Сію, сію, сію, сію конопелечки: ДивоЛеся Go_A

від | Тра 28, 2021 | Слухати, Фемкульт

Час читання: ( Кількість слів: )

Образ Катерини Павленко з гурту Go_A на Євробаченні-2021 заслуговує нової ДивоЛесі в колекції DIVOCHE.MEDIA. Він змістовно пов’язується з внеском, який Леся Українка зробила для збирання та зберігання народних українських пісень.

«Зовсім малою, либонь, п’ятилітньою дитиною запам’ятала Леся деякі весняні танкові пісні, тут уміщені, і то був несвідомий початок її чинності», – писав її чоловік Климент Квітка, український музикознавець-фольклорист, з яким вони з Лесею навіть займалися першим українським звукозаписом, використовуючи новітню на той час аудіорозробку – фонограф.
От запис одного з варіантів веснянки «Ой нумо, нумо в зеленого Шума», який Квітка зробив зі слів Лесі:

Ой нумо, нумо в зеленого Шума!
Ой Шум ходить по діброві,
а Шумиха рибу ловить,
що вловила, то пропила,
сукні доньці не купила.
– Постій, дочко, до суботи,
справлю сукню ще й чоботи.
Червоную плахту, зелену запаску…
Люби мене, козаченьку,
коли твоя ласка!

 

«Сі пісні переймала Леся Українка найбільше від люду свого рідного і коханого волинського краю в дитячі літа і в ранній молодості. Деякі з них Леся знала від своєї матері. Олена Пчілка з любов’ю переносила в родинне життя кращі мелодії, які находила в народі. Частина мелодій була списана мною з голосу Лесі 1899 і 1900 року в Гадячому і в Києві, а частина – 1907 і 1908 року в Балаклаві і Ялті.
Деякі тексти записала Леся і її брат Михайло Косач коло 1890 року безпосередньо від волинських селянок і селян, але більшу часть Леся держала в пам’яті ввесь свій вік і продиктувала мені в кінці мая і початку червня 1913 року в Кутаїсі.
За складанням свого збірника застала її остання смертельна стадія її хвороби. Вона диктувала сі тексти ще кілька днів після того, як покинула від знесилення свою останню повість «Екбаль-ганем». Отож її життєва праця, почавши з народної пісні і відбігши потім дуже далеко, скінчилася народною піснею», – написав Квітка після смерті Лесі Українки.
До компанії з новую ДивоЛесею Go_A – фанарт самої Катерини Павленко від DIVOCHE.MEDIA.

>

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Ми залишаємося незалежним та чесним жіночим виданням вже 7 років. На відміну від багатьох жіночих сайтів ми прагнемо відверто говорити про жінок та надати платформу для різноманітних голосів, які розповідають про справжнє життя, реальні проблеми жінок, їхні потреби, страхи, надії, про їхній досвід, успіх та досягнення. Кожна з нас заслуговує бути почутою. Кожна з нас може бути прикладом та натхненням для інших. Кожен, великий чи невеликий, внесок неймовірно цінний — він має важливе значення для захисту нашої редакторської незалежності та існування цього проєкту. Підтримайте DIVOCHE.MEDIA — від 50 гривень. Дякуємо!