Як дівчині подорожувати безпечно: чекліст

від | 25.08.2021 | Статті, Подорожі

Час читання: ( Кількість слів: )

У минулому, та й у сучасному світі є культури, які не заохочують самостійні жіночі мандри. Подеколи й в Україні мандрівниць питають: «А тобі не страшно?» та «А чоловік/хлопець/батьки відпускають?»

Мандрівниця та тревел-блогерка Ірина Лісова подорожує самостійно понад десять років, і левова частка цих поїздок — соло-подорожі. Вона ночувала у наметах і монастирях, жила у паломницькій келії у каплиці біля Ейфелевої вежі. Втілювала соло-мандрівки тривалістю в місяць. Об’їздила шматочок світу від Ірану до Ісландії. Має величезну кількість прекрасних історій, що сталися з нею в мандрах, і лише купку негативних: «Можливо, мені просто пощастило статистично. А можливо, я завдячую своїй гіперобережності».

Як дівчині подорожувати безпечно: чекліст

Блакитне місто Шефшауен у Марокко. Фото Євген Дяченко

Зачинений на пандемію світ потроху відкриває кордони, й мандрівники планують подорожі. Ірина ділиться порадами, як зробити свої подорожі максимально комфортними й уникнути факапів. Далі — пряма мова.

Коли жінки обговорюють безпеку в подорожах, найчастіше йдеться про ризик домагань. Але комфорт і безпека в мандрівці — це ширша тема. Тут і здоров’я, і самопочуття, і безпека грошей і майна, і розуміння, як діяти в нестандартних ситуаціях, коли скасували рейс чи в хостелі не виявилося місця. У мене майже не бувало неприємних ситуацій у дорозі, але є кілька, якими хочу поділитися.

Актуальне запитання: Як щодо ковіду?

Тут користуймося здоровим глуздом. Я прибічниця вакцинації і вакцинувалася, щоб убезпечити себе під час подорожей. Дедалі більше країн відкриваються, далекі подорожі поволі повертаються в наше життя, і в очікуванні old normal пам’ятаймо про норми ковід-безпеки — дезінфекцію рук, маски — та уникаймо подорожей у регіони з активними спалахами.

Вірменія. Історія про п’яного американця на моєму дивані

Одного разу я подорожувала Вірменією і спланувала першу й останню ніч у Єревані, де мене прихистили дві приязні дівчини. Крім них у будинку квартирувала ще молода пара. Коли після тижневої відсутності я приїхала до них на останню ніч, то побачила, що в гостьовій кімнаті ця пара та п’яний незнайомець влаштували вечірку, і дихати було неможливо через цигарковий дим і випари алкоголю. Мої «хазяйки» вже спали. Я хвилин десять намагалася зорієнтуватися, бо була вже північ. Але зважила ідею ночувати у прокуреній кімнаті з неприємним іноземцем («Я спатиму на підлозі у спальнику!» — щедро белькотів він), швидко попрощалася і пішла до найближчого хостелу. Це були досмартфонні часи, і добре було знати його адресу. Надто гостинні дівчата «забули» мене попередити про іншого гостя, зазвичай на каучсерфінгу така поведінка — моветон.

Робота над помилками:

Завжди мати план Б. Буває різне: хостел може не мати вашого бронювання через технічну помилку або ваш хост на каучсерфінгу не виходитиме на зв’язок. Зазвичай я намагаюся мати адресу альтернативного житла та/або місцеві контакти. Просто про всяк випадок. І це був саме такий випадок.

Туреччина. Історія про недолугі домагання

Із приятелькою ми розробили гарний маршрут Егейським узбережжям. Я люблю зупинятися в місцевих за каучсерфінгом і того разу знайшла профіль видатного мандрівника з Ізміру. Чому видатного? Бо хлопець випустив книжку про свої подорожі і був активним тревел-спікером у різних медіа. На вигляд він був абсолютно безневинним. Аж раптом дзвіночок: «Ми заночуємо не в основній квартирі, а в новобудові, яку нещодавно купили. Там немає душу, але то нічого». Я мала насторожитися вже тоді, оскільки в профілі було описане інше житло. І ще ми з подругою припустилися стратегічної помилки: дорогою купили пляшку текіли. У квартирі в новобудові, яка була ще не заселена, із меблів був лише великий надувний матрац. «По-спартанськи», — подумали ми, але все ще не тривожилися. Аж тут між розмовами про мандри і текілою цей худесенький хлоп намагається одночасно облапати нас обох. Даємо знати, що ми не зацікавлені і трійничок йому не світить. Ночували ми всі поряд на тому ж матраці, чувак більше не чіплявся, але гидкий присмак лишився.

