Вхід із дітьми заборонено. Як у 21-му столітті дискримінують мам на публічних заходах

26.06.2026
331 переглядів
6 хв на читання
Як на публічних заходах дискримінують жінок із дітьми
Син авторки Гліб на локації від «Жінки в медіа« на Donbas Media Forum

Буквально вчора певну бульбашку українського сегменту фейсбуку сколихнула новина: експертку з адвокації, GR та стратегічних партнерств Юлію Маліч не пустили на Ukraine Recovery Conference у Ґданську через те, що вона була з дитиною. Те, що почалося в коментарях, демонструє, що проблема не в дитині й не в мамі, а у ставленні суспільства.

«Я працюю повний робочий день, займаюся міжнародними проєктами, беру участь у формуванні політик, представляю Україну на міжнародних майданчиках. Але взяти участь у конференції (а саме увійти в основні павільйони) виявилося неможливо, тому що організатори не впускають дитину», — розповіла Юлія на своїй Facebook-сторінці.

На Ukraine Recovery Conference говорять про відновлення України. А жінкам, на яких тиснуть, щоб більше народжували і рятували демографічну ситуацію, не знайшлося на ній місця.

Цікаво було б побачити, чи є хоч один документ, який надають охоронцям, де чітко написано: «Дітям вхід заборонено». Чи, можливо, ці вказівки дають усно? Як взагалі таке можливо у 21-му столітті?

«Виведуть і вас, і дитину»

На жаль, історія з Юлією — не виняток. Наприкінці травня в Києві відбувалась подія, присвячена гендерній рівності. Я спеціально відмовилась від усіх справ, щоб поїхати на неї. Але от біда, у школі вже закінчились заняття, і за сином-другокласником не було кому наглянути. Вдома самого на довгий час було страшно залишати, тим паче після нещодавнього обстрілу. Взяла його з собою. Подумала, що оскільки захід про рівність, то питань не має виникати. Він у мене спокійний, на заходи зі мною ходить, сидить собі в телефоні тихенько — його ніхто не чує і не бачить.

Вхід із дітьми заборонено. Як у 21-му столітті дискримінують мам на публічних заходах
Син Олени Кущенко Гліб на Donbas Media Forum

Приїхали завчасно, мені видали бейджик, але до зали не пропустили. Охоронець сказав, що про дитину треба завчасно попереджати, писати заяву і погоджувати. Прийшла організаторка. Сказала те ж саме. Мовляв, будівля під охороною. З міркувань безпеки з дитиною не можна.

— У вас же захід про рівність. Чому я не можу бути присутньою з дитиною? Він може тихенько посидіти в коридорі, нікому не заважаючи.

— Бо це захід для дорослих. Чому ви не попередили завчасно?

— А як я мала це зробити? В анкеті не було можливості це зазначити (хоча дуже часто у формі реєстрації запитують, чи потрібен супровід або особливі умови, — в цій такої графи не було)…

— Я не можу вас пропустити…

— Гаразд, я так і напишу… — відповідаю спокійно і рушаю на вихід.

Слово «напишу» подіяло чарівним чином.

— Зачекайте, — гукнула вона вслід.

— Я проведу вас під свою відповідальність. Дитина має бути постійно з вами за руку. Якщо її побачать саму, то виведуть і його, і вас…

Сказано це було таким тоном, ніби я злочинниця, якої не знають, як позбутися. Ще ніколи я не відчувала більшого приниження. Було бажання просто піти звідти. Але «чуйка» підказувала, що це ще не фінал. І вона не підвела.

«А чи думають про рівність прості люди?»

На заході учасники й учасниці були поділені на сектори. Мене направили до групи, яка мала напрацювати поради для сфери освіти і культури. Коли почали обговорювати проблеми, я сказала, що треба забезпечити доступ до вищої освіти жінок із дітьми. Створити умови, де студенти і студентки, викладачі й викладачки могли б залишити дитину, наприклад, на час іспиту. Такі приклади в університетах вже є, але треба системний підхід. Модераторка скривилася і не взяла це до уваги. Ну звісно, хіба ж це допоможе досягти рівності?!

Почали говорити про те, що потрібні рольові моделі, й згадали міністерку культури Тетяну Бережну, яка прийшла на засідання уряду з дитиною. Ну так. На таке добре дивитися десь на фоточках і відео, а коли це стосується безпосередньо вашого заходу, то краще не пускати маму з дитиною, про всяк випадок. Або пустити і пригрозити: «Виведуть і дитину, і вас». Це не про рівність і партнерство, а про «ми тут головні, ми робимо тобі послугу, пускаємо, але сиди тихо і не висовуйся». Одна з промовиць сказала, що подвійне навантаження на жінок — це стереотип. Ну звісно, чоловіки ж теж залучені до доглядової праці й мусять наготувати на три дні борщу, щоб поїхати у відрядження.

«Подивіться праворуч. Тут сидять СЕО. Подивіться ліворуч, тут депутати. Ми говоримо про гендерну рівність. А чи думають про неї прості люди?» — виступає хтось із присутніх з мікрофоном.

На цих словах я не витримую і покидаю залу. Бо ж дійсно, коли тим людям думати про нерівність, коли вони живуть у ній. Поки такі люди, як у залі, думають, як їх не пустити на рівень ухвалення рішень.

