Потім ввела у пошуку: «Я нещодавно народила, я хочу померти». Одразу натрапила на блог матусь, які хворіють на післяпологову депресію. Це словосполучення я чула один раз на курсах підготовки майбутніх батьків. Там було щось на кшталт: «У деяких жінок буває післяпологова депресія, але у вас її не буде». Після того, як я пройшла Единбурзький тест на депресію, який є у вільному доступі, і набрала максимальну кількість балів, то зрозуміла, що стала однією з «деяких жінок». Того ж дня чоловік повіз мене до психолога. 

На жаль, мій перший досвід спілкування зі спеціалістом виявився невдалим. Психотерапевтка вислухала історію моїх страждань, а потім почала говорити, мовляв, моя проблема в тому, що я не вмію цінувати те, що маю. У мене здорова дитина, чоловік, який кохає, підтримка батьків і друзів. За її словами, я просто «з жиру бісилася». Я вийшла від тієї горе-терапевтки ще в гіршому стані, ніж до того. 

Ще місяць провела у ліжку, обдумуючи фрази: «Я жахлива мати», «Моїй дитині краще без мене», «Я маю померти». Коли ці думки стали нестерпними, я зробила другу спробу: наважилася поїхати до психіатричної лікарні ім. І. П. Павлова. Поки наша з чоловіком старенька машина дерлася схилами, я думала, що ось зараз на мене надягнуть гамівну сорочку і зачинять у маленькій кімнаті з товстими стінами. Власне, я була вже не проти, хоча мені було соромно визнавати себе «божевільною». Звісно, я не розповіла про це друзям. Проте все виявилося не так страшно. Зі мною поспілкувався невролог, я пройшла купу тестів та вийшла з діагнозом: «клінічна депресія». Мені призначили антидепресанти та психотерапію.

Тоді мені стало легше. Я зрозуміла, що погані думки – це не я. Це симптоми хвороби, яку можна і треба вилікувати.  

«У ванні з восьминогом». Як досвід післяпологової депресії став книжкою 

Шлях до публікації

Під час лікування я почала вести щоденники, в яких записувала свої симптоми і думки. Спочатку я могла писати по хвилині на день, потім – годину.  

Я почала спілкуватися з жінками, які переживали схожий досвід, та отримала колосальну підтримку. Жодних порад, звинувачень чи образ. Лише розуміння і співчуття. 

Коли я одужала, то зрозуміла, що хочу написати про цей досвід книжку. Робота над нею зайняла у мене рік. Думаю, книжка великою мірою допомогла мене одужати. Я не лише вивчала симптоми своєї хвороби, я змогла поглянути на неї збоку. Найголовніше, я зрозуміла, що не маю залишатися у стані депресії, що це така ж хвороба, як, наприклад, рак, який необхідно лікувати.

Книжку на складну тему в Україні не так просто видати. Я зверталася до деяких українських видавництв, проте після слів «післяпологова депресія» мені казали, що тема занадто вузька. Я не знайшла жодної книжки на цю тематику в Україні, проте побачила десятки романів про післяпологову депресію в Європі та США. Власне, на Амазоні є ціла серія книжок, написаних жінками про схожий досвід. 

Другою проблемою стала мова, якою написаний роман. Я писала його для аудиторії 18+, тому не стидалася говорити про акушерське насильство, суїцидальні думки та аутоагресію. Власне, у романі є такі слова, як «сперма», «секс», «пуповина», і це може відлякувати потенційних видавців. Проте мені хотілося зробити роман сучасним і живим, саме тому моя героїня думає і говорить, як сучасна українська жінка, а не як панянка з XVIII сторіччя.

Я думаю, якщо ми й надалі будемо уникати складних тем у літературі, ситуація не зміниться, тому вирішила видавати книжку самостійно. Це мій другий роман. Перший я надрукувала у відомому українському видавництві, тому чудово розумію, якими є етапи створення якісного продукту. Кошти на видавництво я збираю через платформу «Спільнокошт». Перед початком кампанії ми ретельно пропрацьовували бюджет, за який матиму звітувати. Я буду вдячна всім, хто долучиться до проєкту і допоможе першій в Україні книжці про післяпологову депресію з’явитися на світ. 

Про книжку

Роман «У ванні з восьминогом» написаний у жанрі «автофікшн». Це означає, що в основі роману лежить моя історія, проте є багато вигаданого. Я навмисне обрала саме цей жанр і додала другу сюжетну лінію, в якій героїня подорожує Африкою, закохується у пілота, плаває у Нилі та їсть смажене крокодиляче м’ясо. Це зробило роман легким і цікавим, попри важку і важливу основну тему. 

З уривком із книжки можна ознайомитися на сайті авторки

 

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Мемуари легендарної співачки та акторки Барбри Стрейзанд вийдуть друком восени

Мемуари легендарної співачки та акторки Барбри Стрейзанд вийдуть друком восени

Одна з найвідоміших співачок та акторок сучасності Барбра Стрейзанд завершила роботу над своїми мемуарами «Мене звати Барбра». Про це вона повідомила на своїй сторінці у Twitter, зауваживши, що її довгоочікувані мемуари...

Вийшов тизер екранізації роману Чарльза Діккенса «Великі сподівання» з Олівією Колман

Вийшов тизер екранізації роману Чарльза Діккенса «Великі сподівання» з Олівією Колман

Телекомпанія BBC показала перший тизер-трейлер майбутньої екранізації роману Чарльза Діккенса «Великі сподівання» із Олівією Колман у головній ролі. Виробництвом серіалу за романом англійського письменника BBC займається...

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Вийшли документальні відео про українських науковиць, які працюють під час війни: від досліджень Чорнобиля до відновлення ґрунтів після боїв

Відбулася онлайн-прем’єра другого сезону документальних відео проєкту «НАУКОВИЦІ» — про українських жінок у науці, які...