Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

від | 10.05.2021 | Вісник сексизму

Час читання: ( Кількість слів: )

Вперше – звільнення чиновника за сексизм, позов за ейджизм та розгляд скарги жінки з долученням експертки з гендерних питань, більше можливостей для чоловіків піти в батьківську відпустку та доглядати за дитиною, несподівана підтримка Стамбульської конвенції з боку прокуратури. Так, це все відбувається в Україні вже сьогодні.

Дорожня карта до Стамбульської конвенції

Генпрокурорка Ірина Венедіктова підписала офіційну позицію Офісу генпрокурора щодо відсутності будь-яких перешкод в Україні для запуску процедури ратифікації Стамбульської конвенції.

«Мене вразили кадри домашнього насильства, які облетіли всю країну. Кременчужанці набридло терпіти і вона виклала відео, де чоловік тягне її за волосся через кімнату на очах у дітей, не зважаючи на їхні плач і крики. Жінка заявила, що він неодноразово знущався з неї і навіть забрав сина.
Полтавська обласна прокуратура взяла ситуацію під контроль і вже минулої п’ятниці повідомила кривднику про підозру у вчиненні домашнього насильства, – говорить Венедіктова. – Протидію кримінальним правопорушенням, пов’язаним із домашнім насильством відносно жінок, чоловіків та дітей мною визначено пріоритетом роботи прокуратури на 2021 рік».
За словами Венедіктової, Офіс генпрокурора розробив дорожню карту для пришвидшення ратифікації. Вона наголосила, що ратифікація Стамбульської конвенції не створюватиме для України зобов’язань у частині зміни інститутів сім’ї, пише «Повага».
Україна підписала Стамбульську конвенцію ще 11 листопада 2011 року, однак досі не ратифікувала її. У суспільстві точаться дискусії. Зокрема, через позицію Ради церков та консервативних рухів, які у слові «гендер» вбачають «пропаганду гомосексуалізму».
Український закон про домашнє насильство вже застосовується проти аб’юзерів. У квітні в Києві 41-річного чоловіка посадили за ґрати за систематичне фізичне і психологічне насильство над дружиною. Як зазначають у Київській міській прокуратурі, чоловік систематично підіймав руку на дружину, ображав її нецензурними словами, залякував і принижував. За це його не раз притягували до адміністративної відповідальности. «Проте накладені адміністративні санкції не вплинули на чоловіка та не змінили його поведінки», ─ додали в прокуратурі. Голосіївський районний суд Києва визнав чоловіка винним у домашньому насильстві й засудив його до одного року позбавлення волі за статтею 126-1 Кримінального кодексу України «Домашнє насильство». Чоловіка взяли під варту одразу в залі засідання.

Боротьба українок за честь та гідність

На Житомирщині через сексистські висловлювання у бік колеги – депутатки Юлії Юзефович – звільнили секретаря Коростишівської міської ради Юрія Сарапійчука.
Проєкт #вибориБЕЗсексизму отримав ексклюзивний коментар депутатки Юзефович. За її словами, Сарапійчук дозволяв собі таке ставлення до багатьох працівників та підлеглих, але всі мовчали, бо він, мовляв, керівник і представник більшості у раді.
«Зі мною особисто випадків було декілька, про всі я повідомила голові. Казала, що не терпітиму такої поведінки, але останній випадок, при свідках, коли чула половина міської ради, як він на мене кричав, став крапкою. І я підняла питання на загал. Адже людина не знає межі, на посаді такі речі неприпустимі», – каже вона.
Терпіння депутатки скінчилося, коли Сарапійчук відмовився врахувати її правки: «Це мій обов’язок – підписувати протоколи сесії, де я була обрана до секретаріату. Коли я з ними ознайомилася, то там дійсно були відсутні важливі речі і більша частина виступів, були кількісні помилки. Тому я запитала про правки та озвучила зауваження. Просила роз’яснити його, яким чином я можу це зробити і як правильно оформити. Але він постійно спускав це на гальма».
Коли пані Юлія подала всі свої зауваження до протоколу через загальний відділ міськради, то отримала телефонний дзвінок від Сарапійчука, який почав принижувати її та образливо висловлюватися, зокрема обізвав «ідіоткою» та «нелюдиною». Після він дозволяв собі подібні висловлювання і при свідках.
Юзефович звернулася до голови міськради з вимогою вжити необхідних заходів відповідно до законодавства України, а також ініціювала збір підписів серед депутатів за відкликання з посади секретаря міськради.
Більшість жінок проєкт рішення не підтримали, каже Юлія Юзефович. «Жінки з іншої більшості не голосували. Їм добре відомі факти, що відбувалося навколо, але, на жаль, їхній вибір саме такий. Деякі покинули залу, щоб не брати участь у голосуванні. Деякі просто спостерігали. Мене підтримали тільки дві депутатки. 3 26 депутатів та депутаток за зняття проголосували 15 — з них три жінки, зокрема і я», — розповіла вона.
У результаті на сесії, що відбулася 19 квітня, повноваження Сарапійчука було достроково припинено.

