Placeholder Photo
/

Доктор Хто: фемінізм, расизм та ЛГБТ крізь тисячоліття

Почати
/
9 хв на читанння

Серіал Doctor Who транслюється уже 55 років. Він застав останню смертну кару у Великій Британії, день народження Бреда Піта, відмову Жан-Поль Сартра від Нобелівської премії та прихід Леоніда Брежнєва до влади. Водночас серіал дуже точно зауважує усі тонкощі соціальних змін та поступів, але про це пізніше.

Серіал оповідає про пригоди мандрівника в часі відомого як «Доктор» та його супутників. Разом вони досліджують час і простір, одночасно розв’язуючи різні проблеми і відновлюючи порушену справедливість. Класичний сюжет із порятунком світу, перемогою добра над злом та героєм-красенем, чи не так?

Зазирнімо глибше.

Жіноча стать

Кожні супутник та супутниця Доктора рятують світ (цей, паралельний і сусідній) разом із ним. Не можна однозначно стверджувати, що такий героїзм пов’язаний із нещодавнім завершенням Другої світової війни, проте надмірна зацікавленість цією темою про дещо таки свідчить. Декотрі супутники щиро віддають свої життя, щоби врятувати інших.

Серед постійних супутників Доктора більша частина – дівчата та жінки. Їхнє місце в історії не визначалось за гендерними чи статевими ознаками: перш за все, вони були компаньйонами Доктора. Англійське слово «companion» українською мовою звучатиме як «товариш» або «супутник». А, як відомо, Доктор мав лише кілька друзів – тобто, friends. Усі інші – товариші та супутники.

Його відносини з супутницями не мали романтичного чи сексуального забарвлення, дівчина ніколи не виступала сексуальним об’єктом/суб’єктом. Навіть єдина за всю історію серіалу лінія кохання не була заяложеною: і тут передусім стояла дружба між ними.

Дискримінація за гендерною чи статевою ознакою? За ідеєю серіалу, Доктор живе сотні тисяч років та за цей час встиг побачити багато різних істот: різних статей, зовнішності, орієнтації, раси і релігії. Очевидно, оскільки він подорожує світами, розмаїття істот, із якими він стикається протягом серіалу, надто велике. Відтак, утиски дівчат та жінок виглядали би мізерно на тлі загальної мозаїки барв.

Джоді Віттакер

Ба більше, минулого року режисери серіалу повідомили, що новим втіленням Доктора Хто буде жінка. Суть у тому, що сам герой здатний до регенерації. Тобто, зазнавши смертельних поранень, він може повністю змінювати своє тіло – але донині Доктор був чоловічої статі. Роль Тринадцятого Доктора виконує англійська акторка Джоді Віттакер.

Прихильники серіалу пов’язують такі зміни (статеві) у образі Доктора з тим, що 2017 рік названий роком фемінізму. Ймовірно, боротьба за права жінок та рівноправність дали свої результати. Концепція Доктора-жінки вперше обговорювалась ще у 1980 роки. До того ж режисери двічі намагалися прийняти таке рішення – на жаль, безуспішно. Варто було лише дочекатися, допоки загальні настрої будуть відповідати тим, що мають бути закладені в ідею серіалу.

Расизм

Расизм як явище відсутній – ця проблема не порушується у серіалі. Перш за все, співжиття та контакти з інопланетними істотами нівелюють людський расизм. Це виглядало б нікчемно, якби лунали дискримінаційні висловлювання стосовно темношкірих тоді, коли прибульці з планети Сонтаран (ззовні за формою і кольором схожі на запечену картоплю) стояли б поруч і брали участь у бесіді нарівні.

Марта Джонс

Мікі Сміт, Марта Джонс, Денні Пінк, Білл Потс – основні темношкірі герої серіалу. Що цікаво, у першу епоху серіалу до 1970 року, коли зображення було чорно-білим, жодних представників рас, відмінних від європеоїдної, не було. Перші масові заворушення темношкірих у США за свої права мали місце у 1970-1980-х роках; після цього й у серіалі з’явились такі герої.