Як дівчині подорожувати безпечно: чекліст

Набережна портового турецького міста Мерсін. Фото Ірина Малішевська

Робота над помилками:

Не соромитися ставити запитання, якщо події розгортаються не за планом. Спитати, чому ми ночуємо не в описаній у профілі домівці. Скасувати ночівлю і вирушити до хостелу.

Не вживати алкоголь із незнайомцями у непублічних місцях.

Залишити негативний відгук на сайті каучсерфінгу (багато хто не залишає негативних відгуків через сором’язливість).

Болгарія. Історія про те, що треба зважувати, коли сідаєш в авто до незнайомців

Ми з подругою подорожували Болгарією в низький сезон і хотіли погуляти один день у горах. Довго йшли через село, від якого треба було кілька годин підніматися власне до гір, вздовж узбіччя лісу, де не було тротуару для пішоходів. Село було сонне, маршруток не було, вирішили автостопити. Єдина машина, яка зупинилася за довгий час, була позашляховиком із двома кремезними чоловіками. Ми насторожено сіли і почали small talk. Аж раптом авто на повній швидкості влетіло на бічну дорогу просто в ліс. Я питаю, куди ми їдемо, вони сміються у відповідь. За кілька хвилин ми виїхали з лісу до будівель. Це виявилася скорочена дорога до гірського села, а чуваки просто з нас покепкували, побачивши, як ми злякалися.

Робота над помилками:

Не ухвалювати рішення у стресовому стані. Ми були втомлені, тому сіли до автівки, яку зазвичай «забракували б».

Греція. Історія про те, що варто довіряти своїм відчуттям

Я знову подорожувала з подругою і мала мрію зупинитися в гостях у місцевої родини, відчути колорит. Ми знайшли таку десь у серці Пелопонесу, in the middle of nowhere. У їхньому профілі на каучсерфінгу було всього два відгуки, але профіль був добре заповнений, і з листування здавалося, що чоловік гарно володіє англійською. Коли ми приїхали, обстановка була підозрілою. Сам господар погано розмовляв англійською (це не проблема, коли є спільна хвиля — можна спілкуватися і через гугл-транслейт, і мовою жестів), його дружина геть не розмовляла і виглядала пригнічено. Чоловік почав вихвалятися, що вирощує канабіс, і наполягав, що ми теж маємо покурити. І випити також. Ми відмовлялися. Він наполягав. Спілкування геть не клеїлося, і вночі ми вирішили поїхати звідти вранці першим автобусом.

Робота над помилками:

Не силувати себе із ввічливості. Якщо спілкування некомфортне навіть через неявні причини, варто прислухатися до себе. Хорошою дівчинкою та «відмінницею» в усіх сенсах я вже була, настав час бути собою.

Подорожі до різних культур і різного формату навчили мене кількох правил. Якщо ви тільки розпочинаєте подорожувати, сподіваюся, вони будуть для вас корисними.