«Це гідний приклад того, як жінки за гендерною квотою, що вперше була застосована на цих місцевих виборах, показують, як вони можуть впливати на зміну політичної культури. Я дуже сподіваюся, що цей приклад стане поштовхом для інших випадків такого активного і правильного реагування в інших місцевих радах. Я сподіваюсь, що таке ж буде реагування і в українському парламенті», – зазначила гендерна експертка, координаторка проєкту #вибориБЕЗсексизму​ Ірина Тишко.

Позов проти мізогінії

Екскандидатка в депутати до Тетіївської міської та Київської обласної ради Ірина Нижник звернулася до суду з позовом про захист честі, гідності та ділової репутації через дискримінаційні дописи щодо неї у Facebook.

Відповідачкою у справі є чиновниця Тетяна Ільїна, яка на момент виникнення ситуації керувала відділом освіти місцевої ОТГ. За словами Нижник, Ільїна під час виборчої кампанії восени минулого року систематично атакувала її на особистій сторінці у соціальній мережі Facebook, залишаючи сексистські та ейджистські коментарі. Приводом для звернення до суду став черговий сексистський коментар ексчиновниці.
Вона прокоментувала пост Ірини Нижник щодо її кандидатування на місцевих виборах таким висловлюванням: «Категорично – Ні!!! Людина, що переступила тридцятирічний рубіж і не стала ні дружиною, ні матір’ю, на мою думку, не може стати ніким, оскільки нікого, окрім себе, не любить і не поважає».
Під час місцевих виборів 2020 року проєкт #вибориБЕЗсексизму фіксував випадки дискримінації кандидаток. На чат-бот проєкту надійшло близько 50 скарг. Спільно з Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» було підготовлено два судових позови через сексизм проти кандидаток.

Позов за ейджизм на адресу жінки

У Бердянську працівниця житлово-комунального господарства Олена Архінос просила притягти свого начальника Володимира Шеляга до відповідальності за ейджизм. Її заяву розглянули на сесії Бердянської міської ради, пише пресслужба.
Пояснюючи незроблене обстеження покрівлі багатоповерхового будинку, Володимир Шеляг сказав, що це не зробили через погодні умови. А також тому, що спеціалістка, яка займається цим, а це «літня жінка», не змогла впоратися з роботою.
На засідання запросили кандидатку економічних наук, радницю міського голови міста Токмак, учасницю феміністичного руху у Запорізькій області Наталю Криворучко. За її словами, вперше скарга на співробітника органів місцевого самоврядування розглядалася із застосуванням елементів гендерної експертизи.
«Для України поняття «ейджизм» є досить новим, проте для всього світу воно не нове і дуже актуальне. Вперше цей термін було введено у США у 1969 році директором Національного інституту старіння. На жаль, у всьому світі тенденція є такою, що тільки 3% жінок мають сили звернутися з відповідними скаргами, коли до них застосовують такі ейджистські чи дискримінаційні висловлювання. Інші не наважуються, бо не вірять у позитивний розгляд таких скарг», — цитує експертку видання «Повага».
На думку Наталі Криворучко, вислів «літня жінка» можна розглядати як подвійну дискримінацію — за статтю та за віком. Особливо для посадовця під час виконання своїх обов’язків. Оскільки ні в положенні про роботу відділу, ні в посадових інструкціях немає обмежень щодо віку та статі.
Володимир Шеляг запевнив, що не мав на меті злого наміру чи бажання принизити. «Я не називав прізвище, ім’я, по батькові. І коли на сесії депутатка запитувала тричі, чому це протокольне доручення досі не опрацьовано, у своєму вислові я хотів навіть захистити й управління, і себе, і працівницю. Надалі буду утримуватися від подібних висловів», — сказав він. Зрештою міськрада вирішила зробити Володимиру Шелягу зауваження.

Вибачився за сексизм

Звертати увагу на сексистські висловлювання чиновників чи посадовців – необхідність. Членкиня наглядової ради НАК «Нафтогаз» Наталія Бойко відреагувала постом у Facebook на сексистський коментар ексгендиректора «Укргазвидобування» Іллі Рибчича.