Білл Потс

У інтерв’ю для The Guardian Перл Маккі, котра грає останню супутницю Доктора Білл Поттс, прокоментувала расову приналежність та місце своєї темношкірої героїні у серіалі так: «Я пам’ятаю, як дивилася телевізор в дитинстві, і на екрані дуже рідко з’являлися люди, які були схожі на мене – дівчинку змішаної крові, і тому я вважаю, що важливо впізнавати себе на екрані».

ЛГБТ

Серіал «Доктор Хто» можна назвати вісником ідей ЛГБТ-спільнот. Доволі явно простежуються тенденції до більш відкритого позиціонування героями себе як представників певної сексуальної орієнтації. Що ближче до сьогодення, то яскравішими є образи.

Джек Харкнес

Перший представник ЛГБТ – Джек Харкнес. Він – бісексуал. Режисери стверджують, що у реаліях серіалу його варто б називати загальносексуальним, оскільки герої вступають у статевий зв’язок із інопланетянами, які приймають людську подобу: чоловіки з чоловіками, жінки з жінками, у різних поєднаннях та варіаціях. Джек Харкнес з’являється у серіалі як тимчасовий супутник Доктора 2005 року – камінг-аут він робить у першій же серії.

Рівер Сонг

Майже тоді ж з’являється Рівер Сонг, дружина Доктора. Про її бісексуальність стає відомо за кілька років, коли вона обмовиться про те, що була заміжня з Клеопатрою.

Вастра і Дженні – гомосексуальна пара. Вперше в серіалі вони з’являються 2013 року. Одна з них – ящірка іншопланетного походження, інша – людської раси. За часів вікторіанської епохи їм доводиться приховувати свої стосунки: Дженні працює прислугою, Вастра ж є власницею будинку. Також у серіалі присутні кілька інших пар: дві жінки похилого віку та двоє чоловіків.

Відкрита гомосексуальна пара з’являється лише 2017 року, коли супутницею Доктора стає лесбійка Білл Поттс. У серіалі продемонстроване побачення дівчат, на яке Білл особисто супроводжує Доктор. Доволі важливо, що прийняття 60-річним Пітером Капальді [прим. ред. – актор, котрий грає 13-го Доктора] гомосексуальності Білл може мати вплив на аудиторію та демонструвати позитивне ставлення до будь-якої сексуальної орієнтації, відмінної від гомосексуальної. Так би мовити, людина похилого віку має авторитет.

Білл Поттс

Про сексуальну орієнтацію Білл відомо вже з її другої репліки. Сама акторка зазначає, що не вбачає у цьому нічого надзвичайного, адже «геї існують». «[Те, що вона гей], не є головним в її характері – просто це частина її самої, і вона не вважає за потрібне це приховувати». Перл Макі переконана, що важливо нагадувати люди про геїв та чорношкірих, які існують серед нас.

В інтерв’ю для The Hollywood Reporter режисер серіалу Стівен Моффат зазначає, що він не очікував такого ажіотажу навколо Білл Поттс. «Важливо не підіймати галас через це у серіалі, який орієнтований на дитячу аудиторію». Він стверджує, що молодше покоління більш мудре у таких питаннях, тому використання образу Білл є доцільним.

Доволі важко виявити, що саме впливає на такі тенденції у «Докторі Хто», але чітко зрозуміло наступне: ідеї та настрої суспільства миттєво знаходять своє відображення у серіалі.

Щойно представники ЛГБТ-спільнот починають відкрито заявляти про власну сексуальну орієнтацію, Стівен Моффат підхоплює їхню позицію і потроху транслює цей дискурс. Щойно боротьба за рівноправність жінок і чоловіків набуває ширших та більш помітних масштабів, супутниці Доктора стають інакшими. Щойно питання расизму актуалізується у суспільстві, темношкірі стають друзями нашого головного героя.

Доктор – немов вихователь у дитячому садочку, який на власному прикладі показує, як треба саме тоді, коли треба.