«Давайте хірург прийде в операційну з дитиною»

Коли вчергове починаються обговорення щодо рівного доступу до заходів жінкам із дітьми, починаються перекоси і гіперболізація. «А давайте хірург прийде в операційну з дитиною», «А там алкоголь», «А дитина буде бігати», «А як та мама працювати буде?», «Дитині буде нудно» — пишуть у коментарях під постом Юлії Маліч, і підозрюю, що будуть і під цим матеріалом. У хвилини роздратування та дикої злості хочеться відгавкуватися: «Не ваше це діло». Але якщо конструктивно, то міркуймо.

Чи всі діти шумлять і бігають? — Ні, не всі. Це залежить від дитини. Повірте, мами вмирають від сорому, якщо таке відбувається, і зроблять все, щоб малеча сиділа тихо.

Чи може дитина втрапити у небезпеку? — Може. Але це може трапитися будь-де. Тим паче під час війни.

Чи зможе мама працювати? — Вдома ж вона працює.

Чи буде дитина відволікати? — Але ж факторів для розсіювання уваги багато й окрім дитини.

Ситий голодного не зрозуміє. Щоб показати рівність, нерівних часто просто прибирають, виганяють, не пускають. Щоб не псували картинку. Як колись людей з інвалідністю закривали в інтернатах.

Мені аргументували, що дитину не може пустити охорона того приміщення, де проводиться захід, через безпекові питання. Бо в них суворі правила. Але ж обирали це місце організатори. А якби прийшла жінка з немовлям? То взагалі б попросила пеленальний столик. Нечувана розкіш…

Тому, коли говорять про участь жінок у відновленні, не допускаючи туди маму з дитиною, чи напрацьовують план із досягнення гендерної рівності, виключаючи з обговорення цільову аудиторію, — це не про рівність. Це про фарс. Це про те, щоб поставити позначку, що хтось у темі й щось таки зробив. Або відпрацював грантові кошти.

«Рівність — це не запросити жінок до столу рішень. Рівність — це створити умови, за яких вони справді зможуть за цей стіл сісти», — написала на підтримку Юлії Маліч голова ГО «Генерація матерів Лада» Марина Марченко.

Що робити?

Пам’ятати, що всі ми люди. Діти — частина життя. А у країні в стані війни — ще й шанс взагалі зберегти націю. Якщо рішення будуть ухвалюватися там, де вхід із дітьми заборонено, то нічого доброго з того не вийде. І це не про те, що завтра всі жінки прийдуть із дітьми, і захід перетвориться на дитсадок. Це про те, що має бути можливість прийти з дитиною, навіть якщо нею ніхто не скористається. І не може бути поділу на рівних і рівніших. Люди радять залишати дитину в садочку, з нянею тощо. Але ж бувають різні ситуації. У вихідні садочки не працюють, няня може захворіти в останній момент і ще купа всього. Якщо подія за кордоном, то мама просто фізично не може залишити дитину там, де будь-якої миті може бути приліт.

Запитувати у гугл-формі. Прогресивні організації вже запитують, чи потрібні спеціальні умови, як, наприклад, супровід, переклад або можливість прийти з кимось, чи потрібна няня (це взагалі high level). Один рядок у попередній реєстрації, по-перше, дасть змогу розуміти, які додаткові умови потрібні, а по-друге — можливість просто не підтверджувати людині реєстрацію, якщо вона вас чимось не влаштовує. Так, це теж несправедливо. Але принаймні завчасно і не треба буде людину відправляти додому тільки тому, що вона прийшла з дитиною.

Створювати умови. Облаштування просторів для дітей, проживання в готелі чи інші опції потребують коштів. Звісно, ніхто не хоче витрачати зайвого. Але насправді це не завжди про гроші. Я, наприклад, інколи доплачую в готелі за додаткове місце, щоб мій син був зі мною.

Громадська організація «Жінки в медіа» вперше організувала дитячий куточок на одній із найбільших медійних конференцій — Donbas Media Forum. Без копійки донорських коштів. Просто запросили дотичний освітній бізнес.

Повторили досвід вже на події від «Суспільного Мовлення». Тепер дитячий куточок буде і в офісі організації.

Вхід із дітьми заборонено. Як у 21-му столітті дискримінують мам на публічних заходах
Дитячий куточок «Суспільного Мовлення». Фото: Валерія Мезенцева

Повірте, мама, якій нема з ким лишити дитину, продумає наперед, чим зайняти її. Тож часто організаторам навіть на розмальовки можна не витрачатися. Просто проінструктуйте охорону, що дитині вхід не заборонений. І зверніть увагу, чи є у конференц-залі або поруч місце, де дитина зможе посидіти.

Історія Юлії Маліч підштовхнула й мене розказати свою історію, щоб показати, що це проблема не однієї конференції. Її підтримало багато організацій і громадських діячок. А отже, є надія, що мами з дітьми матимуть підтримку і в майбутньому. Сподіваємось, що розголос призведе до змін. 

«Ця історія має привести до зміни правил. І ці правила змінювати нам!» — наголосила Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко. 

А «Український жіночий фонд» пообіцяв працювати над тим, щоб на URC-2027 був дитячий куточок. 

Бо це діти потрібні для суспільства та відновлення, а не навпаки.