«І я справді дратуюся, коли мене питають, чи я феміністка, дратуюся, коли питають про сексизм на роботі, як правило, пояснюю, що питання рівності не має статі, що важливо – рівні можливості, доступ до якісної освіти, повага!!! та професіоналізм. На запитання молодих студентів часто відповідаю, що перш за все – цінуйте і вирощуйте в собі професіонала, а професійна повага не має гендеру. А потім приходить в коментарі не якийсь «бот з сахаліну», який пояснює, що шлях жінки до успіху – є визначеним, а цілком конкретний професійний пан Рибчич, який справді є відомим у газовидобувній індустрії України, та залишає коментар», – написала Наталія.
Ілля Рибчич намагався перепросити в коментарях, перелічивши усіх жінок, із якими працював, та додавши: «Переважна більшість жінок були геологами і успішно справлялись з своїми обов’язками, завдяки всьому колективу, в тому числі і жінкам, нам удалось збільшити видобуток газу з 13,6 млрд до 15,3 млрд. І це при ціні на газ в 200 грн, за тисячу м. куб. Відносно Вас, п. Наталю, я нічого поганого не знаю і не маю, знаю, що ви були прекрасною заступницею в Міненергетики з питань євроінтеграції. Чому зараз не вдається збільшити видобуток власного газу при ціні в 7 тисяч з 2017 р. А щорічно йде падіння, при колосальних кап. вкладеннях, тут відповідь і про наглядову раду, і про правління! Вибачте, що згадав ваше прізвище».
«Я не готова прикрашати щось на роботі своєю зовнішністю», – відповіла Наталія Бойко, далі сфокусувавшись на професійній сфері.

Сексист із дисертацією

Проте жодні приклади зрушень в українському суспільстві не можуть зупинити Іллю Киву, який знову відзначився сексистськими висловлюваннями. Цього разу в кулуарах Ради після захисту власної дисертації на тему «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)».

«Вас не вчили спілкуватися з чоловіками – з глибокою повагою?» – запитав Кива в журналістки проєкту «Соромно» Яніни Соколової. А наприкінці розмови додав: «Ви – дівчина, я – чоловік. Ви ж пам’ятаєте, що я сексист? Знайте своє місце, жінко».

Батьківство для всіх

Верховна Рада підтримала у другому читанні проєкт закону №3695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною». Тепер батько зможе отримати додаткову оплачувану відпустку у зв’язку з народженням дитини – 14 днів, коштом роботодавця.
«Якщо мама самотня, то цю відпустку зможе взяти інший родич, який фактично доглядає за дитиною. Тепер чоловіки, чиї дружини ФОПи чи самозайняті, нарешті зможуть взяти відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Більше батьку не треба буде приносити довідку з місця роботи матері про те, що вона вийшла на роботу. Пара тепер сама буде вирішувати, хто першим піде у таку відпустку. Не обов’язково жінка. Чоловік зможе піти першим», – пояснює голова громадської організації «Ліга захисту прав жінок “Гармонія рівних”» Олександра Голуб.
«Є й інші приємні зміни: можливість встановлення скороченого робочого дня для самотніх батьків і батьків, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю. Можливість для батька, як і матері, скористатися додатковою оплачуваною відпусткою, якщо вони мають дітей або дитину з інвалідністю, тривалістю 10 або 17 (за сукупністю) днів. Чекаємо на підпис і офіційне оприлюднення!», додає Голуб.

Пенсійна нерівність

Пенсійні виплати для жінок в Україні в середньому на 30% менше, ніж аналогічні виплати для чоловіків, заявила верховна комісарка ООН із прав людини Мішель Бачелет. За словами Бачелет, гендерна нерівність у пенсійному забезпеченні підсилює бідність серед пенсіонерок.
«Жінки живуть довше, окрім того, стереотипи й безоплатна домашня робота протягом усього життя часто не дозволяють їм отримувати високооплачувану роботу з офіційним працевлаштуванням», – сказала Бачелет.
Верховна комісарка ООН із прав людини наголосила, що пенсійні системи, за якими враховуватимуть непропорційну роботу жінок, зокрема із догляду за дітьми, зможуть виправити цей дисбаланс, «щоб догляд за іншими не ставив під загрозу права жінок».
За оцінкою ООН, люди літнього віку становлять близько 25% населення України, дві третини з них – жінки. Водночас 77% пенсіонерів отримують щомісячні доходи, які є нижчими за прожитковий мінімум.

Суд над сексистською піцою

У серпні 2020 року піцерія у Рівному «Таверна Ель-Пасо» зняла та розмістила у своїх соціальних мережах сексистську рекламу, яка викликала обурення у суспільстві. Власника оштрафували на 5000 гривень.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Кадр з реклами