Як дівчині подорожувати безпечно: чекліст

На рибному ринку в Ессуейрі, Марокко. Фото Ірина Малішевська

Як отримати позитивний досвід у мандрівках

 • Поважайте місцеву культуру. Якщо я подорожую Іраном, то вдягаюся за місцевими традиціями — довгі штани, рукави нижче ліктів і сорочка, що прикриває дупу, хустка на голову. Це не питання преференцій чи феміністичної позиції, а місцевий закон. Як його обходити — дізнаєтеся теж у місцевих. Наприклад, під час трекінгу на околицях Тегерану я дізналася, що у горах жінки спокійно знімають хустки.
 • Вивчіть принаймні базові фрази місцевої мови. Це додасть вам плюсів у очах місцевих, а вам дасть змогу почуватися більш упевнено. А коли одного разу завдяки базовому small talk вас вважатимуть за місцеву, ваше серце зімліє від розчулення.
 • Продублюйте на папері адресу, де ви зупинилися, на випадок, якщо телефон зламається/сяде/загубиться. Зі мною таке ставалося не раз, і папірець із контактами виручав.
 • Майте копії документів (щонайменше закордонного паспорту) онлайн. Паперові теж будуть не зайвими, якщо загубите оригінал.
 • Якщо автостопите — робіть це у закритому та зручному одязі і при світлі дня.
 • Завантажте офлайн-мапи maps.me або organic maps app — із ними можна пересуватися і містами, і природними територіями.
 • Тримайте частину грошей готівкою, а частину покладіть на картки. Носіть готівку «ближче до тіла» — не обов’язково зашивати її в труси, бананка теж підійде.
 • Майте з собою особисті ліки, не всі можна купити за кордоном, ще й без рецепту.
 • Робіть туристичну страховку навіть для країн, які її не вимагають. Так спатимете спокійніше.
 • Літайте з ручним багажем, коли це можливо. В Ісландії наша похідна група втратила два дні в очікуванні загубленого авіаперевізником багажу.
 • Завжди читайте відгуки на сервіси, якими користуєтеся, чи то каучсерфінг, чи то блаблакар, чи готель на букінгу (і краще обирайте хостели та готелі с рейтингом понад «8»).
Як дівчині подорожувати безпечно: чекліст

Трекінг на околицях Тегерану. Фото Світлана Ославська

Про безпеку на каучсерфінг

Додам кілька слів про каучсерфінг. Сервіс гостинності CouchSurfing — це хороший друг мандрівників. Завдяки йому можна гостювати у людей з усього світу, приймати гостей у себе, практикувати іноземні мови. Якщо ви тільки починаєте ним користуватися, у пригоді стануть кілька порад:

 • Уважно читайте профілі та відгуки на користувачів, до яких плануєте завітати та яких плануєте прийняти в гості. Так, звучить нудно і схоже на пошук кандидата на роботу, але мене це правило майже не підводило (див. історії вище), і гості та господарі з каучсерфінгу ставали мені гарними друзями.
 • Якщо є вибір, то в соло-подорожах зупиняйтеся у жінок або у пари.
 • Перестрахуйтеся. Коли зупиняюся у каучсерферів сама, то повідомляю друзям контакт і адресу та домовляюся вийти на зв’язок у певний день. Усі мої хости (окрім хостів із історій вище) були тактовними приязними людьми незалежно від статі. Ми чудово проводили час, гуляючи містом, вирушаючи у спонтанні мандрівки та готуючи разом національні страви.
Як дівчині подорожувати безпечно: чекліст

Вечірка каучсерферів. Фото Ірина Малішевська

Чи працює каучсерфінг під час пандемії? Перевірено — так! У 2020-2021 я кілька разів зупинялася у користувачів цього сервісу. Одного разу мала свіжий негативний тест на ковід, іншого разу — свіжі антитіла після хвороби, тому зазначала це у листуванні. Загалом у каучсерфінгу ставлення до ковіду, як і скрізь, різниться. Хтось не зважає на карантинні обмеження, хтось дуже переймається і бачиться з друзями тільки в обмін на негативні експрес-тести або після вакцинації.

Корисними лайфхаками про каучсерфінг я також ділюся на своєму ютуб-каналі:

 

 

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Вагітність і пологи: Що має змінитися після війни

Вагітність і пологи: Що має змінитися після війни

За час повномасштабної війни майбутні матері та батьки навчилися долати нові виклики. Адже потрібно подбати про план «Б» на випадок пологів в екстрених умовах, наприклад поза медзакладом, і мати список контактів...

Що таке психологічне насильство та як йому протистояти

Що таке психологічне насильство та як йому протистояти

Коли ми говоримо про гендерно зумовлене або домашнє насильство, то найчастіше згадуємо про випадки фізичного чи сексуального насильства. Та зазвичай все починається з психологічного насильства, коли людина може словесно...

Жінка заслуговує на комфорт: Як війна відкрила очі на проблему з формою для військовослужбовиць і чи вдалося її вирішити 

Жінка заслуговує на комфорт: Як війна відкрила очі на проблему з формою для військовослужбовиць і чи вдалося її вирішити 

Сьогодні у Збройних силах України служить близько 40 тисяч жінок. Понад п’ять тисяч із них в умовах повномасштабної війни...