Кажуть, якщо заблукати в лісі та почати вголос висловлюватися щодо глютену, лактози та вакцинації, то незабаром обов’язково з’являться люди, які захочуть обговорити це. Однак не варто ходити далеко в ліс у пошуках співрозмовника – достатньо зареєструватися в інстаграмі.
За останні декілька років ця соцмережа стала не просто місцем для зберігання вражень, а «близьким другом» кожного користувача. Там ми висловлюємо думки, шукаємо поради, купуємо та продаємо, надихаємось, лікуємо хвороби та ставимо діагнози.
Проблеми з харчуванням? Вам на сторінку до нутриціологині Олени. Хочете схуднути? Запишіться на онлайн-марафон до блогерки Світлани. Трабли з особистим життям? Коуч зі стосунків Віталій до ваших послуг.
Безперечно, добре, що є альтернативне джерело інформації. Та чи завжди те, що нам пропонує інстаграм – правда? Чи всі поради варто сприймати серйозно? Сьогодні ми розглянемо найбільш поширені пастки, в які може потрапити кожен користувач цієї соцмережі.
[adrotate banner=”8″]
Глютен та лактоза – зло
Глютен або клейковина – рослинний білок, який міститься в деяких зернових культурах. Саме він робить тісто еластичним, а випічку – апетитною. Проте з поширенням інформації про його шкоду люди почали масово відмовлятися від продуктів, що містять глютен. Чому? Насправді він небезпечний лише для 1% людей – тих, хто має аутоімунне захворювання під назвою «целіакія». Такі дані наводить Національний інститут охорони здоров’я США. Тобто лише одному зі 100 варто повністю відмовитися від глютену. Також у групі ризику люди з підвищеною чутливістю до цього білка. Їх у світі 6-15%. Усі решта, як стверджують американські дослідники, можуть сміливо їсти свою улюблену пасту та хліб у помірній кількості.
Схожа історія трапилася із коров’ячим молоком. Тепер і цей продукт persona non grata в раціоні багатьох поважних леді. Основна причина відмови від молока – лактоза, яка буцімто шкідлива для здоров’я.
Так, із віком здатність організму перетравлювати лактозу дещо знижується, але повна відмова від молочних продуктів – не більше, ніж мода. Сьогодні немає науково обґрунтованих досліджень, які б офіційно підтвердили шкоду молочних продуктів для здорових людей. Виняток – діти до року та люди, які мають алергію на білки коров’ячого молока або лактозну недостатність. Остання поширена в основному в Африці, Азії та Південній Америці. Більшість людей в Європі, Північній Америці та Австралії є толерантними до молочних продуктів.
Only екомішечки, only hardcore
Усі інфлюенсери несподівано почали дбати про природу та активно рекламувати дерев’яні зубні щітки, паперові торбинки для покупок та одяг із натуральних тканин. І в цьому немає нічого незвичайного, якби не одне «але»: екологічний спосіб життя – це не про заміну одного матеріалу на інший. А про свідоме споживання того, що є.
Важко посперечатися зі згубним впливом пластику на навколишнє середовище. Однак папір та текстиль – не панацея від усіх бід. Чи знали ви, що паперовий пакет утричі менш екологічний, ніж пластиковий. Для його виготовлення, окрім вторинної, використовують первинну сировину – дерева. Для виготовлення поліетиленових пакетів потрібна відносно невелика кількість енергії та сировини, що полегшує вплив на навколишнє середовище, ніж такі альтернативи, як паперові пакети та бавовняні сумки для багаторазового використання, – стверджують результати декількох досліджень.
Що робити в такому разі? По-перше, використовувати якомога менше тари. Якщо у вашій квартирі вже є поліетиленовий пакет, спершу використайте його потенціал, потім здайте на перероблення і лише після цього придбайте багаторазовий. А краще, зшийте самі зі старого одягу. В цьому полягає основний зміст концепції zero waste.