Індустріальний гендерний комітет із реклами (організація для саморегуляції українського рекламного ринку, яка перевіряє дотримання рекламодавцями стандарту щодо заборони дискримінаційної реклами за ознакою статі) отримав велику кількість скарг, провів закриту зустріч та визнав рекламу дискримінаційною.
Голова громадської організації «Ліга захисту прав жінок “Гармонія рівних”» Олександра Голуб поскаржилася на рекламу в Держпродспоживслужбу. Також сюди надійшли звернення від Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
У Держпродспоживслужбі зі скаргами погодилися та оштрафували розповсюджувача реклами, директора піцерії Олександра Муленка, на 5 тисяч 83 гривні, пише 4влада. Також його зобов’язали припинити поширювати рекламу. Бізнесмен не погодився. Подав позов до суду з вимогою скасувати рішення про накладення штрафу.
У березні суд погодився із висновком Держпродспоживслужби, що рекламний ролик є дискримінаційним, та відмовився скасувати штраф.
Суддя звернула увагу, що реклама містить «відверті натяки на сексуальні стосунки, що жодним чином не пов’язано з об`єктом реклами (піцою) та особливостями його використання», продовжує 4влада.
«Фрази «ого, який великий!», «вас так багато…», «…давайте всі одразу» та особливості ракурсу зйомки дівчини, що стоїть на дивані на колінах перед п’ятьма чоловіками та їсть різні шматки піци з рук чоловіків виключно ротом, без використання власних рук, вказують на дискримінаційний характер реклами за ознакою статі – натякають на нижчу, ніж чоловіка, роль жінки у соціальному, економічному і культурному житті», – йдеться у рішенні суду.
Тож, зважаючи на всі наявні докази, суд вирішив, що ця реклама є дискримінаційною та порушує ті ж норми, на які посилалися Держпродспоживслужба та ВГО «Українська Асоціація Маркетингу», зокрема, статті закону «Про рекламу» та стандарт «Недискримінаційна реклама за ознакою статі».
Суд погодився із зауваженням Олександра Муленка про те, що експертний висновок від «Української Асоціації Маркетингу» щодо дискримінаційності реклами має рекомендаційний характер.
Однак суддя Оксана Дудар, яка досліджувала цю справу, зазначила: «Саме за наслідками розгляду цієї справи суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, дійшов висновку про дискримінаційний характер реклами закладу ресторанного господарства «Таверна El Paso», наявність у ній інформації, яка нехтує правилами пристойності».
Тож суд повністю відмовив Олександру Муленку в задоволенні його позову до Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Ініціатор реклами, яку визнали дискримінаційною, Олександр Муленко оскаржив штраф у суді

Це не єдиний приклад штрафу за сексистську рекламу, наприклад, у 2019 році за рішенням одеського суду, магазин «Цитрус» заплатив 6800 грн штрафу за рекламу зі слоганом «Взяла в кредит, а не те, що ти подумав».
Проте не всіх зупиняє можливий штраф від використання сексистської реклами у своїй комунікації. Ось приклад «маркетингу» від суші-бару у Житомирі:
Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність
А це рекламуються харківські адвокати:
Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність
Останні пізніше пояснили, що вони просто до 1 квітня завжди жартують, роблячи пародії на порно. Правда, не пояснили навіщо.
Та попри дискримінаційну рекламу й сумнівні жарти, Україна робить кроки уперед. 28 квітня комітет із питань гуманітарної та інформаційної політики підтримав до другого читання проєкт закону про внесення змін до закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі №3427, який дає чітке визначення поняттям «дискримінаційна реклама», «реклама дискримінаційна за ознакою статі» та встановлює обов’язок рекламодавців і розповсюджувачів реклами надавати всі необхідні дані для встановлення вартості реклами для обчислення сум штрафів.

Українка подолала жорсткий військовий відбір

3 квітня вперше з 2016 року жінка-військовослужбовець змогла здолати виснажливий двотижневий відбір кваліфікаційного курсу Сил спеціальних операцій ЗС України, повідомляє пресслужба навчально-тренувального центру.
Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність
«Цей приклад жіночої нескореності остаточно утвердив рівні можливості для тих, хто готовий «опанувати всі стихії, стати вістрям кожної з них», – заявили в Силах спеціальних операцій – це наймолодша та найсучасніша складова Збройних Сил України.
Прототипом курсу кваліфікаційної підготовки інструкторів Сил спеціальних операцій України, що проводиться в навчально-тренувальному центрі ССО України, є Q-Course, який протягом уже понад пів століття на базі у Форт-Брегг (Північна Кароліна, США) проходять майбутні американські спецпризначенці.
Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність
В Україні підготовка бійців Сил спеціальних операцій розпочалася з липня 2016 року. Пілотний Q-курс стартував у розпал гарячої фази АТО наприкінці 2015-го на базі 8-го полку спецпризначення на Хмельниччині.

Президентка Косова

Президенткою Косова у квітні стала 38-річна Вйоса Османі. Зі 120 депутатів за неї проголосував 71. Османі виконувала тимчасові обов’язки президента з листопада минулого року, коли у відставку подав її попередник Хашим Тачі, звинувачений Гаазьким судом у військових злочинах.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Вйоса Османі

Агентство Reuters звертає увагу на те, що нова президентка добре знайома з західними цінностями і не має симпатій до непотизму і неефективності традиційних політичних партій у Косові. У своїй першій президентській промові Османі зробила заклик до відновлення діалогу з Сербією. Водночас вона заявила, що Белград повинен вибачитися перед жителями Косова і притягнути до відповідальності осіб, винних у військових злочинах під час конфлікту 1998-1999 років. Наслідком тієї війни стало проголошення Косовим незалежності від Сербії в 2008 році.

