У Китаї через скорочення населення молодь заохочуватимуть укладати шлюби і народжувати дітей

Почати
3 хв на читанння

Китай запустив у понад 20 містах пілотні проєкти зі створення «нової ери культури шлюбу та дітонародження», щоб зупинити падіння народжуваності та скорочення населення в країні.

За даними Китайської асоціації планування сім’ї, уряд впровадить комплекс заходів, щоб заохотити молодих батьків народжувати більше дітей, повідомляє газета Комуністичної партії Китаю Global Times.

Зокрема, влада Китаю буде стримувати високі ціни на «викуп нареченої» за згоду на шлюб, надаватиме податкові пільги, житлові субсидії, субсидії на освіту для сімей, що зважилися на народження третьої дитини тощо.

«Суспільство має більше заохочувати молодих людей одружуватися та народжувати дітей», — сказав демограф Хе Яфу.

  • З 1980-го до 2015 року Китай проводив жорстку політику однієї дитини, оскільки вважав, що завелика кількість людей перевантажує земельні, водні та енергетичні ресурси країни. За другу дитину змушували сплачувати величезний штраф, а в окремих випадках застосовувалися примусові аборти та стерилізація.
  • У 2013 році уряд Китаю визнав, що контроль над народжуваність призвів до скорочення працездатного населення. Тож з 1 січня 2016 року політика «одна сім’я — одна дитина» була скасована. У 2021 році влада Китаю дозволила сім’ям мати трьох дітей. Проте тепер чимало жінок взагалі не планують народжувати або вже не хочуть мати багато дітей, зокрема, через загрозу кар’єрі та значні витрати на догляд за дітьми.
  • У березні 2023 року політичні радники уряду запропонували надати самотнім та незаміжнім жінкам доступ до заморожування яйцеклітин та лікування ЕКЗ. Згідно з законодавством Китаю у галузі охорони здоров’я, незаміжні жінки не можуть користуватися репродуктивними технологіями. Такі медичні послуги надають лише подружнім парам, і вони повинні підтвердити свій сімейний стан, показавши свідоцтво про шлюб.
  • Письменниця-фрілансерка Тереза ​​Сю п’ятий рік судиться з лікарнею, яка відмовилася заморозити її яйцеклітини через те, що вона незаміжня.
  • Раніше Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) випустив звіт про вплив урядової політики щодо збільшення чи зменшення народжуваності на права жінок і дівчат. За даними дослідників, украй низька народжуваність частіше зустрічається у країнах, де кар’єрне зростання жінок технічно можливе, але на практиці їм доводиться робити вибір між кар’єрою та сім’єю. Гендерна нерівність вдома означає, що жінки, як і раніше, несуть тягар домашніх обов’язків та догляду за дітьми, а приватні чи державні інвестиції практично не надають підтримки батькам, які працюють (догляд за дітьми, відпустка для догляду за дитиною тощо). Водночас майже половина всіх вагітностей є незапланованими, щороку дівчатка 10–14 років народжують пів мільйона дітей. І це при тому, що жінки роблять приблизно 73,3 мільйона абортів кожного року.

Фото: Kristina Paukshtite: Pexels