[adrotate banner=”12″]
Зайве – відрізати, нове – додати
«Візьміть оливкову олію, змішайте з печінкою ящірки, додайте трохи червоного вина і нанесіть на обличчя». Так виглядав рецепт омолоджувальної маски від Гіппократа. Відтоді багато що змінилося: минуло 2479 років, з’явилася медична косметологія, інстаграм, а разом із ними – комплекси. Нові стандарти краси та ідеально відретушовані фото блогерів змушують дівчат відчувати себе недостатньо привабливими, свідчать дослідження, зокрема, британського Королівського товариства охорони здоров’я. Кожна друга мріє про пишні груди, виразні вилиці, довгі вії та пухкі губи. Ботокс і пластичні операції стали для нас такими ж звичними, як похід до стоматолога. І все заради красивої картинки, приправленої фільтрами lightroom.
Це – психосоматика
Раніше хвороби вважали покаранням за гріхи. Сьогодні причиною майже усіх проблем зі здоров’ям вважають стрес та емоції. Болить горло? У вас є замовчані почуття. Заклало вуха? Ви не хочете чути думку інших людей. Страждаєте від зайвої ваги? Бургери тут ні до чого – це через незадоволення собою та придушення емоцій.
Зазвичай шлях від «просто хвороби» до статусу «психосоматична» складається з трьох етапів: 1) ай, саме мине; 2) ок, піду до аптеки; 3) ліки не допомагають, це – психосоматика! Насправді, іноді банан – це просто банан, а гострий біль в правій частині ніщо інакше, як апендицит.
Безперечно, постійне перебування у стресі погіршує роботу захисних функцій організму, про що постійно пишуть наукові видання. Однак це не означає, що кожна хвороба має психологічний характер. Зазвичай про таку етіологію проблеми можна казати, якщо медична діагностика не виявила жодних відхилень від норми у людини. Тому перед тим, як шукати в інстаграмі черговий допис за хештегом #психосоматикахвороби, спробуйте знайти справжню причину.
[adrotate banner=”8″]
Перфекціонізм та бездоганна чистота
І ось ви нарешті повертаєтеся додому після важкого робочого дня, кидаєте пальто на стілець «для речей», відкриваєте стрічку новин, а там – кімната у скандинавському стилі, де слухняно сидять щасливі діти у випрасованому одязі з нової колекції Zara та граються іграшками, відсортованими за кольором, зростом та характером. А на кухонній стільниці чекає свого часу зовсім не гора вчорашнього посуду, а смузі без жодних слідів ягідної масакри на стінках. Завершує картину ранкове селфі з рівним тоном шкіри обличчя, досконало намальованими стрілками та ідеально вкладеним волоссям із підписом: «Доброго ранку, я щойно прокинулась». І ви сидите на своєму заляпаному дивані, паралельно віддираючи детальку LEGO, що вп’ялася у стопу, і думаєте: що зі мною не так?
Британські вчені довели, що дві години, проведені щодня у соцмережах, змушують людину порівнювати своє життя з іншими. На жаль, такі порівняння – причина стресів та хронічного незадоволення життям. Те, що нам показують соцмережі, – це лише вершина айсберга, і насправді за щасливими фото може ховатися багато несподіваних подробиць.
Успіх – це багато підписників
Раніше діти хотіли стати вчителями або космонавтами. Сучасне покоління вже змалечку мріє стати блогерами. Ще б пак! Популярність, визнання, мільйони прихильників, подарунки, подорожі, знижки, цікаві знайомства. Але мало хто замислюється над зворотнім боком такої слави. Чи справді життя за лайк таке цікаве, яким нам його показують?
Насправді, тисячі підписників – не показник рівня достатку чи кар’єрних звершень. У світі є багато талановитих та успішних людей, які навіть не зареєстровані в інстаграмі. Вони так само подорожують, створюють сім’ї та займаються улюбленою справою. Вони не шукають вдалих ракурсів, освітлення та потрібних краєвидів. Вони не чекають «популярного часу», щоби опублікувати черговий допис, та не фотографують їжу перед тим, як з’їсти її. Але вони успішні та щасливі, і їм це не потрібно нікому доводити.