Викрадення та вбивство Айзади

У Киргизстані спалахнули протести після викрадення та вбивства дівчини. 19-річну Айзаду Канатбекову знайшли вбитою 7 квітня. Напередодні дівчину викрали у Бішкеку для примусового вступу в шлюб.
Зранку 5 квітня у Бішкеку троє невідомих чоловіків посадили Канатбекову в автомобіль і поїхали в невідомому напрямку. Через два дні місцевий пастух повідомив міліції про автомобіль та два тіла у ньому. За версією міліції, дівчину в машині задушив чоловік, який намагався її вкрасти, а потім покінчив життя самогубством. Також міліція затримала ще одного підозрюваного у викраденні Айзади.
Через загибель дівчини в Бішкеку та Оші люди вийшли на мітинг із вимогою відставки міністра внутрішніх справ Улана Ніязбекова і проведення реформ у правоохоронних органах. Але очільник головного відділу міліції Бішкека заявив, що не піде у відставку.

Родичі Айзади декілька разів зверталися до міліції через чоловіка, який викрав дівчину, проте правоохоронці не реагували на звернення.
За 2020 рік зареєстрували 92 випадки викрадення особи для вступу в шлюб, 75 справ припинені, вісім підтверджені та направлені до суду. Востаннє загибель дівчини під час ала качуу (традиція викрадення нареченої для примусового вступу до шлюбу) трапилася у 2018 році. 19-річну Бурулай вбили у відділі міліції після невдалої спроби викрасти її для вступу в шлюб.

Франція покарає за секс із підлітками

Парламент Франції ухвалив закон, згідно з яким секс із підлітками молодшими за 15 років визнається зґвалтуванням. Покарання передбачає до 20 років ув’язнення. Новий закон дозволяє секс між неповнолітнім та особою, яка може бути старшою на п’ять років.
Документ також спрямований і проти педофілії в інтернеті. За будь-який прояв сексуальної уваги до осіб віком до 15 років, дорослому тепер загрожує до 10 років в’язниці та 150 тисяч євро штрафу.
Раніше для того, щоб домогтися засудження за статтею про зґвалтування неповнолітніх, у Франції прокурорам доводилося доводити факт сексу з примусу. Суди, ухвалюючи вироки, часто виходили з того, що підлітки можуть дати згоду на секс із дорослою людиною.
Всесвітня організація охорони здоров’я роками звертає увагу на те, що злочинці рідко застосовують фізичну силу до своїх малолітніх жертв. Натомість вони маніпулюють дітьми.

Афганські жінки залишаються у небезпеці

Сполучені Штати оголосили, що виводять війська з Афганістану, і це може негативно відбитися на місцевих жінках, попереджають американські спецслужби. Згідно зі звітом спецслужб, таліби можуть згорнути процес у сфері прав жінок, який розпочався під час присутності сил коаліції в країні.
За часів правління талібів із середини 1990-х до початку 2000-х років жінкам заборонялося здобувати освіту, у публічних місцях від них вимагали повністю закривати обличчя. Крім того, діяла заборона виходити з дому без супроводу родича чоловіка. Жінок могли побити каменями за «аморальні вчинки».
Афганські жінки мають намір зажадати від талібів гарантій, що вони не стануть згортати ці невеликі досягнення. Таліби на тлі переговорів висловилися за право жінок самостійно вибирати собі чоловіків, а також вітали залученість жінок в освіту, бізнес, охорону здоров’я і соціальну сферу за умови «правильного носіння ісламського хіджабу».
Укладачі звіту американських спецслужб скептично ставляться до цих обіцянок. Прогрес у сфері прав афганських жінок більше зобов’язаний зовнішньому тиску, ніж внутрішній підтримці, наголошується в документі.
На тлі цих подій в Кабулі стався теракт у школі для дівчат, внаслідок чого 85 людей загинуло, понад 100 поранені. Більшістю жертв вибуху, що стався 8 травня у школі в шиїтському районі Кабулу, є дівчата-школярки.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

На місці теракту

Речник Міністерства внутрішніх справ Тарік Аріан заявив, що біля школи спочатку вибухнув автомобіль, а потім, коли учні почали вибігати на вулицю, здетонували ще дві бомби. Відповідальності за вибух на себе наразі не взяв ніхто. Угруповання «Талібан» заперечило свою причетність і засудило напад. Але президент Афганістану Ашраф Гані звинуватив талібів у вибуху, хоча доказів і не навів.

Згідно з індексом Джорджтаунського університету жінок, миру і безпеки, Афганістан залишається однією з найменш придатних для жінок країн світу. За оцінками ООН, майже кожна третя афганка змушена вступати в примусовий шлюб до 18 років. В афганському парламенті домінують релігійні консерватори: свого часу саме вони заблокували ухвалення законопроєкту про захист жінок.

Аборти в Японії

Міністерство охорони здоров’я Японії затвердило нові рекомендації для закону про материнське здоров’я. Тепер місцеві мешканки можуть зробити аборт, якщо доведуть, що зачаття відбулося внаслідок зґвалтування. Інші причини: шлюб із чоловіком фактично розпався, батько дитини невідомий або кинув жінку.
Раніше закон про материнське здоров’я дозволяв лікарям провести аборт лише за наявності письмової згоди вагітної жінки і батька потенційної дитини. Інакше медики відмовлялися – побоювалися судових позовів та інших юридичних проблем.
За даними опитування 2017 року, яке провів Кабінет міністрів Японії, у половині випадків японських жінок ґвалтують їхні колишні чоловіки або партнери.
Правозахисні організації вважають, що закон буде працювати лише частково, оскільки влада не розробила об’єктивний механізм виявлення жертв домашнього насильства. Тому багато жінок не поспішають звертатися в поліцію по допомогу.
Японія – одна з 12 країн (зокрема Туреччина, Саудівська Аравія, Кувейт, Марокко, Ємен і Сирія), в яких жінкам необхідний дозвіл на аборт від чоловіка.

Як у Китаї нищать феміністичний рух

Китайський феміністичний рух, який вже зазнав жорстких репресій під керівництвом очільника КНР Сі Цзіньпіна, опинився під атакою великого онлайн-хрестового походу. Тролі просіюють публікації в феміністичних акаунтах у соціальних мережах за багато років, шукаючи найменші припущення щодо нібито «антикитайської» думки, масово скаржаться на них та домагаються їхнього закриття.
У квітні протягом тижня 29-річна китайська феміністка Лян Сяомен зазнавала невпинних шовіністичних і жінконенависницьких нападів у Weibo – найпопулярнішій китайській соцмережі. Дівчину називали «зрадницею» і «ксеноцентричною сукою». Деякі користувачі обговорювали, як знайти домашню адресу її батьків. Потім без будь-якого попередження Weibo видалила акаунт Лян.
«Спочатку я не могла повірити, – сказала вона. – Наклепи на мене тривали в інтернеті, але я навіть не можу більше захищатися».
Лян, адвокатка, яка зараз живе в Нью-Йорку, стала однією з понад 20 китайських феміністок та правозахисних груп жінок, сторінки яких були видалені з соціальних мереж протягом двох тижнів на початку квітня.
Зникнення профеміністичних акаунтів відбувалося за схемою: впливові націоналістичні блогери спочатку звинувачували жінок у тому, що вони були «сепаратистками» або «зрадницями». Потім починався шквал принизливих повідомлень та коментарів. Водночас тролі повідомляли модераторам Weibo, що нібито ці акаунти містять «незаконний» або «шкідливий» вміст.
За кілька днів всі профемакаунти були закриті, а всі дописи знищені.
«(Ми) були стерті в масштабах інтернету. Феміністичний осередок, який ми попри всі труднощі змогли побудувати, невблаганно придушений», – каже Лян.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Лян Сяомен

Звинувачення у сепаратизмі вже давно використовуються китайським урядом для придушення активізму та інакомислення в Тибеті, Сіньцзяні та нещодавно Гонконзі. Він усе частіше застосовується для націлювання на інших китайців. Таке політичне маркування є потужною та ефективною зброєю, і будь-яке відхилення від офіційного курсу можна сприймати як «антикитайське».
Жінконенависники та націоналістичні тролі легко застосовують цю техніку для нападу на активістів.
Для «патріотично налаштованих» блогерів охота на відьом, доксинг та знущання зі «зрадників» також є перевіреним методом швидкого залучення трафіку та накопичення послідовників.
У блогера Ziwuxiashi, ветерана китайської армії, який розгорнув серію ганебних кампаній проти китайських феміністок, понад 700 тисяч підписників. Інший блогер – «Орел Божий», який зіграв центральну роль в атаках на жіночі акаунти, може похвалитися двома мільйонами підписників.
Багато з цих «лідерів думок» були схвалені урядом. Наприклад, Ziwuxiashi був серед трьох мікроблогерів, запрошених 2016 року Комуністичною молодіжною лігою, щоб поділитися своїми історіями про «просування позитивної енергії» в інтернеті.

Пережити викидень

У Новій Зеландії парламент підтримав ініціативу щодо запровадження триденної відпустки для жінок та їхніх партнерів після викидня або після народження мертвої дитини. Законопроєкт представила депутатка Джинні Андерсен. За її словами, така відпустка дозволить батькам змиритися зі своєю втратою та не брати лікарняний.
Триденну відпустку можуть узяти батьки, які втратили дитину під час вагітності, або батьки, які планували усиновити дитину чи користувалися послугами сурогатної матері.
Про відповідну законодавчу ініціативу замислилися після того, як до депутатів звернулася письменниця з Данідіна Кетрін Ван Бік. У жінки стався викидень, тож вона наполягала на змінах у законодавстві. «Викидень — це загадкове таємне народження, яке водночас є смертю», — зауважила письменниця.
Депутатка від Партії зелених Ян Лоугі наголосила, що цей законопроєкт допоможе зруйнувати табу та розірвати коло мовчання, через яке доводиться проходити багатьом жінкам після викидня. За її словами, в кожної четвертої жительки Нової Зеландії траплявся викидень, а близько 20 тисяч жінок щорічно стикаються із перериванням вагітності через викидень чи мертвонародження.
Законопроєкт не поширюється на жінок, які перервали вагітність за допомогою аборту. Депутатка Еріка Стенфорд заявила, що підтримала ініціативу колег попри те, що там немає згадки про аборти. «Але горе, страждання та травми, які я отримала під час аборту, і той факт, що про це не йдеться у цьому законопроєкті, викликають у мене дискомфорт», — сказала Стенфорд.
Нова Зеландія стала другою країною у світі, яка запровадила відпустки через викидень. В Індії жінка може взяти шість тижнів відпустки, якщо в неї стається викидень. Водночас у країні велика частина жінок працює неофіційно, тому вони не можуть скористатися таким правом. У деяких інших країнах також є можливість для жінок взяти відпустку, якщо народжується мертва дитина. Так, у канадській провінції Онтаріо, якщо жінка втрачає дитину за 17 тижнів до призначеного терміну, вона має право на 17 тижнів неоплачуваної відпустки. У Великій Британії викидень до кінця 24 тижня вагітності не дає права на відпустку, однак якщо дитина народжується мертвою після цього терміну, то жінка має право на відпустку у зв’язку з вагітністю й пологами, а також отримує всі відповідні виплати.

Перша зірка ОАЕ

Об’єднані Арабські Емірати обрали першу жінку, яка пройде курси підготовки астронавтів NASA у 2021 році.
27-річна Нора аль-Матрооші – громадянка ОАЕ, випускниця інженерного факультету, де навчалася за спеціальністю «Машинобудування». Дівчина працює інженеркою в Національній нафтобудівельній компанії. Нора була однією з 4300 кандидатів, яких оцінювали за освітою, здібностями до науки та практичним досвідом, а також за фізичною, психологічною й медичною підготовкою. Разом із нею до програми приєднається ще один кандидат – Мохаммед аль-Мулла.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Астронавтка Нора аль-Матрооші

«Сьогодні нація подарувала мені незабутні моменти. Я прагну наполегливо працювати над продовженням історичних моментів і досягнень, які назавжди залишаться в пам’яті нашого народу», – написала Нора аль-Матрооші на своїй сторінці у Twitter.

Зручна форма без сексуалізації

Спортсменки на турнірі у швейцарському Базелі виступили проти «сексуалізації у гімнастиці».
Гімнастка збірної Німеччини Сара Восс вирішила відійти від усталених у цьому виді спорту традицій і виступити на чемпіонаті Європи не у звичайному гімнастичному трико, а в комбінезоні, що закриває ноги.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Сара Восс під час виступу

Німецька спортсменка каже, що вирішила у такий спосіб виступити проти зайвої сексуалізації жінок у спорті. Правила це не забороняють, але дотепер більш закриту спортивну форму гімнастки обирали тільки з релігійних міркувань.
Рішення Восс підтримала Федерація спортивної гімнастики Німеччини, і під час фіналу за її прикладом вийшли ще дві спортсменки.
«Ми сподіваємося, що гімнастки, які почуваються некомфортно у звичайних костюмах, наберуться сміливості наслідувати наш приклад», – сказала Восс. «Ми хочемо бути самими собою і почуватися комфортно. А в такому спорті, як гімнастика, це робити все складніше і складніше у міру дорослішання і змін у тілі, – пояснила Восс в інтерв’ю телеканалу ZDF. – Коли я була маленькою, то не бачила проблем в обтислих костюмах. Але під час статевого дозрівання, коли почалися місячні, я почувалася менш комфортно».
Згідно з правилами Міжнародної федерації гімнастики, «на спортсменці має бути спортивний непрозорий купальник або гімнастичний комбінезон (купальник із щільно прилеглими штанинами від стегна до гомілки), який має бути елегантно оформлений».
Елізабет Зайц каже, що все гімнастки зазвичай тренуються у комбінезонах і часто запитують себе, чому вони не можуть носити таку ж спортивну форму під час турнірів.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Елізабет Зайц

Рішення німецьких спортсменок також підтримала Федерація гімнастики Нідерландів. Її офіційний представник заявив громадській телекомпанії NOS, що судді часто знімали бали спортсменкам, які намагалися використати під час змагань більш комфортну форму.

Звинувачення продюсера

Українська співачка, яка вже довгий час живе в Росії, Ані Лорак під час телевізійного інтерв’ю звинуватила продюсера Костянтина Меладзе в домаганнях. Ані Лорак говорить про домагання досить обережно, а на запитання ведучого відповідає: «Ми дорослі люди і все розуміємо».
Російські колеги співачку не підтримали, а українська попдіва Ольга Полякова сказала, що вірить Ані та теж пережила подібні домагання, йдеться у сюжеті «Вікна СТБ».

«Правда повинна звучати, – говорить Оля Полякова. – Замовчуючи, ми заохочуємо таку поведінку чоловіків. Ми будемо знову та знову отримувати ці непристойні пропозиції чоловіків за просування в кар’єрі, за можливість залишитися на роботі, за те, щоб мати можливість мати зарплату».
За кілька днів після інтерв’ю Ані Лорак сказала, що її слова неправильно зрозуміли.

Жіночий Оскар

Жінки увійшли в історію премії «Оскар», отримавши цього року рекордні 17 нагород. Режисерка фільму «Земля кочівників» Хлоя Чжао увійшла в історію на 93-й церемонії вручення премії «Оскар» як перша американка азійського походження і перша кольорова жінка, яка отримала нагороду за найкращу режисуру.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Актриса Френсіс Мак-Дорманд (ліворуч) отримала третій «Оскар» у своїй кар’єрі за роль у фільмі «Земля кочівників» Хлої Чжао, тріумфаторки цьогорічної церемонії.

До цього тільки одна жінка отримала перемогу в цій категорії – Кетрін Бігелоу за фільм «Володар бурі» в 2008 році. Чжао та інша номінантка – Емеральд Феннелл – були лише шостою та сьомою жінками, які претендували на цю статуетку. Феннелл цього року отримала нагороду в номінації «Найкращий оригінальний сценарій» за фільм «Перспективна дівчина».
Жінок також відзначали в технічних областях, де сексизм та гендерна нерівність ще більше вкорінені.
Мішель Куттоленк отримала нагороду за найкращий звук («Звук металу»), а Джен Паскаль – за найкращі декорації (Mank). Міа Ніл та Джаміка Вілсон увійшли в історію як перші афроамериканські переможниці в категорії макіяжу та зачіски (разом із Серхіо Лопес-Ріверою) за їхній внесок у «Ма Рейні: Мати блюзу».
Жінки також отримали нагороди як продюсерки: Дана Мюррей за анімаційний фільм «Душа» (разом із Пітом Доктером), Еліс Доярд за найкращий короткометражний документальний фільм «Коллет» (з Ентоні Джаккіно), а Піппа Ерліх за найкращий документальний фільм «Мій вчитель восьминіг (із Джеймсом Рідом).

Фото року

Білоруська фотографиня «Нашей Нівы» Надія Бужан посіла друге місце у номінації Spot News (гарячі новини) міжнародного фотоконкурсу World Press Photo за фото, на якому Ольга Северинець чекає на свого чоловіка Павла Северинця біля слідчого ізолятора на вулиці Окрестіна у Мінську. Фотографія була зроблена 22 липня минулого року.

Вісник сексизму vol. 54: Нова гендерна реальність

Фото Надії Бужан

«Павло Северинець перебував під вартою з 7 червня, його сім’я дізналася, що його збираються звільнити. Ольга чекала біля в’язниці дві години, але Павла не звільнили. (…) На початку 2021 року він досі перебував у в’язниці та не міг зустрітися з адвокатом. Йому відмовили в доступі до книг та телебачення, й у нього відібрали Біблію», – йдеться в поясненні до фото на сайті конкурсу.
Надя Бужан відома ще однією потужною фотографією з протестів у Білорусі минулого літа, де на тлі омонівців цілуються дві дівчини під біло-червоно-білим прапором. Це фото ілюструє «Вісник».

Читайте нас в Telegram-каналі, у Facebook та Instagram

Читайте також

Православна церква України виступила проти інституту реєстрованих партнерств

Православна церква України виступила проти інституту реєстрованих партнерств

Православна церква України закликала зняти з розгляду та відхилити законопроєкт про інститут реєстрованих партнерств, який назвала «категорично неприйнятним». Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Синоду 28 березня....

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зріс інтерес до порнографічних матеріалів, у яких об’єктами сексуальної експлуатації стають українки та українці, котрі виїхали за кордон через війну. Про це повідомляє The Guardian, посилаючись на спільне...

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зростає попит на українське порно, біженки та їхні діти мають високий ризик сексуальної експлуатації — дослідження

У Європі зріс інтерес до порнографічних матеріалів, у яких об’єктами сексуальної експлуатації стають українки та українці,...